حسن آباد – میبد – یزد

سایتها و وبلاگهای روستای حسن آباد

 شهرستان میبد استان یزد

http://hasanabadmeybod.blogfa.com/

روستای حسن آباد

چشم انداز زیبا و افق وسیع دشت، باغهای پر از پسته، انار ودرختان کوتاه قامت کویری از مهمترین جاذبه های طبیعی این روستا به شمار می آید.

روستای حسن آباد به لحاظ تاریخی، واجد ارزش های گردشگری است. آب انبار های قدیمی، اماکن متبرکه و مقدس زرتشتیان و خانه های قدیمی به جا مانده در بافت قدیمی این روستا، با معماری سنتی، برجاذبه های گردشگری روستا می افزاید.

روستای حسن آباد، چشم انداز بسیار زیبایی از نقطه نظر مهندسی بافت مسکونی و معابر روستایی دارد، به طوری که بافت اصلی روستا با بیش از یک قرن و نیم از شکل گیری آن، بی هیچ تغییر به جا مانده است. از جاذبه های مذهبی روستا می توان به حسینیه ای که در مکان کاروانسرای قدیمی روستا بازسازی شده است، اشاره کرد.

مردم روستای حسن آباد در جشن های ملی و مذهبی نوروز، فطر و قربان با اجرای مراسم ویژه، به جشن و شادی و شکرگذاری می پردازند. برفرازی آتش در آخرین چهارشنبه سال و قربانی کردن احشام در عید قربان از جلوه های آیین های مذهبی است. مردم در روز های سوگواری ائمه (ع)، با اجتماع در حسینیه و مساجد روستا به عزاداری میپردازند.

مهمترین صنایع دستی روستای حسن آباد، مشتمل بر بافت انواع قالی، زیلو، کرباس و پتو است. صنایع دستی روستا عمدتا توسط زنان و دختران روستا تولید میشود. در قالی های حسن آباد ترکیب رنگ ها بسیار جالب وچشم نواز است.

لالایی های زنان، ترانه های محلی و موسیقی شاد جشن عروسی، از جلوه های موسیقی بومی منطقه و آواهای رایج روستا است.

مردم روستا از پوشاک محلی استفاده می کنند. لباسهای محلی زنان شامل پیراهن های بلند و گشاد است. مردان نیز از کت، شلوار، جلیقه، پیراهن و عرق چین استفاده می کنند.

پسته وانار معروف ترین سوغات این روستا است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *