روستای نوکنده / ساری / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای نوکنده

شهرستان ساری استان مازندران

http://nowkandehsary.blogfa.com/

nokandehsari.blogfa.com/

 

موقیعت جغرافیایی:

روستای سرسبز و زیبای نوکنده در ۷۰ کیلومتری جنوب شهرستان ساری ( از توابع چهاردانگه )قرار دارد این روستا بالغ بر ۴۰۰ نفر جمعیت و ۱۰۰ خانوار می باشد  و اگر بخواهیم مهاجران روستا ( از روستا به شهر ساری (بیشتر ) و سایر شهرها ی کشور ) را نیز به این جمع اضافه کنیم بالغ بر ۱۰۰۰نفر جمعیت دارد. از شمال به روستای پرویج آباد و ولاغوز ، از جنوب به روستای نرگس زمین و اروت از غرب به رودخانه ی تجن و از غرب به روستای کنتا مرتبط می شود.

منبع درآمد :

درآمد اصلی اهالی روستا کشاورزی (کشت گندم ، جو ،لوبیا روغنی ،کلزا ،شالی و…) دامپروری (پرورش گاو ، گوسفند ،بز و … )می باشد .

اماکن دیدنی و امامزاده ها :

۱- امامزاده ابراهیم و اسماعیل : که در۳ کیلومتری غرب روستا واقع شده است .(اطلاعات بیشتر از تاریخچه ی پس از مصاحبه و تحقیق در بلاگ ثبت می شود و تا جایی که بنده اطلاع دارم خیلی جذاب و قشنگ خواهد بود )

۲- امامزاده سید جمال الدین : که در آخر محل بطرف روستای نرگس زمین قرار دارد . (اطلاعات بیشتر گنجانده خواهد شد )

۳-امامزاده حسن و حسین که در اول وسط های محل قرار دارد .

جاهای دیدنی :

۱- رودخانه ی بسیار زیبا و دیدنی ، پرآب ، آرامش بخش که سرچشمه ی آن رشته کوههای واقع در استان سمنان می باشد که سد سلیمان تنگه (شهید رجایی ) بیشتر آب خود را از طریق آن تامین می کند . ماهیگیری ، شنا در این رودخانه پرآب و دیدنی در روحیه انسان تاثیر بسیار زیادی دارد . همچنین نوشیدن چای و ناهار یا شام یا صبحانه در ساحل رودخانه بسیار لذت بخش خواهد بود .

۲- قلعه سر : که یکی از امکان به جا مانده دوره ی قبل از انقلاب بود . با دیوار سنگی و خاک و کانال هایی که اطراف آن حفر شده است .

۳- انار تپه : پر از درخت انر وحشی و زرشک وحشی بوده و گذراندن حتی لحظه ای در این منطقه بیاد ماندنی خواهد شد.

۴- وآاُ سر : که آبمعدنی آن چه مرض ها و دردهایی را علاج نمیکند (سنگ کلیه ،درد کمر ، رماتیسم ، حساسیت های پوستی و …)

۵- امیر کاله : منطقه ی جنگلی به چشمه های فراوان آب و درختان زیبا .

۶- توسکا چال : منطقه ی که در غرب روستای نوکنده با وسعت بسیار زیاد و درختان سر به فلک کشیده

۷- کشتی گیرون : اطلاع ندارم چرا این نام را بر این منطقه نهادند شاید در گذشته نچندان دور محلی برای برگزاری کشتی های روستایی بود .( اطلاعات دقیقتر وارد می شود )

امکانات روستا :

۱-تا سال ۸۶ درارای مدارس ابتدایی ، راهنمایی و مقطع دبیرستان بود که تا سال ۸۱-۸۲ بالغ بر ۷۰۰ دانش آموز(از روستای نوکنده ،نرگس زمین ،ولاغوز ،پاجا ، اروت ،ازنی ،لسفرم،الندان ،کنتا ،آبکسر ،پلسک ) در این سه مقطع مشغول بتحصیل بودند که در اثر مهاجرت اهالی به شهرهای دیگر مقطع دبیرستان این روستا جمع شد .

۲-نانوایی : در اول روستا واقع است.

۳-آب شرب لوله کشی شده.

۴-تلفن

۵- برق

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *