ابو اسحاق سفلی-لردگان- چهارمحال و بختیاری

سایتها و وبلاگهای روستای ابو اسحاق سفلی

شهرستان لردگان- استان چهارمحال و بختیاری

http://dehyariaboueshaghsof.blogfa.com/

روستای ابواسحاق یکی از روستاهای بزرگ منطقه فلارد واقع در شهرستان لردگان از توابع استان چهارمحال بختیاری است. این روستا جمعیتی بالغ بر ۳۰۰۰ نفر دارد. این روستا به دو بخش سفلی (پایین) و علیا (بالا) تقسیم می شود. بیشتر مردمان ابن روستا افراد تحصیل کرده با تحصیلات دانشگاهی هستند به این خاطر این روستا را با نام " فرهنگی" در منطقه و شهرستان می شناسند. داشتن ۱۲۰ دبیر و آموزگار، نزدیک به ۴۰ نفر دارای مدرک دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد  و صد ها دانشجو در مقطع کارشناسی در رشته های مختلف گواه بر فرهنگی بودن و علمی بودن این روستای زیبای بختیاری است.

 

زبان و آداب و رسوم:

مردم این روستا به زبان لری بختیاری صحبت می کنند. فرهنگ و رسومات رایج در این روستا مشابه سایر مناطق بختیاری است.مردمان این روستا از طایفه سهید (سعید) از شاخه هفت لنگ بختیاری هستند.

وجه تسمیه:

برای این روستای دیدینی دو وجه تسمیه متفاوت وجود دارد:

۱ چون در قدیم الایام این روستا پوشیده از جنگل های فراوان بوده و ضمن اینکه باغهای فراوان داشت این منطقه را باغسو (باغستان) گفته اند که در طی زمان به باساقی (امروزه در بین مردم منطقه و خود اهالی روستا این نام رایج است) و نهایتا ابواسحاق تبدیل شده است.

۲– بر طبق گفته های پیشینیان این منطقه محل عبور شاه شیخ ابواسحاق بوده است و به این خاطر ابواسحاق نامیده شد! 

موقعیت کشاورزی روستا:

دشت ابواسحاق با دارا بودن نزدیک به ۳۵۰۰ هکتار اراضی مستعد برای پرورش درختان میوه سردسیری (سیب، گردو، گیلاس، بادام و …) یکی از مناطق مناسب برای این منظور در استان چهارمحال بختیاری و کشور است. وجود باغات فراوان سیب (نزدیک به ۵۰۰ هکتار)  در این روستا زیبایی خاصی به این روستا داده است. سیب  تولید شده در باغات این روستا به  لحاظ کمی (عملکرد) و کیفی در سطح بالایی قرار دارد. در سال های نه چندان دور سیب ابواسحاق به بازارهاب میوه کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شده است اما در سال های اخیر به دلیل کاهش بارندگی  باغات سیب این روستا که مهمترین منبع درآمد کشاورزان بوده اند خشکیدند که متاسفانه هیچ تلاش در خور توجه برای جلوگیری از خشکیدن باغات سیب این روستا نشداست.

مکان های مذهبی روستا

روستای ابواسحاق دارای دو حسینه بزرگ (امام حسین واقع در  ابواسحاق سفلی و حضرت ابوالفظل واقع در  ابواسحاق علیا) و دو مسجد است. 

امکانات آموزشی، فرهنگی

دانش آموزان پسر و دختر  این روستا امکان تحصیل در روستا تا مقطع پیش دانشگاهی (قبل از ورود به دانشگاه) را دارند.

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    باسلام وعرض خسته نباشید خدمت شما انشاء الله که موفق وموید باشید

  2. ناشناس گفت:

    ابوسحاقی های موفق و سربلند دوست دار قلب شما من

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *