مشانه – آوج – قزوین

سایتها و وبلاگهای روستای مشانه

شهرستان آوج – استان قزوین

http://mashaneh.blogfa.com/

 

 

 

 

مکان روستای مشانه

روستای مشانه یکی از روستاهای منطقه آوج ازتوابع شهرستان بویین زهرا،استان قزوین میباشد که حدودا" در ۱۲۰کیلومتری جاده تهران به همدان واقع است وفاصله آن ازجاده اصلی ۱۱کیلومتر است.برای دسترسی به این روستا جاده تهران همدان را بعد از بخش آبگرم ۲۰کیلومتر به سمت غرب ادامه می دهیم عبوراز یک تونل کوچک که تنها تونل این جاده می باشد پس از۴کیلومتر ما را درسمت راست  جاده به قهوه خانه ای بنام (کباب سرای پل اروان)  )میرساند جاده آسفالت را ادامه میدهیم بعداز۵کیلومتربه روستای اروان می رسیم وادامه جاده خاکی بعداز۶کیلومتر مارا به روستای مشانه درمجاورت قله قارقالان می رساند .بدون تردید د ر فصل بهار  ودرپایان یک هفته کاری انجام یک سفر تفریحی-ورزشی وبازدید از زیبایی های این روستا فرح بخش وبه یاد ماندنی خواهد بود.

 

جمعیت روستای مشانه

  تعداد افراد دایمی ساکن درروستای مشانه حدود ۸۵ نفر درقالب ۳۳ خانوار  می باشد  که بصورت خانوارهای یک نفره تا پنج نفره زندگی می کنند.ودر فصل های بهاروتابستان با وجود ساکنان فصلی این تعداد به ۶۵الی ۷۰خانوارنیز افزایش می یابد.این روستابه دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی از تعداد سکنه کمی برخوردار بوده و نزدیکی شهر به روستا نیز عاملی برای تردد افراد روستا به شهرهای مجاور و کرج و تهران می باشد . با این اوصاف روستا به حیاط روستایی خود ادامه می دهد و روابط روستا نشینی حاکم بر آن می باشد . افراد قدیمی و تاثیرگذار در روستای مشانه وابستگی های فراوانی داشته واین قشر در همه حال در روستای مشانه ساکن بوده و خواهند بود .

شغل مردمان روستای مشانه

شغل ساکنان روستا اغلب کشاورزی ودامداری می باشد ولی بعلت کمبود زمین کشاورزی ودیگر امکانات وبدلیل کوهستانی بودن منطقه نسل های سه دهه اخیر به شهرها مهاجرت کرده اند. 

معرفی قله قارقالان

موقعیت جغرافیایی این قله دربین کوه مرتفع آق داغ درشرق،دشت رزن درجنوب،امتدادنوارکوهستانی درغرب، دشت دهستان نیارج وواحدهای کوهپایه آبگرم درشمال می باشد .

 قله قارقالان که نامش را از ماندگاری برف به عاریت گرفته است باارتفاع ۲۸۷۲متر وبااختلاف حدود ۴۰مترازکوه چراغی .دومین قله بلند منطقه وازتوده های کوهستانی غرب آوج می باشد وبابیش از۵۰کیلومتر طول و۲۰کیلومتر عرض وازنظرزمین شناسی بخشی از کمربنددگرگونی سنندج-سیرجان محسوب می شود.

باصعودبه قله قارقالان،می توان به تماشای چشم اندازهای طبیعی نشست :ازجمله رخنمون های سنگ شناسی گوناگون،گسلهای فراوان،رودخانه هاوچشمه های دایمی ،گونه های متنوع ومتراکم گیاهی وجانوری راازنزدیک مشاهده کرد.وبه لیست مناظر دیدنی منطقه باغات ومزارع کرت بندی شده دردامنه هارانیزمی توان اضافه کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *