روستای آرک / بیرجند / خراسان جنوبی

سایتها و وبلاگهای روستای آرک

شهرستان بیرجند – استان خراسان جنوبی

http://arkebinabad.blogfa.com/

koohestan20.mihanblog.com/

baharestan-ark.blogfa.com

عکاس: آقای محمد رضا آرین پور

 

روستای آرک در ٣۵ کیلومتری مرکز بخش خوسف و در دامنه رشته کوه های معروف به آرک و بین آباد واقع شده است. برخورداری از آب وهوای کوهستانی و آب شیرین و گوارا برای آشامیدن و کشاورزی به این روستا صفای دیگری بخشیده است.
آبشار بسیار زیبایی که در بین باغات و از محل قنات تا مزارع گسترده شده، آرک را به روستای طرح گردشگری تبدیل کرده و پنیر محلی و زردآلوی آن در شهرستان بیرجند منحصر به فرد است.
یکی از پیش کسوتان روستای آرک که در زمینه های مختلف از جمله میراث فرهنگی، کتابخانه، شورای اسلامی، بسیج، باشگاه جوانان ، ترویج کشاورزی، قرق بانی و… فعالیت دارد، می گوید: از ابتدای امسال تمام وقایع، برنامه ها، مشکلات، بازدید مسئولان و مراسم و جلسات مختلف برگزار شده در روستا را در دفتر خاطرات خود ثبت کرده ام.
غلامحسین سعیدی می افزاید: تاکنون ٨٧ نوع داروی گیاهی منطقه را شناسایی و جمع آوری کرده ام و در صورت حمایت مسئولان می توان یک داروخانه و آزمایشگاه داروهای گیاهی در منطقه ایجاد کرد که علاوه بر اشتغال برای چندین نفر کمک زیادی به بهداشت و درمان منطقه هم خواهد شد.
یکی از معتمدان روستا نیز به آداب و رسوم مردم اشاره می کند و می گوید: مراسم سنتی کشت گندم آرک معروف بوده و با شیوه خاصی انجام می شود.
زالی ادامه می دهد: برای انجام مراسم کشت گندم، در یک روز کشاورزان بذر گندم و شیرینی تهیه کرده و در مزرعه جمع می شوند و پس از خواندن دعا و ذکرهای مختلف و آرزوی سالی خوش و پر محصول، کشت گندم را آغاز و به میمنت و تبرکی بین اهالی حاضر شیرینی توزیع می کنند.
یکی دیگر از اهالی روستا اضافه می کند: این منطقه و به خصوص آرک در زمینه ایجاد یک کارخانه تولید محصولات لبنی و دامی استعداد دارد.
به گفته وی با توجه به کمبود آب کشاورزی اگر دام داران حمایت شوند و مراکز صنعتی، صنایع تبدیلی، مرغداری و پرورش شترمرغ ایجاد شود این منطقه از بن بست خارج خواهد شد.
وی می افزاید: از سوی دیگر عبور جاده آرک – سرایان از مسیر روستاهای این منطقه در پیشرفت آرک تاثیر به سزایی خواهد داشت.
مسئول کتابخانه و باشگاه جوانان روستای آرک هم کتابخانه، باشگاه جوانان و پایگاه بسیج را از جمله مراکز فرهنگی این روستا می داند و می گوید: کتابخانه آرک بیش از ٢ هزار و ۵٠٠ جلد کتاب و ٢٠٠ عضو دارد و کتاب شعر دست نویسی مرحوم صفاقلی مرادی مشهور به بابافرنگی با بیش از ١٠٠ بیت در منقبت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هم در این کتابخانه موجود است.
ابوالحسن زالی با بیان این که باشگاه جوانان روستا با مساعدت جهاد کشاورزی فعالیت می کند ادامه می دهد: پایگاه بسیج حمزه سیدالشهدای آرک هم ۴٠ عضو از این روستا و روستاهای هم جوار را پذیرفته و به رایانه و دیگر امکانات مورد نیاز مجهز است.
وی اضافه می کند: تنها مشکل موجود در این زمینه کمبود اعتبار برای تکمیل پروژه نیمه تمام پایگاه بسیج است که با وجود قول مساعد مسئولان هنوز نتیجه ای حاصل نشده است. وی برگزاری کلاس های مختلف از جمله آموزش خانواده، قرآن، احکام، رایانه، نمایش نامه، سرود، مداحی و … را از برنامه های فرهنگی عنوان کرد که با مساعدت برخی نهادها و یاری مردم روستا انجام شده است. وی ادامه می دهد: علاوه براین، مناسبت های مختلف ،مراسم جشن، سرور و یا عزاداری و مداحی در روستا برگزار می شود و مردم روستاهای هم جوار و مسئولان هم دعوت می شوند. وی به چاپ نشریه بهارستان آرک در سال ١٣٨٠ اشاره می کند و می افزاید: این نشریه با همکاری چند نفر فرهنگی و اهل قلم راه اندازی و در قالب ماه نامه شامل موضوعات متنوع مانند مسائل فرهنگی، تاریخی، اجتماعی، آداب و رسوم منطقه، اخبار و گزارشات روستا و… منتشر شد. به گفته وی این نشریه که مورد توجه مردم منطقه و مسئولان بخش و شهرستان قرار گرفته بود به دلیل کمبود اعتبار و نبود حمایت مسئولان تعطیل شد.وی ادامه می دهد: در حال حاضر این آمادگی وجود دارد که اگر مجوز لازم صادر شود و مسئولان هم حمایت کنند در منطقه خوسف یک نشریه محلی یا هفته نامه راه اندازی شود. به اعتقاد وی در مدتی که نشریه بهارستان به چاپ می رسید نگاه مسئولان از نظر فرهنگی به این روستا و منطقه متفاوت تر از قبل بود. دهیار روستای آرک هم به طرح های این دهیاری اشاره می کند و می گوید: یک طرح درباره جمع آوری آب های سطحی و فاضلاب نوشته و به امور دهیاری های استانداری تحویل شده ولی هنوز اجرایی نشده است.
محمد علی فرنگی می افزاید: طرح گردشگری آبشار روستا هم نوشته و به نهادهای مربوطه تحویل شده است که در صورت تصویب، این روستا به عنوان بهترین نقطه گردشگری بخش خوسف معرفی خواهد شد.
وی به تخصیص ۵٠٠ میلیون ریال وام از طریق صندوق مهر امام رضا(ع) اشاره می کند و ادامه می دهد: با توجه به استعداد منطقه یک نفر برای احداث واحد گاوداری و ٢ نفر هم برای پرورش شترمرغ معرفی شده و پی گیر امور مربوط به آن هستند.
وی تکمیل مسجد وحسینیه روستا را از مهم ترین خواسته های اهالی آرک عنوان می کند و می گوید: احداث آشپزخانه در این اماکن ضروری بوده و قول های مساعدی هم در این زمینه داده شده است.
رئیس شورای اسلامی روستای آرک هم برخوردار بودن اهالی از بسیاری مزایا مانند آب لوله کشی از محل قنات روستا، برق، جاده مناسب، حمام خورشیدی، کتابخانه، باشگاه جوانان، پایگاه بسیج، حسینیه و مسجد جدید را از خدمات دولت در این روستا برشمرد.
نخعی می افزاید: طرح های نیمه تمام روستا نیز مربوط به مخابرات، کانال کشی مزارع، راه سازی و عبور جاده از مسیر روستاست.
وی ادامه می دهد: به دلیل آنتن دهی نامناسب تلفن همراه و مشکل تلفن های رادیویی در روستاهای آرک، بین آباد، حامی و دهن رود ایجاد و راه اندازی دفتر مخابراتی وتلفن خانگی این روستاها مصوب شد.
به گفته وی در این زمینه ساختمان مورد نظر احداث و دکل مخابراتی هم نصب شده ولی تامین برق هنوز انجام نشده است که مقرر شد امسال هم زمان با هفته دولت افتتاح شود ولی تاکنون نتیجه ای حاصل نشده است.
وی تاکید می کند: تقاضای اهالی، تسریع در اجرای این پروژه است زیرا با راه اندازی آن ۵٠٠ نفر از اهالی این روستاها از تلفن خانگی بهره مند خواهند شد.
وی تصریح می کند: همچنین ازحدود ۵ سال پیش برای کانال کشی جوی های انتقال آب به مزارع روستا نقشه برداری شده ولی اعتباری به این امر اختصاص نیافته است.
وی ادامه می دهد: مقرر شده بود ٣٠٠ مترمربع از جاده ارتباطی آرک- سرایان از داخل روستا در شهریورماه امسال توسط بنیاد مسکن استان بازگشایی شود ولی هنوز اقدامی انجام نشده است.
(
نقل از روزنامه خراسان)

 

 

محصولات

روستای آرک دارای استعدادها و جذابیتهای مختلف و متنوعی می باشد این روستا علیرغم دارا بودن جمعیت محدود حدود ۱۲۰ نفر دارای اماکن تاریخی متعددی است که از آن جمله می توان از قلاع قدیمی واقع در کوههای این روستا که به همین نام معروفند نام برد یا ساخنمان قدیمی واقع در این روستا که حزو اماکن میراث فرهنگی ثبت شده می باشد و تقریبا می توان ادعا نمود که تمامی اهالی محل و پیران و پیشکشوتان خاطرات زیادی از نحوه و چگومگی ساخت آن دارند در حال حاظر عمده ترین جاذبه گردشکریاین روستا آبشار بزرگ و بسیار زیبا و دانشینی است که در راس کوه این روستا قرار گرفته و جریان زیبای آب سرازیر شده از آن که توسط درختان زیبای باغات اطراف احاطه شده  منظره بی نظیر را ترسیم نموده است توصیه میکنیم خود و خانواده را از لذت حضور در یک روز تابستانی در کنار این آبشار محروم نفرمائید .

  عمده معروفیت قدیمی آرک به پنیر محلی و زردآلوی آن می باشد . که البته امروزه دیگر آن پنیرهای محلی ( خیلی شور بود) از تقارهای سفالی قدیمی جای خویش را به پنیر های پاستوریزه در یخچال ها داده اند. ( هنوز ۵ سال پیش بود که اختراع ادیسون به این روستا رسید ) علت این معروفیت هم بنظر می رسد ناشی از این بوده که چون در گذشته راه مناسبی جهت ارسال فرآورده های لبنی به شهر نبوده لذا ناچارا شیر تولید شده به پنیر تبدیل و با این روش می توانستند از محصول تولیدی تا زمان فروش اون نگهداری نمایند . بهر حال یادش بخیر که هرکی به روستا می اومد سراغ پنیر می گرفت . 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *