پاکتل – بجنورد – خراسان شمالی

سایتها و وبلاگهای روستای پاکتل

 شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی 

http://www.pakotal.ir/

 

روستای پاکتل که در گذشته به آن پایکتل نیز گفته می شد از توابع بخش گرمخان در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بجنورد (مرکز استان خراسان شمالی)، جنوب غربی شهرستان شیروان و شمال شهرستان اسفراین قر ار دارد و یکی از سرشاخه های رودخانه اترک می باشد.

جمعیت

جمعیت روستا در اوایل انقلاب اسلامی تعداد سیصدو پنجاه خانوار بوده است که به دلیل محرومیت روستا اکثر مردم به شهرستان های بجنورد، مشهد و تهران مهاجرت کرده اند و گفته می شود حدود ۱۰۰۰ خانوار خارج از روستا زندگی می کنند. درحال حاضر حدود پنجاه خانوار بطور ثابت در روستا زندگی می کنند و در شش ماه بهار و تابستان به بیش از ۱۰۰ خانوار می رسد. عده ای از مردم نیز در ۴ کلاته خوجه بیک، قرچقه پایین، چیچگلی و قَرَ قوزی به صورت فصلی زندگی می کنند.

فرهنگ روستا

گویش مردم روستا  کرمانجی است و نام خانوادگی اکثر مردم ایزانلو و بعد رحیمی و ربانی و سایر نام ها می باشد و به کشاورزی، قالیبافی و دامپروری اشتغال دارند. روستا دارای دو مسجد به نام های «مسجد جامع» و «مسجد حضرت ابو الفضل علیه السلام » ، دبستان ابتدایی ۱۵ خرداد و پایگاه بسیج امام حسین علیه السلام می باشد.

کشاورزی

کشاورزی مردم عمدتاً گندم، جو، یونجه، نخود، عدس، سیب زمینی، لوبیا، گوجه فرنگی و… می باشد.

باغ ها

باغات روستا بیشتر در محل«برفان»، «نهال»، «سرچاویک»، «قَرَ چور» ، حلقه کمر و بریوانلو قرارداشته و شامل:سیب درختی، انگور، گردو، بادام، هلو، گوجه‌سبز و… است.

چشمه ها

چشمه های(کانی) معروف روستا عبارتند از:‌چشمه خوجه بیک، گاو(گان)، برّه(برخان)، شرف، نورمحمد، کربلایی حسین، حلقه کمر، بریوانلو، چیچگلی، قَرَقوزی وقرچقه.

کوه ها

کوه های معروف روستا عبارتند از: کوه خانَسَر و دِرزِه (درشمال) علی رضا، سیفِه و کوه چشمه برّه(درجنوب) حلقه کمر، ، قَرَقوزی، قرچقه و چیچگلی(درغرب).

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *