برنت – سوادکوه – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای برنت

شهرستان سوادکوه – استان مازندران

http://bernetsavadkoh.blogfa.com/

موقعیت جغرافیایی برنت:

 روستای خوش آب و هوای برنت که در ۱۰۶ کیلومتری جنوب ساری در ۳۰ کیلومتری شهرستان پل سفید قرار دارد . حدوداً در دو محل ملاده و ملکده ۱۸۰ خانوار است و ۸۰۰ نفر جمعیت در بهار و تابستان بخاطر موقعیت جغرافیایی جمعیت دارد . در واقع غرب آن منطحی می شود به کوههای دوآب و سرخ آباد ، شرق آن به بنافت و سنگده ، شمال آن به بخش خاناقاپی و جنوب آن به مرز استان سمنان.

روستای برنت منطقه ای بزرگ نشین بوده علمایونی مانند : میرزا عبدالوهاب مجتهد ، میرزا غلام حسین ملکی هر کجا دعوا میشود باید به روستای برنت می آمدند و حل اختلاف میکردند . روستای برنت دارای امکاناتی بود که روستاهای هم جوار ما نداشتند مانند: آسیاب ، بالا آسیاب و پایین آسیاب ، حمام. هم جواری که عروسی داشت دامادهای خودشان را از محل های رجه ، بایکلاه و دیمیان به روستای برنت میاوردند . روستای برنت یکی از روستاهای بزرگ سوادکوه دارای علما و بزرگانی امسال آقا شیخ مصطفی سوادکوهی برنتی که تحصیلاتش را در نجف به سر برده و همچنین علمای بزرگی مانند آقا میرزا عبدالوحاب ملکی و میرزا غلام حسین ملکی ، آقا میرزا حسین ملکی هم اثر میرزا قمیی تحصیلاتش را در نجف به سر برده است . آقا میرزا عبدالوحاب ملکی که یکی از شخصیت های علمی این منطقه بوده هم دوره میرزا هاشم آملی و تحصیلاتش را در نجف به سر برده است .

شغل اصلی مردم این روستا:

شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی ، دامپروری ، پرورش زنبور عسل و باغداری میباشد. وبیشتر محصولاتی ه بدست میاد کشک ، پنیر ، آروشه ، سیب ، گردو ، گلابی و گیلاس میباشد و محمانانی که از اطراف تشریف میاورند از گردو و عسل به عنوان سوغات به همراه میبرند

منطقه آب و هوایی روستای برنت :

یکی از شاخصه های مهم روستای برنت این است که در فاصله دو کیلومتری دو نوع آب و هوای نسبتاً خشک اِستیپیی و آب و هوای جنگلیی . آب و هوای جنگلی کاملاً مرطوب و سرد ، آب و هوای اِستِپی نسبتاً خشک و کم باران و پوشش گیاهی نقطه زار و در پوشش جنگلی درختان کهنسال بزرگ راش پوشیده شده است . 

 قدمت تاریخی روستای برنت:

روستای برنت باقدمت تاریخی ۲ تا ۳ هزار ساله و با داشتن جاذبه های سیاحتی و تفریحی بسیار زیبا می تواند برای علاقه مندان به طبیعت جاذبه های زیادی بهمراه داشته باشد . منطقه برنت و روستاهای ملاده و ملکده برنت دارای کاخی هست که در کتاب استر آباد استر آباد دکتر ستوده که در واقع یک تاریخ و جغرافیای مفصل در تاریخ مازندران و گرگان است . در آن کتاب از کوشکی که مربوط به اردشیر و بابکان که محل احداث در محل برنت است نام برده شده که در حال حاضر مکانی در این محل داریم که به نام کوشکه سر که جایگاه قرار گرفتن این کوشک هست که از کانهای تفریحی پادشاهان گذشته ایران بوده است .  

امتیازات طبیعی روستای برنت :

امتیاز طبیعی روستای برنت در دو چیز میباشد.

۱- در منتحی علیه جنگل راش یا راشستان قرار گرفته و انتهای آن جنگل شمشیر دار است

۲- تنها رویشگاه درخت منحصر به فرد طوس در ایران در این منطقه و قسمت دامنه جنوبی چکل قرارگرفته است در یک منطقه مخروبه به نام ( اس په تیس ) .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *