فردو – قم – قم

سایتها و وبلاگهای روستای فردو

شهرستان قم – استان قم

http://fordo.ir/

http://fordoshohada.com/

 

نام روستای زیبا و گردشگری ما " فردو " است که برگرفته شده از کلمه "فردوس" به معنای بهشت و در۵۰ کیلومتری شهر قم است .خیلی با صفا و زیباست میتونم به جرات بگم از شمال هم قشنگتره.یک قله زیبا داره بنام برف انبار،قله ای که کمتر کسی تصورش را در این ناحیه دارد.

روستای فردو از توابع بخش کهک (نوفل لوشاتو) شهرستان قم با مختصات جغرافیایی ۵۰ درجه و ۵۴ دقیقه طول شرقی و ۳۴ درجه و ۱۶ دقیقه عرض شمالی در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی کهک و ۴۷ کیلومتری جنوب شهر قم قرار دارد.
این روستا از جنوب غربی به کوه چال از جنوب شرقی به کوه عبدالوهاب و از شرق به کوه سلطان سعید شاه محدود می شود.
روستای فردو در محدوده کوهستاین جنوب شرقی کهک استقرار یافته و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود ۲۰۷۰ متر است و اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد. آب و هوای آن در بهار و تابستان خنک و مطبوع و در زمستان سرد و خشک است. رودخانه فصلی فردو در شرق روستا جریان دارد.
روستای فردو قدمت و پیشینه تاریخی طولانی دارد. بنای امامزاده بسوره (باوره) در حوالی روستا و همچنین امامزاده ای در داخل روستا قدمت این روستای کوهستانی را نشان می دهند. قدمت این زیبارتگاه ها به دوره صفوی می رسد.
مردم روستای فردو به زبان فارسی و با لهجه محلی سخن می گویند مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
الگوی معیشت و سکونت
براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۷۵ روستای فردو در حدود ۱۱۱۳ نفر جمعیت داشته است که در سال ۱۳۸۵ به ۹۳۸ نفر کاهش یافته است.
درآمد اکثر مردم روستای فردو از فعالیت های زراعی ودامداری تامین می شود. گروهی از مردم روستا در امور خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارند. در روستای فردو پرورش زنبور عسل نیز رواج دارد.
مهم ترین محصولات زراعی روستا شامل گندم، جو، لوبیا و عدس است. اراضی این روستا به صورت آبی و دیم کشت می شوند. آب اراضی مزروعی از رودخانه و قنات تامین می شود.
باغداری در روستا رونق دارد و انواع میوه ها مانند گردو، قندق، گیلاس، بادام، هلو و سیب از محصولات باغی آن است. مراتع سرسبز و حاصلخیز اطراف این روستا موجبات رونق دامداری را فراهم آورده و انواع لبنیات در آن فراهم آورده و انواع لبنیات در آن فرآورری می شود. زنان روستای فردو در کنار فعالیت های زراعی و دامداری به بافت انواع قالی، زیلو و گلیم می پردازند.
روستای کوهپایه ای فردو بافت مسکونی متراکم دارد خانه های روستا برای غلبه بر شیب طبیعی زمین و امنیت بیشتر در کنار یکدیگر و اکثر در یک طبقه و به ندرت در دو طبقه با سقف های مسطح ساخته شده اند. دیوارهای خانه ها ضخیم است و در و پنجره های چوبی و آهنی دارند. مصالح عمده به کار رفته در ساخت اکثر واحدها مسکونی آجر، خشت، کاهگل، گچ، سیمان و آهن می باشد.
شکل خانه ها از نوع معیشت و مشاغل خانوار روستایی تبعیت می کند مثلا در منازل دامداران علاوه بر فضاهای معمول انبار علوفه و اصطبل نیز وجود دارد سبک سیاق معماری روستا بسیار ساده و در عین حال بسیار زیباست.
جاذبه های گردشگری
روستای فردو با ویژگی های منحصر به فرد طبیعی یکی از روستاهای جالب توجه منطقه است. ا رتفاعات اطراف مراتع وسیع کشتزارهای پیرامونی و باغ های روستا چشم اندازهای زیبا و شگفت انگیزی را پدید آورده اند.
به فاصله یک کیلومتری روستا چشمه های آب از زمین می جوشند و مزارع و باغات روستا را مشروب می سازند. جریان چشمه ها مزارع و باغات از جاذبه های بسیار زیبایی اطراف روستا هستند.
در فاصله ۱۰ تا ۱۲ کیلومتری اطراف روستا رودخانه پرآبی جریان دارد که حواشی آن زیستگاه پرندگان و جانوران گوناگونی است. سواحل رودخانه در فصول بهار و تابستان بسیار سرسبز است و محلی مناسب برای گشت و گذار و تفرج گردشگران به شمار می رود.
کوه برف انبار در فاصله ۱۲ کیلومتری روستا قرار دارد و با چشم اندازهای بسیار زیبا گردشگران طبیعت دوست را به سوی خود جذب می کند. سطوح کوه در فصل زمستان از برف یکپارچه سفید پوش می شود و جلوه ای بسیار تماشایی می یابد.
غار سالمستان یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این روستاست. که در فاصله ۵/۸ کیلومتری قرار دارد. این غار مورد توجه غار نوردان و فضایی برای به گذران اوقات فراغت است.
مزرعه وسف از مزارع وسیع سرسبز و از جاذبه های طبیعی و تفرجگاه های اطراف روستا است.
ویلحال مرتع وسیع و زیبایی است که در ۱۶ کیلومتری روستای فردو قرار دارد. این مرتع یکی از نواحی سرسبز و تماشایی روستاست که در بهار و تابستان با هوایی ییلاقی جلوه ای ویژه می یابد.
انواع گیاهان دارویی مانند گل گاو زبان، شیرین بیان، گل ختمی، شاتره، خاکشیر و گون در پیرامون روستا می رویند که کاربردهای متنوعی دارند. انواع پرندگان و جانوران مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تیهو حیان جانوری پیرامون روستا را تشکیل می دهد.
آرامگاه امامزاده فردو، بقعه ای ساده و کوتاه است که در بالای تپه ای کوچک و میان گورستان روستا قرار دارد. این آرامگاه را مدفن شش تن می نامند. در برابر در ورودی بقعه، یکی دو سنگ قبر کوچک با تاریخ های ۱۰۲۷ و ۱۱۵۰ هجری قمری و درون گورستان، چند سنگ قبر کهنه از جمله دو سنگ بزرگ از قرن یازدهم هجری قمری دیده می شود، لکن بنای امامزاده چندان قدیمی نیست. امامزاده فردو، مورد احترام مردم روستای فردو و روستاهای پیرامونی است.
بنای امامزاده بوره (باوره)، در ۸ کیلومتری روستای فردو در مزرعه باوره واقع شده است. این بنا شامل دو بقعه است که در هر بقعه، دو امامزاده به نام های شاهزاده محمد و حسین، حلیمه خاتون و زینب خاتون از احفاد امام کاظم (ع) مدفون شده اند.
پوشش این دو بقعه از نوع عرقچینی با مصالح سنگ و گچ و از آثار قبل از دوره صفوی است که تزئینات هنری خاصی ندارد. قاعده هر دو بقعه از خارج و داخل به شکل مربع و دهانه آن ۳ و ارتفاع آن ۷ متر است؛ در هر ضلع آن شاه نشینی با طاق رومی پوش ساخته شده است. در زوایای بالای بقعه، نیم طاقی های مربع به هشت ضلعی تبدیل شده اند. نورگیرهای هشت ضلعی گچ بری مشبک دارد.
در میانه هر یک از دو بقعه دو صندوق منبت، روی قبور نصب گردیده که از آثار هنری قرن یازدهم هجری قمری است. در جهت شمال امامزاده، ایوان قدیمی از سنگ و گچ با جدار سفید کاری احداث شده است. دو لنگه در منبت کاری شده تابستانی، در مدخل بقعه و در زیر ایوان نصب شده است. این امامزاده مورد احترام و توجه مردم روستا و زائران است.
مردم روستای فردو، در اعیاد بزرگ مذهبی و ملی به جشن و سرور و در ایام سوگواری به عزاداری می پردازند. مراسم شبیه خوانی و تعزیه خوانی در ایام محرم برگزار می شود.
موسیقی در میان مردم روستا، جایگاه ویژه ای دارد. انواع موسیقی محلی در مراسم جشن و شادی و عروسی و همچنین در برخی از عزاداری رواج دارد.
چوب جنگی از مهم ترین بازی های محلی روستاست.
پوشاک محلی در میان مردم روستا کمتر مشاهده می شود، اما کهنسالان از لباس محلی استفاده می کنند. قالی های زیبا با طرح های سنتی و ابتکاری که اغلب از جنس ابریشم و در ابعاد کوچک بافته می شود از مهم ترین صنایع دستی مردم این روستاست. همچنین انواع گلیم و زیلو در طرح ها و رنگ های متنوع در روستا بافته می شود.
از غذاهای محلی روستا می توان به کالجوش، اشکنه، آش جو، فسنجان، قورمه و کوفته اشاره نمود.
انواع نان های محلی، قره قوروت، لبنیات، خشکبار و محصولات باغی از مهم ترین سوغاتی های روستای فردو به شمار می روند.
بازدیدکنندگان در بهار و تابستان برای اقامت شبانه از امامزاده داخل روستا و امامزاده باوره استفاده می کنند.
دسترسی: روستای فردو از طریق شهرهای قم و کهک، با جاده آسفالت  و از طریق شهر کاشان روستای رحق با جاده خاکی ماشینرو قابل دسترسی است.

شایان ذکر است طی چند سال اخیر جاده بین استانی  – رحق ، فردو توسط دفتر تبلیغات اسلامی که مدیریت مزرعه وسف دارد این راه قطع گردیده است

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *