ون – کاشان – اصفهان

سایتها و وبلگهای روستای ون

شهرستان کاشان استان اصفهان

http://vankashan.blogfa.com/

vanphoto.photoblog.ir/

 

مختصات:

‏۵۹″ ۲′ ۵۱°شرقی ‏۴۰″ ۹′ ۳۴°شمالی / ۵۱٫۰۴۹۷۲غرب ۳۴٫۱۶۱۱۱جنوب / -۵۱٫۰۴۹۷۲;-۳۴٫۱۶۱۱۱ 

روستای ون در ۵۰ کیلومتری شهرستان کاشان قرار دارد. نزدیکترین قریه به ون، روستای وادقان می‌باشد.

روستای ون با هوایی مطبوع و دل انگیز در فصل‌های بهار و تابستان، میزبان مسافرانی از شهرستان کاشان و توابع آن می‌باشد.

در فصل تابستان و در هوای وحشتناک و گرم کاشان، روستای ون میزبان مردمی است که خسته از هوای گرم شهر، به روستای ون پناه می‌برند.

از نظر موقعیت سیاسی براساس آخرین تقسیمات- اداری سال ۱۳۸۵، روستای ون جزء روستاهای استان اصفهان، شهرستان کاشان، بخش نیاسر و دهستان کوهدشت، محسوب می‌شود. روستا در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال‌غربی شهرستان کاشان واقع شده‌است.

به لحاظ موقعیت نسبی روستای ون از سمت غرب به روستای رهق، از شرق به روستاهای سار و وادقان و از جنوب به روستای ارمک یک همسایه‌است.

روستای ون به لحاظ تقسیمات ناهمواری‌های در محدوده‌ای میان‌کوهی استقرار یافته‌است. کوه قوقو در ۷ کیلومتری، کوه زیرآب در بند در ۶ کیلومتری و کوه‌سونی در ۵ کیلومتری شمال‌شرقی روستا قرار دارد.

این روستا از نظر موقعیت مطلق جغرافیایی دارای مختصات ۵۱ درجه و ۳. دقیون طول جغرافیایی و ۳۴ درجه و ۱۰ دقیون عرض جغرافیایی ۲۰۵۰ متر از سطح دریا واقع شده‌است.

در منابع مکتوب مطالب قابل استنادی در ارتباط با سابقه سکونت و وجه تسمیه این روستا یافت نشد ولی براساس مطالعات می‌دانی و بنا به اظهارات مطلعین و معتمدین، اسم این روستا برگرفته از نام درخت ون است که در آن زمان درخت ون در این روستا زیاد بوده، هم‌چنان که الان هم در روستای ون تعداد این درخت زیاد است. به‌همین‌خاطر ساکنین اولیه نام این روستا را ون گذاشتند. پیشینه تاریخی روستا بنابه اظهارت معتمدان محل به‌بیش از هزار سال پیش برمی‌گردد. شاهزاده یوسف ابن جعفر ابن علی این ابیطالب (نوه امام علی علیه السلام) در این روستا مدفون است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *