روستای طولش / خلخال / اردبیل

سایتها و وبلاگهای روستای طولش

شهرستان خلخال – استان اردبیل

http://tolash.parsiblog.com/

 

 

 

روستای طولاش از توابع دهستان خانندبیل شرقی بخش مرکزی شهرستان خلخال می باشد که در ۴۸ درجه و ۳۲ دقیقه طول و ۳۷ درجه و ۳۳ دقیقه عرض جغرافیایی با ارتفاع ۱۹۴۵ متر از سطح آبهای آزاد قرار دارد.

این روستا در فاصله ۶ کیلومتری مرکز دهستان ( خوجین ) و ۸ کیلومتری مرکز شهرستان واقع است که از طریق جاده آسفالته به خلخال وصل می شود

از شرق با روستای خانقاه بفراجرد ( سنی لر خنیه سی ) , از غرب با روستای آل هاشم سفلی ( آلیشما ) , از شمال با روستای خوجین و از جنوب با روستای بفراجرد ( واراوارد ) همسایه است .

روستای طولاش در کوهپایه جنوبی کوه ازناو واقع است و توسط کوههای اطراف محصور است .

طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ , این روستا شامل ۳۰۶ خانوار و ۱۳۷۲ نفر جمعیت است که از این تعداد ۶۵۱ مرد و ۷۲۱ نفر زن می باشند . از کل جمعیت این روستا ۸۹۰ نفر با سواد هستند که ۴۷۵ نفر آنها مرد و ۴۱۵ نفر زن میباشند .

مردم این روستا از سال ۱۳۷۶ از آب لوله کشی برای آشامیدن و مصارف خانگی بهره مند هستند و در عین حال از چاهها نیز برای شستشو و مصرف کشاورزی و دام استفاده می کنند . طولاش در سال ۱۳۶۹ به شبکه برق سراسری وصل شده است .

این روستا دارای مخابرات , خانه بهداشت , پست بانک , حمام عمومی , مدارس ابتدایی و راهنمایی میباشد .

فعالیتهای اقتصادی روستا شامل کشاورزی , صنعتی و خدمات می باشد .

مهمترین فعالیتهای کشاورزی به ترتیب اهمیت , دامداری , زراعت , باغداری , پرورش زنبور عسل و پرورش طیور میباشد .

کل زمینهای زراعی و باغی روستا ۴۸۵ هکتار است که عمدتا بصورت دیم کاشته می شوند . محصولات عمده کشاورزی عبارتند از : گندم , جو , یونجه , عدس و باغات سیب .

اکثر خانواده های طولاش به فعالیتهای صنعتی که شامل صنایع دستی می شود , اشتغال دارند که مهمترین آنها , گلیم بافی , فرش بافی و جوراب بافی می باشد . فعالیتعای خدماتی نیز محدود و شامل : نجاری , بقالی , قهوه خانه و حمل و نقل و … می باشد .

مردم روستای طولاش به زبان ترکی آذربایجانی تکلم می کنند و همگی مسلمان هستند

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *