روستای اوزکلا / نور / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای اوزکلا

شهرستان نور- استان مازندران

http://shohadaeozkalaenoor.blogfa.com/

http://shohadaeozkala.mihanblog.com/

ozkala.mihanblog.com/

روستای اوزکلا از توابع بخش بلده شهرستان نور استان مازندران می باشد . از سمت تهران بعد از گذشتن از شهرستان کرج ، در جاده چلوس و ۱۰ کیلومتر بعد از تونل معروف کندوان به دو راهی پل زنگوله می رسیم که آغاز روستاهای توابع بخش بلده می باشد .

از ابتدای این جاده فرعی تا بلده روستاهای دونای بالا و پائین ، ایلیکا ، کلاونگا ، کمربن ، نسن ، پیل ، کلاک بالا و پائین ، میناک ، نته ، نیکنام ده ، یوش ( زادگاه نیما یوشیج ) ، یاسل ، کلیک ، کمرود ، بردون ، بطاهرکلا ، مرچ ، یالرود ، ورازون ، هتر و بل قرار دارند .

چند کیلومتر بعد از روستای نیکنام ده جاده فرعی در سمت راست وجود دارد که آن را به روستاهای اوز ، اوزکلا ، ناحیه ، پیچ ده ، آنکه رود ، کام و خجیر کلا می رساند .

این روستا در دامنه دو طرف دره یکی از کوه های منطقه ، رو به مشرق قرار دارد . خانه هائی که از قسمت بالا محله یعنی در ارتفاع حدود ۲۵۰ متری به سمت پائین محله امتداد دارند و بصورت پراکنده در زمینهای اطراف آن و کنار جاده گسترش یافته اند ، به طوری که یک سمت آن تا فاصله ۱ کیلومتر ادامه پیدا کرده و به روستای اوز رسیده است . البته بیشتر ساکنان روستا ، خاصه آنهائی که در قسمت صحرا خانه ساخته اند ، ییلاقی هستند و فقط تابستان در آن سکونت دارند .

کوه های بلند ، اطراف روستا را احاطه کرده اند و بیشتر زمینها به لحاظ قرار گرفتن در دامنه آن شیب دار هستند و مکانهای مسطح در آن بسیار کم است . رودخانه اصلی روستا از طرف روستای ناحیه جاری گشته و به سمت شمال ادامه می یابد . این رودخانه در فصل بهار بسیار پر آب و خروشان بوده و نمی توان از آن عبور کرد . در فصل زمستان نیز به جهت سرمای زیاد روی آن را یخ می پوشاند . در این رودخانه انواع موجودات آبزی مانند ماهی قزل آلای خال قرمز وجود دارد که به خاطر شکار غیر قانونی نسل آن در حال انقراض است . رودخانه کوچکتر دیگری که روبروی روستا قرار دارد ، از سمت روستای انگرود جریان یافته که به رودخانه اصلی روستا می ریزد . زمینهای روستائیان در دوطرف این دو رودخانه قرار گرفته که به وسیله آن سیراب می گردند .

در سالهای نه چندان دور جمعیت روستا زیاد بود ، اما با این که به برکت انقلاب اسلامی جاده و برق و آب و تلفن و امکانات دیگر به روستا آورده شده ، متاسفانه چند سالی است که افراد جوانتر به واسطه سختی کار و تامین نشدن هزینه زندگی امروزی ، روستا را برای امرا معاش و پیدا کردن کار در شهر ، ترک نموده اند . بنابراین با از دنیا رفتن افراد سالخورده ، جمعیت آن هر سال کمتر شده و به علت جایگزین نشدن آن ، خانه های بیشتری متروک می گردند . به طوری که در زمستان شاید تعداد آن به ۱۰ تا ۲۰ خانوار هم نرسد . روستاهای دیگر هم با این وضعیت روبرو هستند .

شغل روستائیان بیشتر کشاورزی ، باغداری و دامداری در حد رفع نیاز خودشان است .

مطالب مرتبط

۱۶ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  از بسیجیان بزرگواری که این وبلاگ را تهیه کرده اند سپاسگذاری می کنم و برای تمامی آنها و نیز برای تمامی بسیجیان ایران اسلامی آرزوی موفقیت دارم .

 2. ناشناس گفت:

  سلام خدا بر امام خمینی و مقام معظم رهبری و همه شهدای گرانقدر ایران اسلامی . از زحمات شما دست اندرکاران این وبلاگ زیبا تشکر می کنم .

 3. ناشناس گفت:

  وبلاگ زیبائی درست کرده اید انشاءالله موفق باشید و خداوند به شما خیر دهد .

 4. ناشناس گفت:

  وبلاگتان خیلی جذاب است خاصه این که در آن راجع به ولایت و شهدا صحبت شده است

 5. ناشناس گفت:

  روستای زیبای اوزکلا به شهیدانش معروف است لطفا عکسی از مزار شهدای آن را بگذارید .

 6. ناشناس گفت:

  روستای زیبائی است خاصه این که در دل کوهستان بکر قرار گرفته است .از حسن سلیقه شما سپاسگزارم و از این که به فکر این قشر ساده و محروم مملکت اسلامیمان هستید .

 7. ناشناس گفت:

  سایت خوب و جذابی است از زحمات شما متشکرم .انشاءالله موفق باشید .

 8. ناشناس گفت:

  وبلاگ بسیار زیبائی است ولی کاش بیشتر در مورد این روستا و مردم شهید پرورش توضیح می دادید .

 9. ناشناس گفت:

  از حسن سلیقه شما بسیجیان شهدای اوزکلای نور که تابع ولایت و نیز ادامه دهنده راه شهدا هستید کمال تشکر و قدردانی می نمایم امیدوارم در همه کارهایتان موفق باشید و با کمک خداوند بزرگ و مهربان و عنایات خاص اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام همیشه پیروز باشید .

 10. ناشناس گفت:

  وبلاگ زیبائی است . اگر می شود کمی عکسهایش را بیشتر کنید .

 11. ناشناس گفت:

  ضمن تشکر و قدردانی از زحمات شما که این وبلاگ را در سایت روستاهای ایران قرار داده اید ، می خواستیم خواهش کنیم لطف نمائید اگر برایتان مقدور است به جای این وبلاگ ، وبلاگ shohadaeozkala.mihanblog.com را جایگزین آن فرمائید . با احترام بسیج شهدای اوزکلای نور

 12. ناشناس گفت:

  با سلام و احترام از این که لطف فرمودید و وبلاگ شهدای اوزکلا ( میهن بلاگ ) را هم در سایتتان قرار داده اید بسیار سپاسگزاری و قدردانی می نمائیم . انشاءالله همیشه موفق و سربلند باشید .

 13. ناشناس گفت:

  با سلام و احترام تقاضا می نمائیم چنانچه برایتان مقدور باشد سایت روستای اوزکلا را که با نام http://www.ouzkala.ir مشخص شده هم به عنوان آن اضافه فرمائید . از قبل از بذل محبتتان کمال سپاسگزاری و قدردانی می نمائیم و امیدواریم در همه کارهایتان موفق و مورد تائیدات خداوند بزرگ و مهربان قرار گیرید .

 14. ناشناس گفت:

  از الطاف شما دست اندرکاران سایت زیبای روستاهای ایران که خواسته ما را عملی فرمودید ، بسیار سپاسگزاریم و از زحماتتان تشکر و قدردانی می نمائیم . انشاءالله خداوند بزرگ و مهربان پشتیبانتان باشد و همیشه موفق و موید و در پناه پروردگار متعال محفوظ باشید و همواره در راه عزت جمهوری اسلامی ایران کوشا و پیروز و سرافراز باشید .

 15. ناشناس گفت:

  با سلام و احترام اگر قبول زحمت فرمائید و وبلاگ ozkala.mihanblog.com را هم در فهرست روستای اوزکلا قرار دهید ، بسیار سپاسگزار و دعاگویتان خواهیم بود . انشاءالله در پناه خداوند متعال موید و منصور باشید .

 16. ناشناس گفت:

  با سلام و احترام ، از زحمات شما در اجابت درخواستمان ، قدردانی و سپاسگزاری می نمائیم و برایتان آرزوی موفقیت و توفیقات روزافزون الهی خواستاریم . انشاءالله در پناه خداوند متعال موئد و منصور باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *