آرپاتپه – نمین – اردبیل

سایتها و وبلاگهای روستای آرپاتپه

شهرستان نمین – استان اردبیل

http://www.arpatappeh.blogfa.com/

arpatappeh.mihanblog.com/

آرپا تپه(آریاتپه)نام روستا و تپه‌ای است باستانی در  شهرستان نمین است که در آن آثاری از هزاره یکم پیش از میلاد یافت شده‌است. این محوطه باستانی میان کناسه و گردنهٔ حاجی امیر در جاده آستارا به اردبیل و در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته‌است.تا قبل از انقلاب اسلامی ایران این روستا توقفگاه مسافرانی بود که قصد مسافرت به شهرهای دیگر از جمله رشت – تهران – قزوین و …  داشتند بود چون تنها جاده اردبیل از این روستا میگذشت.در جنگ جهانی دوم این روستا و روستا های اطراف مورد حمله لشکر شوروی(روسیه) قرار گرفت 

بخشی از جنگل فندقلو در ۵ کیلومتری آریاتپه واقع شده که یکی از زیباترین مناطق ایران است که مشرف به گردنه زیبای حیران میباشد اکثر مردم این روستا را با نام جنگل فندقلو می شناسند .کدخدا و ریش سفید محترم این روستا حاج محمد اصغری آریاتپه و اعضای محترم شورا عبارتند از :آقایان مرحمت رعدی ، یعقوب کنعانی و بیژن جوادی.

این تپه به عنوان یک اثر ملی در تیر ماه ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ، تاریخی سازمان میراث فرهنگی با شماره ۹۱۶۲ و کد ۱۹۷۰۹ به ثبت رسیده‌است.

جنگل فندق‌لو در استان اردبیل و در ۳۵کیلومتری شهرستان اردبیل واقع شده‌است.

 

این جنگل دارای درختان مختلف میوه مانند فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی است. در داخل جنگل هم یک استخر آب‌گرم به نام مشه سویی وجود دارد که آب ان خاصیت درمانی دارد و افراد زیادی به این دلیل و بسیاری هم برای گشت و گذار به آنجا می‌آیند و با خانواده چند روزی را داخل جنگل و در کنار استخر آب‌گرم و آبشاری که در منصقه قراردارد، اقامت می‌کنند.

 

جنگل فندق‌لو به دلیل نزدیکی به شهر نمین (نمین در زبان تالشی یعنی مکان نم‌ناک) و برخورداری از رطوبت منطقه و دسترسی آسان از جاده بین شهری اردبیل – آستارا، همواره به‌عنوان یک گردش‌گاه مورد توجه بوده است. این جنگل یکی از مناطق مهم گردش‌گری جنگلی است که به فاصله ۱۰ کیلومتر از شهر نمین و ۳۰ کیلومتر از شهر اردبیل قرار گرفته است. با توجه به اینکه درخت فندق بیش از سایر گونه‌ها در این جنگل روییده است، این منطقه فندق‌لو نامیده می‌شود. این جنگل در سطحی به طول تقریبی ۲۵ کیلومترمربع پراکنده‌است که از شرق خانقاه علیا واقع در مسیر جاده بین شهری نمین – آستارا شروع و با جهت شمال غربی – جنوب شرقی در شرق روستای حور خاتمه می‌یابد.

 

شیب مراتع آن نسبتاً کم و به دلیل پوشش فشرده آن بخصوص چمن، آثار فرسایش به جز بخش‌های تخریب یافته، کمتر به چشم می‌خورد و به همین دلیل است که این نواحی جهت ایجاد پیست اسکی روی چمن مورد توجه قرار گرفته‌است. در بین انواع شناسایی شده، گونه‌های نادری نظیر فندق، ممرز، راش، بلوط (بلندمازو)، بیدمشک یافت می‌شوند که به ارزش گیاهی منطقه می‌افزایند. در منطقه فندق‌لو خرس قهوه‌ای،گراز، گرگ ، روباه ، شغال ، سمور و  کفتار و پرندگانی مانند قرقاول ، هدهد ، کبک و عقاب طلایی ،قوش ، اردک وحشی ، زاغ  زندگی می‌کنند.که از بین این حیوانات گراز و روباه به وفور یافت میشوند به گونه ای که آسایش را از مردم این منطقه سلب کرده اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *