خرماکلا – قائمشهر – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای خرماکلا

شهرستان قائمشهر – استان مازندران

http://ghaem-shahidan.com/

روستای خرماکلا یکی از روستاهای توابع شهرستان قائمشهر واقع در غرب این شهر و در منطقه بالاتجن در ۵ کیلومتری شهر قائمشهر واقع شده است و دارای ۳۰۰ خانوار، جمعیتی در حدود ۱۳۰۰ نفر می باشد و قدمت این روستا به بیش از چند قرن میرسد یکی از قدیمیترین شناسه های این روستا که میتوان به آن اشاره کرد کتاب فرهنگ لغت دکتر علی اکبر دهخداست که در حدود یکصد سال پیش در مورد خرماکلا چنین میفرماید (( خرماکلا روستای ایست در حومه غربی شهرستان قائمشهر که از وسط آن رودخانه ای بنام طلاندره میگذزد و روستارا به دوقسمت تقسیم میکند و روستای خرماکلا شامل یورمحله و عزیزکلا و پایین محله می باشد .))

روستای خرماکلا دارای ۴ حسینیه و یک مسجد بزرگ  بنام مسجد النبی(ص) میباشد که در سال ۱۳۶۰ بنا نهاده شده است و در طول جنگ تحمیلی این روستا ۴ شهید و بیش از ۲۵ جانباز تقدیم انقلاب و اسلام کرده است . مردمان این روستا دارای ریشه های تاریخی و مذهبی هستند و اکثراً بومی این منطقه میباشند  . از نظر بافت اجتماعی دارای افراد تحیل کرده و بافرهنگ میباشد و در حدود ۳۰ درصد از جمعیت روستا دارای مدرک کارشناسی و یا بالاتر میباشند. و از نظر اشتغال در روستای خرماکلا ، شغل مردم را به سه دسته میتوان تقسیم کرد :۱- کشاورزی و دامپروری     2- صنایع کوچک روستایی     3- کارمندی

کشاورزی در روستای بر دو نوع زراعی و باغی شکل میگیرد در زراعت عمدتاً برنج ، کلزا ، سویا ، سیر ، پیاز ،لوبیا و سبزیجات کشت میگردد . و در محصولات باغی  انواع مرکبات مانند پرتغال ، نارنگی ، لیمو و کیوی را میتوان نام برد. و چیزی در حدود ۲۰۰ هکتار از اراضی این روستا زیر کشت محصولات باغی و ۷۰ هکتار زیر کشت محصولات زراعی میباشد و عمده در آمد مردم این روستا از محل کشاورزی میباشد که باعث رونق اقتصادی در این روستا میگردد. و ازنظر صنایع  در این روستا یک باب کارخانه شالیکوبی ، یک کارگاه  ساخت تیر برق و یک واحد مرغداری و یک دریاچه پرورش ماهی به وسعت ۷ هکتار می باشد.

 از نظر فرهنگی این روستا دارای یک مجتمع فرهنگی  که شامل کتابخانه ، دارالقرآن ، مرکز رایانه و سالن اجتماعات و ….. می باشد که در طول سال فعال میباشد و این روستا دارای سه باب مدرسه ابتدائی ، راهنمائی  می باشد . از نظر ورزشی دارای یک مجتمع ورزشی بوده و زمین چمن فوتبال داشته و دارای یک باشگاه بنام باشگاه فرهنگی ورزشی شهدائ روستای خرماکلا بوده که بیش از ۱۰۰ بازیکن در مقاطع نوجوانان ، جوانان ، بزرگسالان و پیشکسوتان بوده است و تیم بزرگسالان این باشگاه افتخار حضور در بازیهای باشگاهی دسته اول شهرستان قائمشهر را دارا میباشد. 

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    واقعا روستای خرماکلا بهترین روستای جهان است و به عنوان نفر اول در روستا های دوستدار کتاب معرفی شده است به نظر من خرماکلا شهری است که نامش روستاست
    ^)^)^):**:**:**:**

  2. ناشناس گفت:

    وای چه روستاییییییییییییییییییییییی داریم واااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا+))+))+))+))+))+)):):):):)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *