استخر سر – ساری – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای استخرسر

شهرستان ساری استان مازندران

http://estakhrsar.blogfa.com/

 

استخرسر :درمنطقه بندرج دودانگه ۵۵ کیلومتری جنوب شهرستان ساری – استان مازندران(طبرستان) و در منطقه ای کوهستانی و پوشیده ازجنگل در حاشیه شمالی رشته کوههای البرز مرکزی واقع می باشد.

 استخرسر روستایی خوش آب و هوا ست که مرتفع ترین روستای دودانگه محسوب میشود و چشم انداز زیبایی به دشت سرسبز فریم دارد .

این روستا چشم انداز زیبا و دلنشینتری نسبت به سایر روستاه های دودانگه دارد ، که دودانگه را در زیر پای خود به سجده زیبائیهای خداوند در نظاره است . نزدیکترین روستاها به وی تلاوک در جنوب ، دامادکلا در شمال و کتریم در غرب می باشد .

در چند دهه گذشته مردمانی از روستاه های اطراف جهت کشت زمینهای کشاورزی و تامین آب مجبور به ماهجرت به این روستا شده و سکونت گزیده و آن مکان را استخرسر یا استل سر نامیدند روایت است در گذشته چشمه ای بوده در میان روستا که حتی آب شرب روستای تلاوک را تا دهه گذشته نیز تامین میکرده که در حال حاضر چاهی از آن باقی مانده است .

این روستای کوچک در حال حاضر دارای ۳۲ خانوار بوده که ۱۸ منزل مسکونی آن دائمی می باشد.

و شغل اهالی مهمان نواز و خونگرم آن همگی دامداری و کشاورزی است و همواره در سعی و تلاش و کوشش می باشند در حالی که زمینهای شالیزار آنها در دشت فریم بوده و لی سبب آن نگردیده که دست ار تلاش و کوشش بردارند .

او هم مانند دیگر روستاهای ایران در جنگ حق علیه باطل با ارسال رزمندگان به جبهه ایفای نقش نموده که شهید قنبر علی زلیکانی را در راه اسلام و آزادگی و پایداری ایران عزیز اهدا نموده است .

استخرسر در سال ۱۳۷۴ عضو هیئت ورزشی دودانگه قرار گرفته و تمامی دوره مسابقات فوتبال چمنی و سالنی آن شرکت نموده است که چند مقام قهرمانی و نایب قهرمانی و سومی را به خود اختصاص داده و در اکثر موارد جرء تیم اخلاق مسابقات هم بوده است .

روستای استخرسر در ایام تعطیلات نوروزی تمامی اهالی خود را در حال شادی و دیدوبازدید از هم و تبریک سال نو دیده و به خود با این اهالی صمیمی و خونگرم و دوست داشتنی می بالد .

این روستا در ایام عزاداری سالار شهیدان تمامی اهالی خود را در خود می بیند که هر سال این مراسم را از سال گذشته پرشور تر و بهتر برگزار مکنند .

عمده ترین این مراسم هیئت دسته روی به روستای تلاوک در روز تاسوعا و پذیرایی از هیئت عزادار روستای تلاوک در روز عاشورا و مراسم عزاداری در روز یازدهم محرم می باشد که البته چند سالی است که هیئت زنجیرزنی به روستای پاشاکلا و امام زاده علی (ع) در صبح عاشورا را در لوحه کار خود قرار داده اند .

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *