نوده – بجنورد – خراسان شمالی

سایتها و وبلاگهای روستای نوده

 شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی

http://noowdeh.blogfa.com/

 

روستای نوده از توابع بخش گرمخان شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی می باشد. حدود ۳۵۰ خانوار در این روستا ساکن می باشند که منبع درآمد آنها از کشاورزی و دامداری می باشد.
این روستا دارای دو راه ارتباطی آسفالته می باشد که هر دو جاده از آزاد راه بجنورد به شیروان ،‌یکی از کیلومتر ۵ نرسیده به بابامان و دیگری کیلومتر ۳۵ نرسیده به کارخانه سیمان بجنورد منشعب می شوند.

محصولات کشاورزی روستای نوده :

گندم، جو، نخود، عدس، گردو، ‌گیلاس، ‌آلبالو ، سیب ، انگور ، هندوانه، چغندر، ‌سیب زمینی ، گوجه فرنگی،‌ بادام، آلو ، هلو ،‌ آلو ،‌گلابی 

از درختان کشت و کار شده در روستای نوده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سپیدار، گردو ، انگور ، بادام ، سیب ،‌هلو ، بادام ، چنار ، دیبدار،‌به، زالزالک،‌آلو ،‌گیلاس ،‌بید ، آلبالو، گلابی 

محصولات فوق در اراضی با اسامی خاص کشت می شود:

دی یا- قره قاج – جولگه – اوزمان – سنگر- گون بیجان – بایدره – نظرگاه- چهل گز – کلاته – هزار جوی  و …

امام‌زاده محمد بن یحیی

     در شمال روستای نوده و در کنار راه، بنای سنگی نمایان است که به مزار امام‌زاده محمد بن یحیی معروف است. بنای مربع شکلی به ضلع ۵/۹ متر و ارتفاع ۵ متر روی سکویی سنگی به ارتفاع ۱۰/۱ متر ساخته شده است.

  امام‌زاده دله تاش

   روستای نوده در ۱۶ کیلومتری جنوب راه آسفالته بجنورد – شیروان، واقع شده است. در فاصله یک کیلومتری جنوب شرقی زیارتگاه یحیی بن زکریا، بنای سنگی ساده‌ای به نام امام‌زاده دله تاش نمایان است. بنای مرقد مستطیل شکل بوده و اندازه اضلاع آن ۹۰/۵  × 90/4 متر و ارتفاع آن ۱۰/۲ متر می‌باشد. ایوانی با سه ستون چوبی به ابعاد ۲×90/5 متر در ضلع شرقی قرار دارد و در ورودی (۹۰/۱ ×10/1 متر) بقعه در گوشه سمت راست آن دیده می‌شود.

     بقعه دارای سه روزنه (۸۵ ×  70 سانتی‌متر) بوده و قبر در وسط آن واقع شده است. سنگ قبر و یا کتیبه‌ای که دالّ‌بر شناسایی بیشتر صاحب قبر باشد، دیده نشد. مردم نوده به نقل از نیاکان خود اظهار می‌دارند که این امام‌زاده از قدیم دله‌تاش نامیده می‌شده است. رودخانه‌ای در فاصله ۵۰ متری غرب امام‌زاده جاری است و به گفته اهالی «با وجود سیل‌های فراوانی که همه ساله از کنار امام‌زاده می‌گذرد، تا کنون هیچ گونه آسیبی به آرامگاه نرسیده است.»

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    روستاتون خیلی قشنگه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *