بزکویه – رودسر – گیلان

سایتها و وبلاگهای بزکویه

شهرستان رودسر – استان گیلان 

http://bozkouye.blogfa.com/

سبزکویه (بزکویه) یکی از روستاهای بخش کلاچای در شرق گیلان است که در دل جنگلهای البرز کوه آرمیده است. این روستا از مرکز شهر ساحلی کلاچای ۸ کیلومتر فاصله دارد و دارای چشمه دائمی ، آب لوله کشی ، برق ، جاده آسفالته ، مدرسه و مرکز مخابرات میباشد. شغل اصلی ساکنان روستا کشاورزی و محصول عمده آنها مرکبات (پرتقال ، نارنگی ، نارنج) و چای است. البته برخی خانواده ها با داشتن تعداد محدودی گاو ، شیر و ماست مورد نیاز محل را تأمین مینمایند.زمانی سبزکویه بیش ۷۰ خانوار داشت اما از سال ها پیش کاهش رونق کشاورزی و دامپروری از یک طرف و ادامه تحصیلات وکار در صنعت از طرف دیگر باعث شد بسیاری از اهالی به شهر بخصوص کلاچای و تهران مهاجرت کنند.
اهالی بزکویه از قدیم جزء باسوادترین مردم منطقه و از نظر سطح تحصیلات و فرهنگ بسیار پیشرو و روشنفکر بوده اند.بسیاری از فرزندان این روستا در رشته های مختلف پزشکی و مهندسی در معتبرترین دانشگاه های کشور تحصیل کرده و در بخش های مهم علمی و اداری و صنعتی شاغل اند.
بزکویه بدلیل داشتن چشم اندازی بسیار زیبا و منحصر بفرد در منطقه و داشتن مردمانی با فرهنگ و مهمان دوست ،از دیر باز مورد توجه مسافران و گردشگران قرار داشته است بخصوص پس از آسفالت جاده روستا که زمان دسترسی از کلاچای به بزکویه را از ۳۰ به ۱۰ دقیقه کاهش داده که موجب افزایش چشمگیر بازدیدهای مسافران شده است. قله پوشیده از برف سمام ، جنگل انبوه و سرسبز ، رودخانه و آبگیرهای مناسب برای شنا ، باغ های مرکبات و بوته های چای تنها بخشی از زیبایی های کم نظیر طبیعت بزکویه است. علاوه بر آن در مسیر جاده از ساحل زیبای کلاچای به ارتفاعات سرسبز بزکویه ، شرق گیلان تا لاهیجان و مرز گیلان و مازندران تا رامسر و همچنین دریای زیبای خزر روبروی چشمان گردشگران است.
چشم انداز زیبای بزکویه که از قله سمام تا دریای خزر را دربرمیگیرد و فراوانی زمین موجب استقبال گسترده گردشگران و افزایش ساخت ویلا در اطراف این روستا در چند سال اخیر شده است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    استان گیلان-بخش کلاچای- روستای توریستی بزکویه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *