کهباد ۲ – ایذه – خوزستان

سایتها و وبلاگهای روستای کهباد۲

 شهرستان ایذه استان خوزستان

http://kohbad2.blogfa.com/

 

روستای کهباد۲مرکز دهستان حومه ی شرقی از توابع شهرستان ایذه واقع در استان خوزستان می باشد . اهالی روستای کهباد۲ تا چند سال قبل در منطقه ای معروف به نام کولفرح که در گویش بختیاری به معنای(تنگه ی گشاده) است سکونت داشتند . این تنگه با داشتن ۶ مجموعه از نگارکندهای دوره ی "ایلام نو" یکی از جایگاه های باستانی و دیدنی کشور به شمار می آید که پتانسیل فراوانی در جهت جذب گردشگر دارد .    

    ‘اهالی منطقه ی کولفرح بخاطر بی آبی مجبور به مهاجرت به مکان فعلی شدند که روستای کهباد۲ شکل گرفت . که همین عامل متاسفانه یک نوع دوگانگی اسمی بوجود آورده است‘ مثلاً این روستا در نزد بعضی ادارات مثل آموزش و پرورش و اداره ی ثبت احوال و حتی در نزد عموم به نام کولفرح شناخته شده است ولی در تقسیمات کشوری نام رسمی این روستا کهباد۲ می باشد .     

         فاصله ی روستای کهباد ۲ با شهرستان ایذه حدود ۴ کیلومتر می باشد.  این روستا در ۳۱ درجه و ۵/۳۳ دقیقه شمالی و ۵۰ درجه و ۵/۱۷ دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد و ارتفاع کهباد دو از سطح دریای آزاد ۱۰۰۰ متر می باشد .

      مساحت تقریبی کل روستا بدون احتساب زمین های کشاورزی ۰۰۰/۴۰ متر مربع می باشد و جمعیت آن طبق سرشماری عمومی سال (۸۵) ۱۴۳۸نفر بود که  با توجه به سرشماری که دهیاری انجام داده است جمعیت روستا نزدیک به 1700 نفر می باشد .

     اهالی روستای کهباد۲ به کارهایی چون کشاورزی- زراعت مشغول می باشند و تعداد قابل توجهی از مردم روستا نیز در بخش های خدماتی روستا و اداری شهرستان ایذه و. . . اشتغال دارند .

     اهالی این روستا از امکاناتی چون برق‘ آب لوله کشی‘ خط تلفن‘ مرکز بهداشتی و درمانی‘ پزشک ‘خانه بهداشت‘ تعاونی روستایی‘ دبستان‘ مدرسه ی راهنمایی و دبیرستان برخوردار می باشند وهمچنین پس از پیگیری های مداوم دهیاری و شورای روستا کار شبکه گذاری گاز نیز در این روستا به پایان رسیده است و خوشبختانه اهالی این روستا از نعمت گاز نیز بهره مند شده اند .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *