روستای گورج / رودسر / گیلان

سایتها و وبلاگهای روستای گورج

شهرستان رودسر استان گیلان

guraje.blogfa.com/

capri12.blogfa.com/

gorajnews.blogfa.com/


به روایتی کلمه گورج دراصل کوه رچ بوده رچ به معنای ردیف وچون اطراف روستای گورج راکوهها به ردیف احاطه کرده ا ند نام انرا کوه رچ نهاده اند گه بعدها براثر تنبلی زبان تبدیل  به گورج شد.این اطلاعات را اینجانب حدود ۲۵سال پیش اززبان مرحوم حجه الاسلام شیخ مسیح افتخاری گورجی  زمانیکه درتابستان درگورج پایین محله کنار درخت چنار پهلوی چشمه نشسته بودیم شنیدم خداوند ایشان وهمه اموات  شما ومارا بیامرزد.

 

قلعه شاه نشین گورج مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان املش، بخش رانکوه، روستای گورج واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۶۵۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه شاه نشین گورج

اطلاعات کلی

نام

قلعه شاه نشین گورج

کشور

ایران

استان

استان گیلان

شهرستان

شهرستان املش

اطلاعات اثر

کاربری

قلعه

دیرینگی

دوران‌های تاریخی پس از اسلام

دورهٔ ساخت اثر

دوران‌های تاریخی پس از اسلام

اطلاعات ثبتی

شمارهٔ ثبت

۱۰۶۵۳

تاریخ ثبت ملی

۲ آبان ۱۳۸۲

شهرستانِ املش در شرق گیلان واقع شده و فاصله اش تا رشت ۶۵ کیلومتره. برای دیدن قلعه ی گورج اول باید به املش و از اونجا به ۲ کیلومتریِ شمالِ روستای گورج بریم. قلعه گورج بینِ روستای گورج و رودخونه ی چاک رود، رودی کوهی به ارتفاع ۱۶۰۰ متر واقع شده. این قلعه، بین مردمِ منطقه به نام های ]گورجی قلاکوتی، قلعه گردان، شانشین قلعه و قلعه اسماعیلیان[ معروفه. دسترسی به قلعه از روستای گورج، از جاده ی مالرو، کنار صخره های طبیعی و دامنه های جنگلی، بعد از گذر از سربالایی تند، امکان پذیره. تا قبل از دوره ی قاجار تو هیچ کتابی از این قلعه، نام برده نشده. محوطه ی قلعه با چهار دیوار از پستی و بلندی کوه ها، محصور شده. در شمال غربِ قلعه ی گورج، بقایایی از دیوار استحفاظیِ بزرگی که ۲۵ متر طول و ۸ متر ارتفاع داره، دیده می شه. در ساختِ این دیوار از تخته سنگ های طبیعی و گِل و آهک استفاده شده. در سطح جنوبیِ قلعه، دو بُرجِ سنگىِ بزرگ وجود داره. در محوطه ی داخلِ قلعه هم چند آب انبار برای ذخیره ی آب بارون ساخته شده بود که تنها وسیله ذخیره ی آب در این قلعه بود. در سطح قلعه، آثاری از دیوارها و پیِِ بناها دیده می شه که نشون می ده این قلعه، مسکونی و نظامی بود. متاسفانه قسمت های مختلفِ این آثار بر اثر کاوش های غیر مُجاز فراوان به شدت ویران شده. دیوارها و حصارهای قلعه چون در قُله ی کوهی واقع شده که از هر طرف شیب، داره. از نظر دفاعی قلعه رو چنان مستحکم می کرد که دسترسی به اون برای مهاجمان کارِ آسونی نبود. با توجه به سَبکِ معماری، می شه این قلعه رو متعلق به دوره ی اسماعیلیه دونست.

 

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    سلام وقتی مطلبی را از سایت یا وبلاگی نقل میکنید نام منبع مطلب را ذکر کنید ان مطلبی که درباره وجه تسمیه روستای گورج نوشتید از خاطرات بنده است که در وبلاگم نوشته ام .
    **********
    علیکم السلام / ای کاش آدرس سایت و یا وبلاگتان را ذکر مینمودید تا بررسی نمائیم و در صورت قصور آنرا اصلاح کنیم/ حق نگهدار / مدیر سایت روستاهای ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *