محمد آباد مانه – بجنورد – خراسان شمالی

سایتها و وبلاگهای روستای محمد آباد مانه

شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی

http://ma-m.blogfa.com/

 

 

 

محمدآباد مانه روستایی است زیبا و دیدنی در ۴۵ کیلومتری شمال غربی بجنورد مرکز خراسان شمالی که برنج معطر سوغاتی آن است ومردمی خونگرم و مهمان نواز دارد.

جمعیت روستای محمد آبادمانه طبق سرشماری خانه بهداشت درسال ۱۳۷۰ بالغ بر ۲۴۶۰ نفر بوده که طبق محاسبه با سالهای قبل یعنی سرشماری سال ۱۳۶۵ که ۲۰۳۴ نفر اعلام شده ، نشان می دهد جمعیت روستا با افزایش میانگین سالانه ۸۵ نفر سیر صعودی داشته است ضمن اینکه در هر سال تعدادی غیر بومی نیز به روستای محمدآباد مهاجرت می نمایند.

دین اهالی روستا اسلام محمدی(ص) و مذهب آنان شیعه جعفری (ع) (اثنی عشری) می باشد. مردم روستا افرادی مقید و مذهبی بوده و در مراسم مذهبی و عزاداریها شرکت فعال دارند.

در ماه محرم الحرام به یاد سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع)به عزاداری های باشکوه پرداخته و با خرج کشیدن و ولیمه دادن توسط افراد خیر مجالس ماه محرم را گرم تر می نمایند.

آنها از باورها و اعتقادات مذهبی خود پیروی نموده و به سنت محمدی(صلوات الله علیه وآله) و ائمه اطهارو معصومین(علیهم السلام)وولایت فقیه اعتقاد کامل داشته و به آن ارج می نهند.

در ماه مبارک رمضان در عین حالیکه به شغل شریف کشاورزی مشغولند آنی از عبادت و صیام و روزه داری غافل نبوده و فرزندانشان را به همین راه با اعمالشان رهنمون  می شوند و بواسطه همین تقید مردمی مهماندوست بوده و واقعاً مهمان را حبیب خدا و مایه برکت دانسته و بطور شایسته پذیرایی می نمایند.

روستای محمدآباد از نظر کشاورزی در محلی مساعد آب و هوای جلگه ای واقع گردیده که کمک بسیار زیادی در کاشت و برداشت محصولات گوناگون دارد و عامل اصلی در بهبود کشاورزی رودخانه شیرین است که از کوههای ایوب، ارناوه سرچشمه میگیرد و از کنار روستا میگذرد و محمدآباد اولین روستایی است که می تواند از آب رودخانه بهره مند شود.

از جمله محصولات این روستا:پنبه،برنج،گندم،جو،نخود،لوبیاو ماش می باشد و میوه های روستا از قبیل: انگور ، انجیر ، آلو ، آلبالو ، گوجه درختی و زردآلو می باشد که در حدمصرف خود اهالی است و علت آن نیز ازبین بردن باغها و تبدیل آن زمین زراعتی است .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *