دادوکلا – ساری – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای دادوکلا

شهرستان ساری – استان مازندران

http://1042talebi.blogfa.com/

http://dadkola.blogfa.com/

 

از نظر تقسیمات کشوری جز دهستان بنافت از توابع بخش دودانگه شهرستان ساری می باشد.از لحاظ توپوگرافی(پستی و بلندی)این روستا در منطقه کوهپایه ای با آب و هوای معتدل کوهستانی واقع شده است.به طوری که زمستانی سرد و برف گیر و تابستانی کوتاه و خنک دارد.شیب عمومی آن از شمال به جنوب می باشد.

این روستا از شمال به جنگل های محور محمدآباد-سوادکوه،از جنوب به روستا های سنگده،درزیکلا و وزملا،از مشرق به روستای ولیک چال و از مغرب به روستای سودکلا و نهایتا به روستای ولیک بن ختم می شود.

راه دسترسی این روستا از طریق محور ارتباطی محمدآباد(فریم)به سوادکوه(پل سفید)بوده و فاصله آن تا شهر ساری حدود ۱۰۰ کیلو متر و با شهر پل سفید حدود ۲۵ کیلو متر می باشد.

معرفی روستا در کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران:

دادوکلا. [ ک َ ] (اِخ ) دهی از دهستان بنافت بخش دودانگه ٔ شهرستان ساری . واقع در ۱۵ هزارگزی جنوب باختری کهنه ده . کوهستانی ، جنگلی معتدل . مرطوب . مالاریائی و دارای ۷۳۰ تن سکنه ٔ مازندرانی و فارسی زبان . آب آن از چشمه سار. محصول آنجا برنج و غلات و عسل . شغل اهالی آنجا زراعت و گله داری . صنایع دستی زنان کرباس و شال بافی و راه آن مالرو است . برنج در دشت فریم زراعت مینمایند. (فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۳).

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *