شهرآئین – سبزوار – خراسان رضوی

سایتها و وبلاگهای روستای شهرآئین

شهرستان سبزوار – استان خراسان رضوی

http://shahrayn.blogfa.com/

shahraeen.blogfa.com/

 

موقعیت جغرافیایی

روستای شهرآئین از توابع بخش داورزن شهرستان سبزوار می باشد که از شمال به روستای فیض آباد از جنوب به بخش قلعه نو روداب مشرق زمین های کشاورزی روستای فیض آباد  از سمت مغرب هم به مزار شاهرخ آباد وزمین های کشاورزی حسین آباد محدود می شود

زبان مردم فارسی هست که خوب یکی از لهجه های زبان فارسی به شمار می رود

اقتصاد مردم روستا بر پایه ی کشاورزی ودامپروری می باشد

محصولات عمده ی کشاورزی  در این جا عبارتند از : ۱- گندم۲- جو۳-پنبه۴-زیره

در روستا محصولات باغی کمی هم به چشم می خورد همچنین محصولات دیگری چون کنجد گوجه فرنگی وبه تازگی کاشت پسته در این روستا مورد توجه قرار گرفته است.

در زمینه پرورش دام نیز گوسفند مرغ وگاو از عمده ترین دام هایی هستند که در حال حاضر در این روستا پرورش داده می شود.

دین مردم روستا اسلام ومذهب شیعه ی اثنی عشری را دارند.

مردم این روستا همچون سایر اقشار امت اسلامی از روستایی وشهری در بر قراری نظام جمهوری اسلامی وایجاد نظام سیاسی برای اداره ی امور جامعه مشارکت داشته در انتخابات های مختلف نظام جمهوری اسلامی ایران در حد توان خود به انتخاب نامزد های مورد نظر خود در خبرگان ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی وشورای اسلامی مبادرت ورزیده اند.

از شاخص ترین چهره هایی که شاید بتوان از این روستا نامبرد در راستای حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران از هیچ کوشش از نوجوانی فرو گزار نکرده برادر پاسدار مسعود شهرآئینی می باشد که هم اکنون در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سبزوار مشغول انجام وظیفه برای پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

در اوایل ایجاد نظام جمهوری اسلامی نیز یکی از فرزندان برخاسته از این روستا به نام محمدرضا شهرآئینی در راهپیمایی هایی که انجام می گرفت  به شهادت در راه خدا نایل گردید که در شهر مقدس قم کوچه ای به نام این شهید عزیز مزین گشته وفرزندان نا مبرده تا سالهای اخیر در قم سا کن بودند . در مورد این شهید بزرگوار اطلاعات بیشتری در حین تحقیقات این حقیر بدست نیامد. بسیار نیکو می باشد که خوانندگان عزیزی که به مطالعه مطالب می پردازند در مورد شهید بزرگوارا یا مو ضوعات دیگر که در اینجا نوشته می شود اطلاعات اضافه تری را در اختیار دارند از طریق گذاردن نظر ویا نشانه ی پستی این حقیر به اینجانب برسانند تا با نام خود آن بزرگواران به عنوان تکمیل کننده ی مطالب ذکر شده در معرض دید خوانندگان قرار گیرد

نهادهای مردمی عمومی  دولتی موجود در این روستا عبارتند از :

۱-مسجد شهرآئین که نقطه ی ثقل تمامی فعالیت های روستا بوده وبا وجود قرار گرفتن در غربت از زاویه های مختلف ولی به یاری خدا بالاتر از سرو سرپا مقاوم وسرافراز در روستا مشغول ایفای نقش تا ثیر گذاری در همه ی عرصه هامشغول می باشد.

۲–هیئت ابوالفضلی شهرآئین که با مشارکت های مردمی وتعامل با نهادها حاکمیتی در حد توان به رصد دور نماهای فرهنگی روستا مشغول بوده وتغذیه فرهنگی اجتماعی سیاسی را در توان خود انجام می دهد.

۳-دبستان ابتدایی استقلال که به صورت مختلط اداره می شودوزیر نظر اداره ی آموزش وپرورش داورزن مشغول ابفای نقش حاکمیتی خود در حوزه ی تربیت وتعلیم می باشد.

۴-مخابرات روستا که در حوزه ی ارتباطات وفن آوری زیر نظر شرکت مخابرات شهرستان مشغول ایفاینقش حاکمیتی خود می باشد.

۵-شورای اسلامی روستا که پس از بر گزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر وروستا با آرای مردمی به ابفای نقش برنامه ریزی مدیریت در کلیه ی عرصه های حیاتی نموده است که وظایف خود را با مشارکت همکاری مردم ونهادهای حاکمیتی موجود در حد توان به پیش می برند.

۶- دهداری که با پیشنهاد شورای اسلامی روستا وتاییذ بخش داری داورزن به انجام وظایف حاکمیتی مدیریتی خود با تعاملی که بین بخش داری شورای اسلامی روستا وسایر نهادها ی حاکمیتی  ومردمی دارد مشغول می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *