تقی دیزج – اردبیل – اردبیل

سایتها و وبلاگهای روستای تقی دیزج

شهرستان اردبیل – استان اردبیل

http://aaflake.blogfa.com/

http://re-hamrang.persianblog.ir/

روستای تقی دیزج، یکی از زیبا ترین روستاهای استان اردبیل محسوب می شود. از نظر جغرافیایی، در  شمال شرقی شهر اردبیل، بین اردبیل- مشکین شهر با طول جغرافیایی ۳۸ درجه و ۲۹ دقیقه شمالی و عرض ۴۸ درجه و ۱۶ دقیقه شرقی قرار دارد.

 در فاصله ۲۵ کیلومتری از اردبیل به سمت مشکین شهر واقعه شده است که تابلوی روستا در کنار جاده اصلی به فرعی راهنمای خوبی است برای گردشگران و مسافران این منطقه. بعد از حدود ۱۰ کیلومتر، باغهای ده و پس از آن امامزاده ای کوچک که بر بالای تپه ای نزدیک ده قرار دارد، دیده می شود. همه مردم این روستا مهمانواز و مهربان و اگر از کنار باغات روستا بگذری باغدار مهربان شما را به باغ خود دعوت می کند. مسلمان و پیرو مذهب تشیع می باشند و از نظر عقیدتی، بسیار پایبند عقاید دینی خود می باشند. آب و هوای منطقه کوهستانی و سردسیر می باشد و زمستانهای سرد و طولانی و با صفایی دارد و منطقه خوبی برای پیست اسکی می باشد.

روستای تقی دیزج به لحاظ واقع شدن در نزدیکی دشت مغان و حاصلخیزی نسبتاً خوب خاک آن، از لحاظ کشاورزی بسیار مستعد می باشد.

 در کنار کشاورزی، دامداری اهمیت بعدی را در روستا دارا می باشد.  شیر تازه و خوب و گوشت تازه دیگر مواد لبنی روستا بواسطه نگهداری دام، به وفور در منطقه پیدا می شود و پنیر محلی – پتیر تازه – سرشیر- و … به عنوان سواغات روستا محسوب می شود.قالیبافی، یکی از هنرهای دستی بسیار مهم تقی دیزج است که از نسلهای قبل به ارث رسیده و در میان زنان روستا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.در کنار قالیبافی صنایع دستی دیگری مثل گلیم بافی و جاجیم و …در میان زنان روستا رواج دارد.


 باغات روستا و میوه های آن تقی دیزج را به یکی از مراکز گردشگری استان و تهیه میوه تازه و میوه چینی توسط خود شخص مشهور می باشد. محصول این باغها، عموماً زردآلو، سیب، گیلاس، و آلبالو می باشد و بعلت سردسیر بودن منطقه، فصل چیدن میوه در اواخر تابستان است.

 هر چند سرمایه گذاری عمده ای از نظر صنعتی در این روستا نشده ، ولی پست برق ۲۳۰ کیلو ولت تقی دیزج یکی از مهمترین پستهای برق شمال غربی کشور میباشد و خط ۴۰۰ کیلو ولت تقی دیزج – آذربایجان یک خط برون مرزی است که تبادل انرژی کشور را با جمهوری آذربایجان برقرار میکند .

زغال اخته روستای تقی دیزج به خوشمزگی لبخند یک نوزاد

روستای تقی دیزج در استان اردبیل یکی از مرغوبترین نوع زغال اخته را داراست.

فصل تابستان گردشگران از این روستا می توانند آن را تهیه نمایند.

میوه ای خوش مزه که دارای فواعد فراوانی است

به کوچکی زغال اخته توجه نکنید. بلکه به خواص آن بیندیشید. زغال اخته غنی از ترکیبات فتوکمیاکلی است که از آنتی اکسیدان ها است. رادیکال های آزاد همانند اتم هایی هستند که وقتی اکسیژن با دیگر اجزای بدن دچار واکنش می شود، شکل می گیرند، این رادیکال های آزاد برای بدن مضر هستند و می توانند باعث آسیب دیدگی سلول های مغز و بدن شوند، حتی می توانند منجر به انواع سرطان ها شوند.
باید توجه داشت هر چه سن افراد بالاتر می رود قدرت دفاع در برابر رادیکال های آزاد کاهش پیدا می کند. اما می توان با خوردن زغال اخته این آسیب دیدگی ها را به حداقل رساند. از خواص زغال اخته می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
 بهبود عملکرد سیستم عصبی: متخصصان اعصاب زغال اخته را به عنوان قوت مغز معرفی می کنند. مطالعات نشان داده است زغال اخته باعث کاهش عوارض ناشی از بیماری های عصبی می شود.
 از بروز کلسترول جلوگیری می کند: زغال اخته مانع از بروز کلسترول می شود و از ساخته شدن و شکل گرفتن لخته های خون در بدن جلوگیری می کند.
 باعث تقویت و بهبود بینایی می شود: زغال اخته باعث تقویت بینایی و جلوگیری از آسیب بینایی و کم شدن دید یا بالارفتن سن می شود.
 باعث سلامت کلیه ها و مسائل مربوط به ادرار می شود: زغال اخته از لایه سازی روی دیواره های مثانه توسط یک نوع باکتری جلوگیری می کند بنابراین به سلامت ادرار کمک می کند. می توان زغال اخته را به صورت تازه یا با ماست مخلوط کرد و خورد.

 

معرفی باغات روستای تقی دیزج

باغ میر جواد حسینی تقی دیزج

روستای تقی دیزج باغات زیادی دارد. امید است در آینده به معرفی آنها بپردازیم .

  اما باغ میر جواد حسینی یکی از زیبا ترین باغات روستایمان هست که کمی با روستا فاصله دارد و چشم انداز خوبی را به نمایش می گذارد. 

باغ میر جواد حسینی دارای چشمه ساری هست که آب آن گوارا و از رگه اصلی زمین منطقه می جوشد.  چشمه باغ پر آب هست و غیر از آبیاری زمینهای کشاورزی اطراف و باغ ، تابستانها کشاورزان محترم برای رفع تشنگی و خستگی به این منطقه زیبا مراجعه کرده و به استراحت می پردازند. خوش اخلاقی و مهمان دوستی میر جواد باعث شده که کشاورزان و رهگذران به این باغ مراجعه کنند. میوه های باغ شامل زرد آلو- آلبالو- آلوچه – سیب – گلابی – و از دیگر محصولات به هویج – چقندر – کلم – و سیفی جات اشاره کرد . اما بهترین محصول باغ میرجواد را گل محمدی آن می باشد که برای درست کردن مربا از آن استفاده می شود. و یکی از خوش بو ترین نوع گل محمدی می باشد. بزرگان ما از قدیم گفته اند که باغبان اگر خوش اخلاق باشه و خنده رو باشه ، میوه های باغش هم شیرین و خوش عطر و بو  خواهند بود. از خصوصیات دیگر این باغ زیبا که می شود به هشت بهشت تشبیه کرد رعایت اصول باغبانی و علم و آگاهی از دانش باغبانی هست که میر جواد حسینی این خصوصیات را دارا می باشد . چون پیوند زدن باعث جواب شدن درخت می شود و در این باغ درختانی هست که ۳ نوع میوه می دهند.  حرص درختان باعث رشد خوب درخت می شود و کاشت نهالهای تازه و جدید هم به جوان بودن درختان آن اضافه می کند. حتما همه ما میر جواد حسینی را می شناسیم ایشان  «  حسین گوی» مسجد روستا در ایام محرم و هیات عذاداری روستا هستند . از ریش سفیدان روستا و بزرگان روستا محسوب می شوندن و اهالی در موقع حل و فصل امور خود به اشخاصی چون ایشان مراجعه نموده و روی حرف ایشان حرفی گفته نمی شود. از سادات روستایمان محسوب می شوند و اهالی با احترام خاصی با ایشان و خانواده برخورد می کنند. جوانان روستا میر جواد را  خوب می شناسند. و در امور کشاورزی و باغبانی از تجربیات ایشان بهره فراوان می برند. ما نیز برای ایشان آرزوی توفیق روز افزون داریم و سلامتی و موفقیت برای ایشان و همه بزرگان روستایمان را آرزو مندیم. درود خدا بر او و خاندانش روز افزون باشد.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    سلام دوست گرامی در صورت امکان وبلاگ جدید رو اضافه کنید

  2. ناشناس گفت:

    لطفا عکس های بیشتری و قدیمی در سایت روستای تقی دیزج اردبیل بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *