دشتک-رودسر-گیلان

سایتها و وبلاگهای روستای دشتک

شهرستان رودسر استان گیلان

http://dashtak2.blogfa.com/

 معرفی روستای " دشتک "             dashtak"

 از توابع دهستان شوئیل بخش رحیم آباداشکورات شهرستان رودسر

روستای دشتک، آبادی کوچکی بر قطعه زمینی هموار و با شیب نسبتاً تند، بر کمرکش کوهی در  فاصله حدود ۵ کیلومتری غرب روستای شوئیل واقع گردیده اسـت که با " ک " تــصـغیر به مـعنـی " دشت کوچک" تعریف   می گردد.

 

 به عبارت دیگر اولیه خانه ای که در روستای مذکور بنا گردید، در جلوی آن دشت کوچکی واقع شده بود که به همین دلیل، آن آبادی را " دشتک" به معنی دشت کوچک نامیده اند، زیرا سایر قسمت زمین های روستا دارای شیب تند دارد .

معرفی و موقعیت جغرافیایی روستای دشتک:

روستای دشتک ،یکی از روستا های بسیار محروم دهستان شوئیل ،بخش رحیم آباد ،شهرستان رودسر ، استان گیلان می باشد.

محدوده جغرافیایی حوزه روستای دشتک از شمال و غرب به حوزه روستای زراکی ،از جنوب به حوزه روستا های تلابنک و تازه آباد واز مشرق به حوزه روستای شوئیل (مرکز دهستان شوئیل )متصل وفاصله روستای دشتک تا مرکز دهستان و روستای  شوئیل حدود ۵ کیلومتر می باشد.

براساس اعلام سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در سال ۱۳۸۳،دهستان شوئیل مشتمل بر تعداد۵۶آبادی، ۹۵۱ خانوار و ۴۳۳۹نفر جمعیت است.

 تاریخچه:

 براساس بررسیهای بعمل آمده، قدمت روستای دشتک تقریباً به سالهای ۱۱۵۰ هجری شمسی بر می گردد. اولین فردی که منطقه مورد نظر را بعنوان آبادی، فعال و محل سکونت خود انتخاب نمود، شخصی بنام " علی عسکر" بوده است .

بر مبنای مصاحبه با ریش سفیدان و پیران محل و اظهار نظر آنها، علی عسکر از اهالی شهر تنکابن استان مازندران بوده که پدر ایشان دارای ۴ فرزند پسر بود . بنا به اوضاع و اقلیم آن زمان  و دلایل خاص منطقه،  یکی از برادران علی عسکر در همان شهر تنکابن، دیگری در روستای کلرود ازدهستان اشکور علیا و سیارساق ییلاقی،سومی درمنطقه تله سرروستای رومدشت(فرزندان آن با شهرت رستم پورمعروف هستند)  و چهارمی نیز بنام " علی عسکر" روستای فعلی دشتک را بعنوان محل سکونت خود انتخاب نمودند .

 

شایان ذکر است که روستای دشتک و سایر روستای اطراف که به منطقه اشکور معروف است، قبل از سالهای ۱۳۳۸ از توابع شهرستان تنکابن استان مازندران بوده ، بطوریکه در شناسنامه اهالی قدیم روستای مذکور، صادره از تنکابن می باشد و این موضوع گواه این مطلب است .

 در سال ۱۳۳۸ شهرستان رودسر از شهرستان لاهیجان انتزاع گردید که در آن زمان قسمت اعظمی از منطقه اشکور از جمله روستای دشتک، جزء توابع رحیم آباد شهرستان رودسر بحساب آمد.

انشائ اله در آینده بیشتر با روستای محروم دشتک، مشکلات ، جوانا ن  افتخار آفرین و مردم سخت کوش این دیار آشنا خواهید شد.

 دست یاری را بسوی همه می طلبیم و بسیار خوشحال خواهم شد که مارادراین زمینه کمک می نمایید.   

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *