میر آباد – ایرانشهر – سیستان و بلوچستان

سایتها و وبلاگهای روستای میرآباد

شهرستان ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان

http://mirabad.blogfa.com/

dehyarie-mirabad.blogfa.com/

 

روستای میرآباددر ۵ کیلومتری غرب بمپور و ۳۰  کیلومتری غرب شهرستان ایرانشهر و درمسیر جاده ایرانشهر- دلگان ولاشار(نیکشهر)ومسیرجدیدترانزیت ایرانشهر- بندرعباس واقع شده است. ازنظرشرایط اقلیمی مثل سایرنقاط مرکزی بلوچستان دارای آب وهوایی گرم وخشک است که زمستان آن بسیارسرد وخشک وتابستان آن نیز بسیارگرم وسوزان است.فقط درماههای مردادو شهریور ازپدیده مونسون متأثراست که دراین دوماه هوای آن بسیارشرجی می شودکه این موقع ازسال رادراصطلاح محلی ، خرماپزان می گویند.

هم چنین این روستا از جنوب به رودخانه بمپور و از شرق به روستاهای ملک آباد و توردان و از غرب به روستاهای شمس آبادو سعیدآباد متصل است.

معرّفی بقایای قلعه ی گوران در میرآباد بمپور

روستای میرآباد همانند دیگر مناطق مهمی که درقدیم در کنار رودها بنا می شده اند،دارای مرکزیت حکمرانی در سطح حوزه خود بوده است.اغلب پیران وسالخوردگان روستای میرآباد براین باورند که درکنار رودخانه ودر مجاورت استخر طبیعی روستا قلعه ای وجود داشته که در دوران قبل از اسلام و در دوره ی گبرها ( زرتشتیان ) این قلعه مزکز حکمرانی منطقه بوده است. از خاک سرخ ومتمایز آن با خاک اطراف قلعه چنین به نظر می رسد که برای ساخت این قلعه خاک آن از جایی دیگر به اینجا آورده شده است. از سفال های کشف شده درحفاری های مردم نیز چنین به نظر میرسد. درحاشیه وپشت رودخانه بمپورازاین دست آثارشناسایی نشده فراوان است،از جمله گورستان گوران درجنوب غربی روستای میرآباد(پشت رودخانه)که دردهه اخیر کشف شده وتوسط گروه باستان شناسی دانشگاه سیستان وبلوچستان درسال ۱۳۸۵ مورد حفاری واکتشاف قرارگرفت وآثار ارزشمندی از دوران قبل ازاسلام درآنجاکشف شدکه به گفته مسئول گروه ، درموزه ی ملی میراث فرهنگی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان نگهداری می شوند.

معرّفی قدیمی ترین مسجد روستای میرآباد بمپور

روستای میرآباد درحوزه بمپور ، از جمله معدود روستاهایی است که دارای قدمت وپیشینه ای طولانی است و در زمره ی روستاهایی است که همزمان با پیدایش زندگی روستا نشینی دراطراف واکناف قلعه باستانی بمپور ، بوجود آمده است.باظهور اسلام حیات بخش وگسترش آن به ایران و حوزه بلوچستان وسازگاری آن با خلق وخوی و غیرت وحمیت مردم بلوچ ،آنها این دین آسمانی را پذیرفتند.

بنای این مسجد که حال حاضر بعلت بی توجهی رو به تخریب است،با دستور کدخدای وقت و همّت اهالی کشاورز روستا بنا شده است. این بنا در نزدیکی منزل کدخدا و در انتهای باغ بنا شده وگویا سقف آن به سبک منازل ارگ بمپور و بم به شکل گنبدی بوده است ، کوتاهی ارتفاع دیوارها و عرض بیش ازیک متر دیوارهای آن گواه بر گنبدی بودن سقف این بنای قدیمی است. تاکنون برای ثبت آن در زمره آثار تاریخی ومیراث فرهنگی اقدامی صورت نگرفته است .امیدواریم دهیار روستا جناب آقای حمید امیریان که نوه ی آخرین کدخدای روستا درقبل از انقلاب اسلامی می باشد،درجهت به ثبت رساندن این بنای کهن اقدامی شایسته ودرخور این مکان مقدّس انجام دهد. انشاءالله.

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    سلام بر مدیریت سایت. سال نو و رستاخیز طبیعت مبارک .ایجاد سایت روستاهای ایران را که به همت و تلاش شما مدیریت محترم حاصل شده و بنده از قدیم و از نزدیک با تمام فراز و نشیب های در پیش رویتان آشنا بوده ، تبریک صمیمانه عرض می نمایم. امیدوارم درآینده توفیقات چشمگیری را در پیش رو داشته باشید.
    باتشکر
    عبدالحمید خدایاری مدیر پورتال روستای میرآباد ایرانشهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *