رحیم آباد-رودسر-گیلان

سایتها و وبلاگهای روستای رحیم آباد

شهرستان رودسر استان گیلان

http://rahimabad.blogfa.com

رحیم آباد و دوشنبه بازار:

شهر رحیم آباد در پای کوه سماموس و نزدیک به رودخانه پلورود، از دیر باز زمستانگاه خوانین اشکور بوده و  جمعیتی معادل ۷۰۰۰ نفر دارد . هم اکنون اکثر ساکنان اولیه آن به دیگر نقاط ایران مهاجرت کرده اند.  ساکنان شهر به سه طایفه جور حیاطی (بالا حیاطی )، من حیاطی (میان حیاطی) و جیر حیاطی (پائین حیاطی ) تقسیم می شوند که مربوط به حیاطهای موجود در تابستانگذران اهالی شوئیل، که معتبرترین آبادی اشکور به شمار می رفت، می‌شود. من حیاطی ها را از طایفه هزار اسب می دانند(کتاب گیلان،بخش تاریخ اشکور تالیف موسی مسعود) که خود تاریخی دیرینه داشته و در گذشته‌های دور سرزمینهای اشکور و حتی لرستان، خوارزم و ابرکوه ردپای آنان را می توان یافت. قدیمی‌ترین گنبد ایران (گنبد عالی ابر کوه) به دست یکی از افراد طایفه هزاراسب (عمید الدین شمس الدوله دیلمی )به در قرن ۴ ه ق ساخته شده است.

بخش رحیم آباد یکی از بزرگترین بخشهای استان گیلان و شهرستان رودسر می باشد . از مساحت ۱۳۰۹ کیلومترمربعی شهرستان رودسر بیش از ۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت تقریبی این بخش است .

بخش رحیم آباد در ۱۲ کیلومتری جنوب  شهر رودسر قرار داشته و از شمال به بخش کلاچای از جنوب به استان قزوین و شهرستان رودبار و از شرق به شهرستان رامسر و از غرب به شهرستان املش و سیاهکل متصل و در ضلع شمال غربی، غرب و جنوب قله سماموس  قرار داشته، فاصله آن تا دریا ۹ کیلومتر بوده و جمعیت بخش حدود ۲۹ هزارنفر و دارای ۷۸۳۰ خانوار را در خود جای داده است.

بخش رحیم آباد از سال ۱۳۴۲ دارای شهرداری واز سال ۱۳۶۸ با ۴ دهستان و تعداد۲۱۵ آبادی و روستا  به شرح جدول ذیل  به بخشداری مستقل ارتقا یافت.  

مناطق

تعداد آبادیها

جمع

دارای سکنه

خالی از سکنه

بخش رحیم آباد

۲۱۵

۲۰۸

۷

دهستان  شوئیل

۵۶

۵۱

۵

دهستان اشکورعلیا وسیارستان ییلاقی

۵۵

۵۵

۰

دهستان  اشکور سفلی

۵۰

۴۸

۲

دهستان طول لات

۵۴

۵۴

۰

 

بخش رحیم آباد از نظر توپوگرافی دارای سه ویژگی جلگه، جنگلی و کوهستانی است. قسمت شمالی بخش رحیم آباد جلگه ای و قسمت جنوبی آن کوهستانی است و محصولات عمده آن در جلگه ها برنج و چای و در کوهستان ها فندق ،گیاهان دارویی ، عسل ، گندم، جو، حبوبات، محصولات جالیزی و میوه‌های بومی بویژه در فصل برداشت به بازار عرضه می شود. کشاورزان و تولید کنندگان انواع محصولات بومى خود رادر فصول مختلف سال  براى فروش به بازار آورده و همچنین فروشندگان دوره گرد بازار رحیم آباد نیز از میادین میوه و تره بار و سایر بازارهای اصلی، اقلام مورد نظر خود را خریدارى کرده و در این بازار به فروش مى رسانند .
این بازارها ، محلى براى دید و بازدید دوستان و آشنایان نیز هست
؛ زیرا  اکثر مردم براى خرید به بازارهاى هفتگى مى روند . از ویژگی های دوشنبه بازار رحیم آباد، فروش دام است که مورد استقبال خاص خریداران قرار گرفته به طوری که همیشه بخش فروش دام از شلوغ ترین قسمت های بازار است.

 

شایان ذکر است که بازارهای هفتگی گیلان، مناسب ترین مکان برای خرید و فروش بدون وجود واسطه ها و دلالان است. این بازارها قدمتی هزاران ساله دارند. همه شهرها و بسیاری از روستاها برای خود روزبازار دارند؛ حضور عروس و دامادهاى جوان و همراهان زیادى که با آنها هستند؛ موجب رونق کار فروشندگان شده و همچنین محیط بازار را دلنشین، شاد و مطبوع مى کند.
 بازارهایی بکر و ناب در دل شهرها و بسیاری از روستاهای نوار سبز شمال و
 اغلب فروشندگان اعم از زن ومرد که  با لباس هاى محلى براى فروش در بازار حاضر مى شوند ، این موضوع منظره زیبایى از سنت هاى استان را به نمایش گذاشته و برای گردشگران داخلی و حتی خارجی جذاب ، دیدنی و البته خریدنی است.
  در این راستا ، تعداد زیادى از مردم استان سرسبز گیلان و بخصوص جوانان براى گذران زندگى و کسب در آمد در بازارهاى هفتگى مشغول به کار هستند. شور و نشاطى خاص در این بازارها به چشم مى خورد که خود حدیثى از زندگى است در اکثر نقاطى که بازارهاى هفتگى در آن برپاست ، مردم هفتگى خرید مى کنند ، زیرا قیمت محصولاتى که در آن بازارها عرضه مى شود به نسبت مغازه ها پائین تر است.

در گذشته داروغه ها مسئول مراقبت از بازارها بودند و در ازاى این کار از بازاریان حقوق دریافت مى کردند ،  اما هم اکنون نیروهاى پلیس و شهردارى ها مسئولیت امنیت و ساماندهى بازارها را به عهده دارند و از بروز مشکلات در این مکان ها جلوگیرى مى کنند و تا حد زیادى نیز موفق بوده اند .
در
سالهای نه چندان دور ، بازار های مذکور در خیابان اصلى شهر بر پا مى شد که ترافیک شدیدى در شهر به راه مى انداخت و مشکلات دیگرى را نیز به دنبال داشت ، اما خوشبختانه با تلاش شهردارى ها و سازمان میراث فرهنگى گیلان مکان هایى براى برپایى این بازارها در نظر گرفته شد ه که تا حد زیادى از مشکلات کاهش یافته ،لیکن هنوز هم در روز بازار ، تردد در شهر با دشوارى هایى همراه است.

بهرحال،دیدن بازار های فوق خالی از لطف نبوده ، بنابراین از مخاطبان ارجمند و گرامی جهت بازدید از بازارهای یادشده و بویژه دوشنبه بازار رحیم آباد دعوت می گردد.. 

 

* بازارهای هفتگی گیلان با قدمتی هزاران ساله *

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    سابقه قریب ۵۰ ساله شهرداری که خودتان هم به آن اذعان داشتید کفایت نمیکند که عنوان مطلب را اصلاح بفرمایید ؟رحیم آباد چند صباحی دیگر شهرستان مستقلی میشودو روستا نیست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *