روستای بالادزا / ساری / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای بالادزا

شهرستان ساری – استان مازندران

http://baladeza.blogfa.com/

http://www.hazrati110.blogfa.com/

shohadaebaladeza.mihanblog.com/

روستای بالادزا در جنوب شهر ساری و با فاصله اندکی نسبت به محدوده شهری(در حد سه کیلومتری آن)قرار دارد .
روستای بالادزاء جای باصفایی است که درکنار آن باغات مهدشت وجوددارد باغی است که نارنگی های زاپنی اش خوش مزه است که مردم این دیار بوسیله پیوند این نهال توانسته اند امرار معاش کنند وخود باغاتی کوچک که درآن نارنگی زاپنی تامسون انواع آن وسیاه ریشه هم پرورش می دهند
روستای بالادزاء درسه کیلومتری  ازبخش مرکزی شهرستان ساری ازاستان مازندران می باشد. این روستا درجنوب شهرساری ودرکنا رودخانه تجن واقع گردید .این روستا ازشمال به باغات مهدشت واسپورد وروستای آهی دشت وروستای پائین دزاء قرارگرفته است. وازغرب به باغات مهدشت وکردخیل وجنگل واقع گردید.واز شرق به رودخانه تجن ساری ومرمت وتنگلته وخانعباسی وصل می باشد.ازجنوب به جاده ساری – کیاسر و روستای سنگتراشان وجنگل واقع گردید.درخصوص جاده جنوب ساری بگویم که این جاده به  سد سلیمان تنگه ،دودانگه ساری وبه محمد آبادوبه زیراب وپل سفید راه دارد. همچنین به چهاردانگه وبه شهر کیاسر وبه دامغان وسمنان ومشهد مقدس هم راه دارد درمسیر جاده ساری به کیاسر ووصل به روستا یک گنبدی نمایان است که به این منطقه  گنبذ بالادزاء مشهور است.درجنوب روستای فوق ودرداخل جنگل آبشاری واقع شده که به زبان محلی می گویند شِرشِرتک ،که آب ازسه متری به پائین می آید.این روستا دارای یک مسجد وحسینیه ویک پیرتکیه درداخل محل وجودداردودراطراف محل سه مسجد وحسینیه دیگر هم می باشد درروستای فوق دو امامزاده یکی درسوکِل باغ مهدشت که به نام امام زاده محمد ودیگری درجنوب محل ودردل جنگل به نام امام زاده قاسم می باشد .درمحل ماجاهای دیدنی فراوانی وجوددارد ازجمله دوچشمه شفا بخش که آب وگل آن رابه بدن خودمی زنند ومریضی آنها خوب می شود یکی ازآن ها که به محلی مشهور به اُک می باشد بعضی ها نقل می کنند که این آب به سید زین العابدین جاده قائمشهر به ساری واقع شده ازدل کوه ها وره ها به آنجا می رسد.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    سلام وخسته نباشید لطفا مطالب را ازدیگران می گیرید وآن رادروبلاک خودثبت میکنیدآدرس ونوشته چه کسی است رابنوسید.
    *************
    دوست عزیز سلام/
    تمامی مطالب استفاده شده در سایت روستاهای ایران بویژه مطالب بخش تالار گفتمان با ذکر منبع میباشند ؛ ولی برای دیدن منبع باید عضو سایت باشید . شما هم اگر عضو سایت شوید خواهید دید که مطالب گرفته شده از سایت و و یا وبلاگ شما دارای منبع میباشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *