روستای سنه کوه / ساری / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای سنه کوه

شهرستان ساری – استان مازندران

sanekooh.ir/

http://sanekooh.blogfa.com/

sanekoh.blogfa.com/

sanekoohnews.blogfa.com/

سنه کوه روستای کوچکی درجنوب شرقی شهرستان ساری در بخش میاندرود دهستان کوهدشت درفاصله حدود ۲۵کیلومتری شهرسورک و۴۰کیلومتری شهرستان ساری مرکز استان شمالی ایران یعنی مازندران واقع است .

این روستای زیبا دردامنه تپه های پوشیده از درخت وچمنزارهای زیبا ودلفریب در کنارچشمه ای قدیمی دروسط روستا بنا شده است. قدمت آن به صدها سال برآورد می شود.آثارسفالینه اطراف روستا گواه مدعاست.

تعداد خانوارثابت ساکن بسیار اندک می باشد درحدود۴۰-۵۰خانوارامادراصل تمامی خانوار که به شهرهامهاجرت نمودندحدود۲۱۰-۲۳۰خانوارمی باشد.

روستای سنه کوه در دل جنگلهای انبوه منطقه کوهپایه ای با درختان راش،  افرا و توسکای   سر به فلک کشیده و گونه های بسیاری دیگر از انواع درختان صنعتی و معمولی ، بر بالای تپه ای مشرف بر رودخانه زارم رود  شعبه ای پر آب و دائمی از رود تجن دارای زمینهای تپه ماهوری سرسبز پوشیده از علف زار و مراتع زیبا و چشم نواز جهت تعلیف دام و داشتن زمینهای شالیزاری در حاشیه رودخانه با صدای قورقور  قورباغه ها و داشتن ماهی سرد آبی جهت ماهیگیری و شنا  در کنار رودخانه و داشتن چشمه سارهای بسیار  با شر شر آب از جویبارها و نغمه های دلنشین پرندگان ،محیطی بکر برای جاذبه توریستی و گردشگریست که با توجه به نوع آب و هوای آن و فاصله اندک با مرکز استان می تواند آینده درخشانی در انتظارش باشد. روستای زیبای سنه کوه در مسیر راه قدیمی و مالروی ییلاق – قشلاق کوچ کنندگان دامدار قدیم بوده است به گونه ای که نام مراتع و چراگاههای بین راهی  دامداران قدیم هنوز در اذهان بسیاری از مردمان هست و بیان می شود . راههای چندگانه مالرو از هر مسیری از مناطق دشت ناز و گهرباران به سمت ارتفاعات ” چلمه کوه و نیل کوه ” و مناطق ارم  و کیاسر و سمنان از سنه کوه عبور می کردند .

نگارنده به خوبی به یاد دارد که در طفولیت به دیدن گله ها ی بزرگ گاو و گوسفند با صدای مهیب و دلنواز”  زنگ و تال”  آنها می رفتیم و حتی استراحت برخی در خانه ما هنوز در یادها داریم خاطراتی که هرگز فراموش نخواهند شد اما امروزه با کشیدن راههای ماشین رو راههای مواصلاتی به این روستا از دو ناحیه مقدور می باشد.

بهترین راه ممکن فعلا از طرف شهرستان نکا می باشد .در مسیر جاده آسفالت هزارجریب نکابه محل نگهبانی مربوط به جنگلبانی در عمق ۴۰ کیلومتری شهر نکا می رسیم بنام “بندبن ” سه راهی هزار جریب و روستای ” اریم ” بنام ” عاروس خاک تپه ” نگهبانی جنگلبانی  که از آنجا فرعی خورده که کوتاهترین راه شوسه(شن ریزی)به فاصله حدود۸ کیلومتر به روستای سنه کوه می رسد.

اما از طرف شهرستان ساری و میاندرود  از شهر سورک و روستای دارابکلا به مقدار بیش از ۲۲کیلومتر راه شوسه دارد که با عنایت به استعداد توریستی و گردشگری منطقه و داشتن چشمه های فراوان آب در فصول مختلف بویژه تابستان و قرار گرفتن در طرح های ملی امید فراوان جهت آسفالت این راه می رود…

شما هم دعا کنید.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *