اناردین – میاندرود – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای اناردین

شهرستان میاندرود – استان مازندران

http://7anar.blogfa.com/

 موقعیت جغرافیایی

  شاید بسیاری از شما دوستان نام روستای اناردین را تا کنون نشنیده باشید .  روستای اناردین یکی از روستاهای زیبای شهرستان ساری است که در منطقه میاندرود بزرگ و در کیلومتر ۱۶  جاده گهرباران واقع شده است . اناردین در شمال شهرستان ساری قرار گرفته و فاصله آن با  ساری حدودا"  30  کیلومتر     می باشد .  جمعیت روستا بالغ بر سیصد نفر است که از این نظر یکی از روستاهای کوچک منطقه به شمار می آید . شغل اغلب مردم روستا کشاورزی و دامپروری است .

وجه تسمیه " اناردین "

کلمه اناردین از واژه انار و دین تشکیل شده است . با مفهوم انار همه به خوبی آشنا هستیم یعنی همان میوه ی خوشمزهای که برای یک بار هم که شده طعم آن را چشیده ایم و به میوه بهشتی معروف است . اما در مورد واژه  دین  باید بگویم که دین در لغت به معنای  تپه  است . پس روی هم رفته اناردین به معنای  تپه ی انار است .

حال شاید بپرسید دلیل این نامگذاری چیست ؟ از آنجایی که  در گذشته های دور شغل اغلب مردم دامپروری بود و نا چار بودند برای یافتن چراهگاه مدام از جایی به جای دیگر کوچ کنند . اما کوچ کردن از یک منطقه به منطقه ای دیگر بسیار طاقت فرسا بود به همین خاطر دامداران در پی مکانی بودند تا برای همیشه در آنجا ساکن شوند . در مسیر کوچ  آنها با تپه ای مواجه شدند که درختان انار فراوانی بر روی آن وجود داشت و برای سکونت محل مناسبی به نظر می رسید . دامداران خانه های خود را بر روی این تپه بنا کردند و آن محل  را اناردین ( یعنی تپه ی انار ) نامیدند . آنها در واقع اولین ساکنان روستای اناردین بودند .

هنوز هم در ختان انار در باغچه های اهالی روستای اناردین فراوان دیده می شود که یاد گاری از گذشته های دور است .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *