نفت چال – سوادکوه – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای نفت چال

شهرستان سوادکوه – استان مازندران

http://naftchal.blogfa.com/

روستای نفت چال پهناور ترین روستای دهستان لفور در ارتفاع حدود ۴۵۰متری از سطح دریا واقع شده است. این روستا از ۱۲ آبادی کوچکتر شامل مرکز روستا و پلیکا، سوکلا، قاضی‌کلا، پاپک، تاشیه، سوته،میانسی، تپه سر، چل سرک و وساله، تشکیل شده است. ناحیه مرکزی روستا در چاله ای بین دو دره پاپک و پلیکا قرار دارد ولی آبادی های آن هریک بر روی تپه های اطراف، با چشم اندازی بسیار زیبا واقع شده اند. نفت چال از دو مسیر شیردارکلا- دئوتک و جوارم – بورخانی، قابل دسترسی است. خطوط انتقال انرژی نیروگاه نکا به تهران از وسط روستای عبور میکند.
حسینیه و سقا نفار روستای نفت چال: حسینیه و عباسیه روستای نفت چال از سالهای بسیار دور در مرکز روستا بنا شده بود. اگر چه حسینیه دردهه های اخیر مرمت و بازسازی شده است و لی بنای عباسیه که برروی شش ستون چوبی حداث شده است، بسیار قدیمی و بر روی چوبهای استفاده شده با نقوش برجسته زیبایی حک شده است که بسیار دیدنی و حکایت از ذوق و سلیقه بنا کنندگان آن دارد. در سال های بسیار دور جوانان از شب هفتم محرم مراسم عزاداری خود را در آن برپا میکردند.
موزه ای برای یادمان های چوبی: چقدر خوب می شد توسط افراد با ذوق محلی نفت چال، محلی بعنوان موزه به یادمان های چوبی لفور اختصاص می یافت. پنجره های ، مشبک و کتبیه و تزیینات صندوق مزار بقعه متبرکه و نیز دو لنگه در چوبی منبت کاری شده کتیبه دار متعلق به بقعه متبرکه امام زاده سید محمد آل کیا(ع) که انواع منبت – مشبک و قاب و گره را در خود جای داده است. بعنوان یک اثر تاریخی و قدیمی ترین اثر دست ساز روستای نفت چال، در آن نگهداری می شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *