یوج- رودبار الموت-قزوین

سایتها و وبلاگهای روستای یوج

بخش رودبار الموت

شهرستان قزوین – استان قزوین

www.yavej.com/

http://www.yavej89.blogfa.com/

yavej.blogfa.com


روستای یوج در شمال شرقی استان قزوین در قلب سلسله جبال البرز و بخش روبار الموت غربی واقع شده است. از سمت شمال به روستاهای لطر و پراچان از سمت جنوب به روستای درچاک از سمت شرق به روستای سنبل آباد و از سمت غرب نیز به روستاهای سوگا و دربند محدود میگردد.

روستای یوج با توجه به کوهستانی بودنش منطقه خوبی برای کشاورزی ،باغداری و دامداری میباشد.این روستا علیرغم اینکه در قلب کوهستان(سلسله جبال البرز) و کمتر از ۲۰ کیلومتری با شهسوار قرار دارد از کم آبی رنج میبرد و همین موضوع باعث شده است اغلب باغهای کشاورزان از بین برود و مردم روستا در زمینه باغداری بیشتر به سمت کاشت درختانی روی آورده اند که از بی آب کمتر آسیب ببینند که از جمله آنها میتوان به درختان گردو و فندق اشاره نمود. در زمینه کشاورزی که بیشتر حالت خود کفایی و در حد مصرف صورت میگیرد بیشتر روستائیان به کشت گندم و جو و گاها عدس و نخود روی می آورند.دامداری روستا نیز در حد خود کفایی آنان به طوریکه نیازهای روزانه آنان را برآورده سازد ، صورت میپذیرد.

مردم روستا با توجه به مشکلات عمده ای که در زمینه کشاورزی و باغداری دارند ، در چند سال اخیر به کشت برنج در کنار رود خانه شاهرود مشغول شده اند.  با توجه به اینکه  زمینهای برنج حودو ۱۰ کیلومتری از روستا فاصله دارد گاهی کشاورزان زحمت کش روستا برای سرکشی مجبورند با پای پیاده حدود ۳ ساعت پیاده روی نمایند تا بتوانند به زمینهای خود سرکشی نمایند.

با همه  این اوضاع و احوال  کشاورزی و دادمداری روستا نشینان کفاف خرج آنان را نمینماید و بیشتر آنها مجبورند با شروع پاییز زن و بچه خود را رها نموده و برای کسب در آمد راهی دیار غربت شوند تا شاید از این طریق بتوانند برای مخارج زندگی چاره ای بیاندیشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *