ریجاب- سرپل ذهاب – کرمانشاه

سایتها و وبلاگهای روستای ریجاب

شهرستان سرپل ذهاب – استان کرمانشاه 

http://www.iranrijab.blogfa.com/

http://www.rizhaw.blogfa.com/

http://rijabe.blogfa.com/

http://dehyarerijab.blogfa.com/

http://www.zahed-84.blogfa.com/

 

ریجاب یکی از بهترین و زیبا ترین تفرجگاهای کرمانشاه و شاید هم ایرانه . تقریبا در نود تا صد کیلومتری کرمانشاه و در مسیر کرمانشاه – سرپل ذهاب واقع شده . نرسیده به سرپل ذهاب یه دو راهی هست که نوشه ریجاب ۱۰ کیلومتر ( البته بیشتره ) از دو راهی که میپیچی و رو به بالا که حرکت میکنی فکر میکنی که ریجاب یه جای خشک و بی آب و علفه که تویه یه منطقه گرمسیر واقع شده ولی در واقع اصلا اینجوری نیست و بعد از یه پیچ یه دره میبینی که درخت هاش اینقدر بهم نزدیکند که نمیشه یه جای خالی رو نشون داد . پایین تر که بریم و به محل پارکینگ ماشین ها برسیم به یه منطقه فوق العاده زیبا و درختکاری شده ( البته به صورت طبیعی ) میرسیم که جالب ترین و قشنگتیرن جاذبه اون چشمه خروشانی هست که از وسطش رد میشه . آب با چنان شدتی عبور میکنه که در نزدیکی اون باید داد بزنیم تا صداهامون بهم برسه . ولی زیبایی های ریجاب به همین جا ختم نمیشه درست بعد از پل چوبی که مردم بومی منطقه ساختن یه جاده کوچیک هست که اگه از اون به طرف عمق جنگل ها و باغات انجیر و گردو حرکت کنیم و همچنین یه راهنمای خوب هم داشته باشیم به یکی از زیباترین آبشار های کرمانشاه میرسیم و از همه مهم تر اینکه اگه یه کم حال کوه نوردی هم داشته باشیم میتونیم قدیمی ترین مسجد غرب کشور رو که به اون مسجد عبدالله به عمر میگن ببینیم . یه مسجد با ستون های سنگی فوق العاده بزرگ و یه منبر فوق العاده خوش ساخت . روی سقف مسجد هم گلدسته کوتاه مسجد قرار گرفته که موذن به راحتی میتونه از اون بالا بره و به خاطر اکو ( بازگشت صدا ) که کوهها مسبب اون هستن موذن براحتی میتونه کیلومترها دور تر رو هم خبر کنه .
گذشته از مسجد میشه به حس مهمان نوازی مردم منطقه هم اشاره کرد که آدمو ترغیب میکنه همیشه یه سر به اونجا بزنه !!!
البته یه توصیه هم بکنم : اگه گذرتون به ریجاب افتاد به هیچ وجه اگه شناگر ماهری نیستن به آب ریجاب نزدیک نشین !!!!

 

ریجاب در لغت نامه ی دهخدا

ریجاب. (اِخ ) دهی از بخش کرند شهرستان شاه آباد. دارای ۵۵۰ تن سکنه . محصول عمده ٔ آنجا میوه و غلات و حبوب و توتون و لبنیات و انجیر و انار و گردوی آن به فراوانی و خوبی معروف است . زیارتگاه ابودجانه در آن مورد توجه اهل تسنن است . سه آبادی ریجاب ، یاران و زرده به نام دهستان ریجاب خوانده می شود. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۵).

 

ریجاب و معرفی آن بهشت غرب

ریژاو در زبان کردی محل ریزش آب می باشد،اما معنی های متعددی دارد که در زبان کردی اصیل معنی آن نوعی انجیر پریشان و پراکنده می باشد.

جمعیت:

در سال ۱۳۷،از مجموع۶۰۶۴نفر جمعیت منطقه ی مورد مطالعه ۲۵۵۰ نفر مرد و ۲۵۶۷نفر زن بوده اند که در  نتیجه نسبت جنسی برابر۹۹بدست امده یا به عبارت دیگر در این منطقه در مقابل هر ۱۱۰ نفر زن ۹۹ نفر مرد وجود داشته است.

 

جاذبه های ورزشی و تفریحی منطقه ی ریجاب

۱- ورزش ها وتفریحات آبی:رودخانه ی پر آب الوند امکان استفاده از ورزشهای آبی را فراهم آورده است. این رودخانه مکانی مناسب و بی نظیر برای ماهیگیری و شنا و… است به طوری که در مسیر رودخانه می توان مکان های زیادی را برای ورزش شنا تشخیص داد.

۲- ورزش های کوهستانی : کوه های دالاهو در غرب استان کرمانشاه ودر منطقه ی ریجاب واقع شده و دارای پوشش جنگلی و مراتع سرسبز در دامنه و همچنین قله های برف گیر وچشمه سارهای متعددی می باشد. مناطق کوهستانی دالاهو محل مناسبی برای ورزس های کوهنوردی است و لذا در فصل های مختلف سال علاقه مندان بسیاری برای صعود به ارتفاعات راهی این مناطق می شوند.

۳- ورزش های هوایی : در روزهای ۱۸ تا ۲۰ فروردین ماه ۱۳۸۳ سیاه کوه ریجاب به عنوان سایت پروازی پارا گلایدر معرفی شد و تعداد زیادی پار- گلایدردر این مکان به پرواز در آمدند . زمانی که با مربیان این ورزش صحبت به عمل آمد این مکان رابه عنوان بهترین سایت پروازی معرفی کردند چرا که آنها معتقد بودند این منطقه دارای چشم اندازهای زیبای طبیعی و بادهای مناسب ودر کل شرایط خاص طبیعی است.

فعالیت و اشتغال مردم ریجاب

یکی از مهمترین مشاغل مردم ریجاب باغداری است و درواقع می توان گفت که شغل اصلی مردم این منطقه می باشد. هر خانواده ریجابی حداقل دارای یک باغ است کهدز فصل بهار یا تابستان میوه ی آنرا برداشت کرده و در فصل های دیگر بر روی باغ کار می کنند. عمده میوه ی ریجاب را گردو وانجیر تشکیل می دهد البته علاوه بر این میوه انواع میوه های زیادی دراین منطقه برداشت می شود نظیر انگور- انار- زیتون- زردآلو- شلیل و… ولی میوه غالب همان گردو وانجیر می باشد. 

این دو میوه دارای ارزش خاصی بوده و به بازار عرضه می شود بطوریکه بسیاری از شهرهای بزرگ ایران که نیازمند این دو محصول هستند به وسیله ی مردم ریجاب با سعی وتلاش فراوان این مردم تامین می شود.یکی دیگر از مشاغل مردم در منطقه مذکور که به یاری عزیزان اداره ی شیلات به وجود آمده استخرهای پرورش ماهی است .

گیاهان مصرفی و خوراکی منطقه ریجاب :

بسیاری از گیاهانی که در منطقه ریجاب وجود دارند خواص دارویی یا خوراکی دارند به عنوان مثال گنور و ریواس گیاه خوراکی به حساب می آیند همچنین گیاهانی نظیر رازیانه ، نعناع وخواص دارویی دارند بعضی از گیاهان نیز نظیر اسپند به صورت های غیر از خوراکی و دارویی مصرف می شوند .

چینور :

گیاهی است که دارای گل های زرد رنگ است ، و دارای ساقه و نوک آن مانند غنچه بوده که از آن اهالی برای خوشبو کردن و خوشمزه کردن روغن حیوانی ( روغن دان ) استفاده می کنند .

گنور و ریواس :

گنور در فصل بهار در کوه های دالاهو به وفور یافت می شود و مزه ای تقریبا" شیرین و پوستی صاف ، بر عکس ریواس که کرک دار است .برگ گل های گنور سبز و دارای ریشه ی بسیار محکم است و علاوه بر مصرف خوراکی مصرف دارویی نیز دارد ریواس یا ریوند چینی در گذشته جزو گیاهان دارویی به شما می رفته ، ولی امروز آن را برای ساقه های برگ آن می کارند و از سبزی های خوراکی خوشمزه است مهمترین گونه های ریوند عبارتند از: ریوند ساقه قرمز و ریوند ویکتوریا .

ریواس وحشی در اغلب نقاط ایران ، از جمله کوه های دالاهو می روید . از آن خورشت می پزند و خام آن را هم می خورند .

سماق :

گیاهی دیگر با مزه ای ترش که هم خوراکی و هم مصرف دارویی دارد ، سماق می باشد . مصرف دارویی آن در محل برای رفع تبخال های دور دهان و جوش های صورت است . میوه سماق ابتدا سبز رنگ و بعد از مدتی بر اثر تابش آفتاب قسمت فوقانی ایت گیاه قرمز می شود .

اسپن یا اسپند :

یکی دیگر از گیاهان ، گیاه اسپند می باشد که در منطقه ی ریجاب و شاید در دیگر مناطق از کشورمان به صورت یک اعتقاد دیرینه ، اسپند خشک را بر روی آتش ریخته و معتقدند با این عمل دیگر اتفاق بدی برای آنها رخ نخواهد داد .

 

زندان دوناب که مربوط به قلعه ی یزدگرد می باشد

پانصد متر بالاتر از برج خاموشی در ساحل چپ رودخانه ی الوند تپه ای که درختان گردو و گلابی وحشی آن را پوشانده است،وجود دارد.بر این تپه بقایایی  قلعه ای از روزگار ساسانیان برجاست.ارتفاع آن از سطح رودخانه ی الوند بیش از سی متر می باشد.نمای دیوارهای خارجی قلعه را قطعات سنگهای تراشیده تشکیل می دهد و از این جهت شباهتی به قلعه ی معروف سرماج دارد.

در ضلع شمال غربی قلعه آثاری از برج قلعه که از قلوه سنگ و ملاط ساسانی ساخته شده  باقی مانده است.با توجه به آپار فعلی قلعه می توان دریافت کرد که در روزگار آبادانی این قلعه دو طبقه بوده و طبق رسم معماری ساسانی قلوه سنگ و ملاط مصالح ساختمانی آن بوده است.از طبقه ی تحتانی قلعه سه سه اتاق با ابعاد مختلف و تاق گهواره ای در کنار یکدیگر باقی مانده است.بر روی یکی از این سه اتاق که از طبقه ی فوقانی بر جا مانده قرار دارد قسمتی از کف آن اتاق که اتاق تحتانی را نیز تشکیل می داده ، ریخته است.اتاق طبقه ی فوقانی مربع شکل و به ابعاد۵*۵متر است.اتاق تحتانی همه مستطیل شکل می باشند.جاده ی قدیم ساسانی برای رسیدن به این قلعه رودخانه ی الوند را قطع کرده و در نتیجه پلی در مسیر آن زده اند که با گذشت روزگار سقف آن ریخته  و اهالی محل با استفاده از دیوارهای قدیمی پل را با استفاده از تنه ی درختان آن را پوشانده اند.جاده ی ساسانی پس از این پل به دو شعبه تقسیم می گردد،یک شعبه به طرف یراب الوند و شعبه ی دیگر به طرف این قلعه ادامه می یابد و به صورت مارپیچ از تپه بالا می رود.این قلعه را اهالی محل زندان دوناب می نامند و راهی که به آن منتهی می گردد طوری ساخته شده که دو سوار به راحتی در کنار هم عبور کنند.در برخی از نقاط برای جلوگیری از شیب زیاد پله هایی با ارتفاع کم ساخته اند که هنوز هم باقی است.

 

مقبره ابودجانه – اسلام آباد

در نزدیکی ریجاب از توابع شهرستان اسلام آباد، قبرستانی از صدر اسلام با تعداد آرامگاه به سبک چهار طاقی های دوره ساسانی وجود دارد.

در میان این قبور، بنای عظیمی دیده می شود که در میان اهالی محل به مقبره ابودجانه معروف است و در نزد اهالی از احترام خاصی برخوردار است. این آرامگاه چهار ضلعی است و بر فراز آن گنبدی مخروطی شکل قرار دارد. در جنوب این آرامگاه بنای دیگر شبیه به آن، ولی در ابعاد کوچک تر ساخته شده است و در داخل آن چند سنگ قبر به چشم می خورد. این دو آرامگاه بالا شه سنگ و ملاط گچ ساخته شده و سطوح بیرونی و داخل آنها با ملاط گچ اندود شده است.

ابودجانه یکی از یاران با وفای پیامبر(ص) بود. در جنگ احد هنگامی که مشرکان، نیروهای اسلام را شکست دادند، ابودجانه نیز مانند حضرت علی(ع) در کنار پیامبر باقی ماند و از آن حضرت مردانه دفاع کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *