اساس – سوادکوه – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای اساس

شهرستان سوادکوه – استان مازندران

http://esas.blogfa.com/

esasirika.blogfa.com/

 

. . . به سواد کوه که وارد شدی از تهران یا قائمشهر ، به شهر پل سفید میرسی از اولین شخص که بپرسی روستای اساس کجاست ؟ روبه شهر می ایستد و با انگشت اشاره سمتِ چپِ ارتفاع پشت شهر را نشانت می دهد ، و می گوید : اون دکل را که میبینی ؟ پشت آن روستای اساس است . و وقتی پرسیدی تا آنجا چقدر راه است ؟ می گوید : فکر می کنم ۶ یا ۷ کییلومتر . 

         از ابتدای ورود به جاده اساس وارد شیبی نسبتا تندی می شوی که پس از طی مارپیچ هایی تپه ای وارد مسیر جنگلی می شوی که درختان آن دست در دست هم داده اند و اینچنین تونلِ زیبای طبیعت را برای گرامیداشت حضورت خلق کرده اند .

         وقتی به بالاترین نقطه مسیر رسیدی به آنجا میگویند ٫٫سی٬٬ و یا ٫٫گت سی ٬٬ پس از آن بسمت پایین میروی و ناگهان خود را در وسط محل میبینی و نگاهت به سمت چپ کشیده می شود و تو را بسمت خودش جذب می کند ، بله سر چشمه آبی گوارا  که اهالی به آن می گویند ٫٫ چشمه سر ٬٬ علیرغم آنکه دلت می خواهد پای آن بنشینی نا خواسته از آن می گذری و ۱۰ متری نرفته خود را در ٫٫ تکه پیش ٬٬ میابی ، منظور همان حسینیه محل که در مقابل تو واقع شده است  که باید بایستی و بی شک نگاهت بسمت راست کشیده می شود که ٫٫ مش رحمت ٬٬ به تو خیره شده است بنابراین باید گام پیش نهی و جواب سلامش را بدهی و از او راهنمایی دنباله مسیر را بگیری ، البته حتم دارم از دکان او خریدی هم خواهی کرد البته پس از اینکه فراوان خندیده ای .

        حتم دارم  قبل از ادامه مسیر ٫٫ چشمه سر ٬٬ یادت نمی رود .  

روستای اساس دارای اماکنی است که با باورهای دینی ما گره خورده است و از این رو مورد توجه مردم منطقه و استان و حتی کشور است . در ذیل به این اماکن می پردازیم .

۱ – تکیه (حسینیه ) اساس :  که معجزات و شفا مریض هایی در آن اتفاق افتاده است .

۲ – ولوروار سید :  که به  ٫٫ سید سر ٫٫  هم معروف است که بر اساس روایت ها سیدی به نام سید تاج الدین در آن تدفین می باشد .  ولوروار سید در ۱۰ کیلومتری روستا و دقیقا در کنار رودخانه تلار واقع شده است . در این محل یک ساختمان با ۳واحد اتاق قراردارد که یکی به متراژ ۱۸ مترمربع قابل استفاده برای اسکان می باشد ، ضمنا امکانات خواب و وسایل تهیه غذا نیز در محل موجود می باشد .از این امکانات علاوه بر زائران طبیعت گردان هم استفاده می کنند .

 ۳ – خوزین سید :   خوزین سیددر ۳ کیلومتری روستا واقع شده است . در این محل یک ساختمان با ۳واحد اتاق قراردارد که یکی به متراژ ۱۵مترمربع قابل استفاده برای اسکان می باشد ، ضمنا امکانات خواب و وسایل تهیه غذا نیز در محل موجود می باشد .از این امکانات علاوه بر زائران طبیعت گردان هم استفاده می کنند .

۴ – امامزاده سر :   که همان قبرستان روستا است و به دلایل مختلف مورد توجه و در روزهای عاشورا محل تجمع دسته عزاداران عاشورا می باشد .

 

میوه های روستای اساس:
تمش (تمشک)- سرما(توت فرنگی وحشی)- هلی (آلوچه)- هلی کک- تلکا- سیو ولیک وسرخ ولیک(زالزالک)- کنس(ازگیل)- خرمندی (خرمالو وحشی)- یارمستی یا بمسه (سیب ترشی)-پیشمالی(پشمالو)- شیرین سه وتله سه (سیب جنگلی)- انجیر- اغوز (گردو)- ستی- شلیل- آلوطلایی- سیوتوت و اسپه توت (توت درختی)- شال به  – ناکِنس نا ولیک . 

سبزیهای جنگلی:
الرزی -اناریژه- اویه(زولنگ)- سوزی- توبا- گزنه- اوتره .

دارو های گیاهی:
بنفشه- گلزبون (گل گاو زبان)- چپ چپا- بارتنگ (بارهنگ)- کولک( گل پر)- کوککنار تیم ( تخم خشخاش)- موره- موز گلی( شاه بلوط)- اوجی (پونه) – پیته نک – نعناع –  خلبه (شمبلیله) – شمبلیک( … ) . 

جاذبه های طبیعی

مناطق جنگلی اساس به تناسب شرایط نام گذاری شده اند که بشرح ذیل می باشد :

می جندوا / تنوره ( سرچشمه آب دره ولو) / غار تتا / رود خانه تلار / قله جنگلی نفته / جنگل مسیر جاده پلسفید – منطقه بچو – / گت سی /

نام مناطق جنگلی

سی تک / رکاب سر / عاروس ماه / خورد سی / کارم / آهه  ahe / کاشم کتی / افتوکش / سگری / دراکلا / الش / وازند کتی / الش دره / ولو روار / لت / خوزین / درجوک / تتا teta / کهن تلارسری / ولو / کنس کتی / گوک بمرد / می جندوا / لپر / نفته / چار دره / لی بن / سگ باکوشتک/ آرتک artek  / شیلاک shilak / تاشه بشکست tashbeshkest / لولاک lolaket  / استرزی estarzi   / شور سر /  زرد وسته / 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *