کتریم – ساری – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای کتریم

شهرستان ساری – استان مازندران

http://www.katrim.blogfa.com/

 

 

غروب در کتریم

 یکی از عادات حسنه در کتریم در ایام نه چندان دور ٬ این بود که در هنگام اذان غروب تمامی بچه های محل (اعم از کودک و نوجوان ) از منزل خود اذان می گفتند.

این امر به گونه ای بود که تمامی محل پر بود از نغمه های اذان ٬ یادش بخیر

البته این رسم حاصل آموزش بزرگان محل بود

کتریم ، مهد علم

از زمان های دور روستای کتریم به عنوان مرکز ثقل آموزش علوم در منطقه دودانگه بود.حضور حضرت آیت الله حاج اسحاق باکویی(ره) که شاگردان زیادی را تعلیم می داد و همچنین مرحوم ملا موسی باکویی که آموزش مکتب خانه ای (ملاخانه)را بر عهده داشت و افراد زیادی از روستاهای مختلف دودانگه برای کسب علم به کتریم می آمدند. فرد دیگر ملارحمت الله باکویی بود که از کتریم به روستاهای منطقه سوادکوه٬روستای اتو و پیرنعیم رفته ٬ساکن شده و به آموزش علوم قرآنی پرداخته است

تمامی اهالی فرزندانشان را برای آموزش علوم قرآنی و غیره به ملاخانه می فرستادند. در زمانی که بی سوادی تقریبا فراگیر بود ولی در کتریم همه ی بچه ها به کسب علم  می پرداختند.

این فرهنگ همچنان باقی است و هم اکنون نیز فرزندان زیادی از آن دیار از دانشگاه های مختلف فارغ التحصیل شده یا مشغول تحصیل هستند .

در حال حاضر چهره های علمی همانند آیت الله حاج زین العابدین باکویی و فرزندانش به خصوص دکتر علی باکویی و حجت الاسلام معزالدین باکویی٬ دکتر حقانی فر٬ آقای حاج حسن باکویی ٬مهندس علی(منصور) باکویی٬مهندس مجید باکویی ٬ مهندس محمد باکویی(فرزند آقای کوچکعلی باکویی)٬کاظم مهدوی و هم چنین فراوانند کسانی که در حوزه ی تعلیم و تربیت ٬ تحصیلات عالیه داشته و مشغول خدمت بوده و هستند. خیلی از جوانانی  که هم حضور ذهن نداشته و هم اطلاعات کافی ندارم و هم این که صفحه ی کوچک جای آن را ندارد که از آنها نام ببرم.

این افتخار ماست که چهره های علمی در روستای کتریم فراوانند٬ به آنها می بالیم

 

مفاخر علمی گذشته و حال

از زمان های دور روستای کتریم به عنوان مرکز ثقل آموزش علوم در منطقه دودانگه بود.حضور آیت الله حاج اسحاق باکویی که شاگردان زیادی را تعلیم می داد و همچنین مرحوم ملا موسی باکویی که آموزش مکتب خانه ای (ملاخانه)را بر عهده داشت و افراد زیادی از روستاهای مختلف دودانگه برای کسب علم به کتریم می آمدند. فرد دیگر ملارحمت الله باکویی بود که از کتریم به روستاهای منطقه سوادکوه٬روستای اتو و پیرنعیم رفته ٬ساکن شده و به آموزش علوم قرآنی پرداخته است


تمامی اهالی فرزندانشان را برای آموزش علوم قرآنی و غیره به ملاخانه می فرستادند. در زمانی که بی سوادی تقریبا فراگیر بود ولی در کتریم همه ی بچه ها به کسب علم  می پرداختند.

این فرهنگ همچنان باقی است و هم اکنون نیز فرزندان زیادی از آن دیار از دانشگاه های مختلف فارغ التحصیل شده یا مشغول تحصیل هستند .

همچنین افرادی با چهره های علمی و خیر را در سالهای اخیر از دست دادیم افرادی همچون مرحوم خانم دکتر خدیجه حقانی ، مرحوم مهندس حقانی که یادگارهایی در روستای کتریم از خود به جا گذاشتند .یادشان گرامی باد و خدا رحمتشان کند

در حال حاضر چهره های علمی همانند آیت الله زین العابدین باکویی و فرزندش دکتر علی باکویی و حجت الاسلام معزالدین باکویی٬ دکتر حقانی فر٬مهندس حقانی ، آقای حاج حسن باکویی ٬مهندس علی(منصور) باکویی٬مهندس مجید باکویی ٬ مهندس محمد باکویی(فرزند آقای کوچکعلی باکویی)٬کاظم مهدوی وو نیز جوانانی که در سالهای اخیر با رتبه های بسیار بالا در دانشگاه ها پذیرفته شدند.  خیلی از جوانانی که هم حضور ذهن نداشته و هم اطلاعات کافی ندارم و هم این که صفحه ی کوچک جای آن را ندارد که از آنها نام ببرم. هم چنین فراوانند کسانی که در حوزه ی تعلیم و تربیت ٬ تحصیلات عالیه داشته و مشغول خدمت بوده و هستند.

این افتخار ماست که چهره های علمی در روستای کتریم فراوانند٬ به آنها می بالیم.

کت و شلوار قدیمی

کالک(kalek) و پشلوار( pashelvar)

چند وقت پیش آشنایی را دیدم که یک کت تقریبا عجیبی به تن داشت کمی دقت کردم دیدم یه چیزی شبیه کتهای قدیمی که در محلات مرسوم بوده، هست بهش گفتم این شبیه کالک نیست؟ گفت چرا و من هم به همین خاطر اینو خریدم

بعد سر صحبت باز شد و که در گذشته این نوع کت و شلوار را درست می کردند و می پوشیدند البته الان اینها به چشم نمی خوره

روش تهیه بدین صورت بوده که از پشم گوسفند نخ تهیه می شد و ازنخ پارچه می بافتند بعد با آن پارچه ی بافته شده ی ضخیم ، کت و شلوار درست می کردند که کت معروف به کالک و شلوار معروف به پشلوار بود. این پوشش در زمستان استفاده می شد. تمام مراحل و ابزار تهیه نخ و پارچه ، دستی و سنتی بود.

 ابزارهای مورد استفاد عبارت بودند از :شونه سر (shoone sar  ) ابزار حلاجی پشم  ، چل ( chal) ابزار تبدیل پشم به نخ ، کرچال (kerchal) ابزار تهیه پارچه از پشم . که خود اینها ابزارهای جانبی زیادی داشتند .

این کارها با دستان هنرمند و پرتوان مادران انجام می شد. اگر زنده هستند خدا حفظشان کند و عاقبت بخیر باشند و اگر به دیار ابدی رفتند خدا آنها را رحمت کند.  

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *