حاجیکلا صنم – قائمشهر – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای حاجیکلا صنم

شهرستان قائمشهر – استان مازندران

http://hajikolaee.persianblog.ir/

 

 

صنم حاجیکلا روستایی بسیار زیبا و دیدنی واقع درشهرستان قائم‌شهر در استان مازندران است . جمعیت این روستا بر پایه آمار نفوس ومسکن سال ۸۵ حدوداً برابر با ۲۰۰۰ نفر است.

تاریخچه

روستای صنم حاجیکلا براساس شواهد و قراین از قبل از دوره قاجار نیز بنا بوده‌است و با توجه به موقعیت استراتژیک ان از اهمیت بسزایی برخوردار بوده‌است. چمعیت آن حدود ۲۰۰۰ نفر بود و از آثار تاریخی و اماکن مذهبی آن می‌توان به جاده سنگ فرش، پل سنگ فرش و تاریخی، حمام تاریخی، تپه بی بی صنم و همچنین نارنج بن اشاره کرد.

وضعیت جغرافیایی

این روستا در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان قائم شهر (شاهی سابق ) واقع شده‌است. با توجه به سوابق موجود بنای اولیه این روستا در دوران قاجار و یا به روایتی قبل از دوران قاجار ریخته شده‌است.این روستا از موقعیت استراتژیک خاصی نسبت به روستاهای دیگر شهرستان و منطقه برخوردار است.دارای فاصله تقریباً مساوی از سه شهرستان قائم شهر-بابل-سوادکوه برخوردار است.از قدیم الایام از راه این روستا برای تردد بین شهرستان‌های فوق زیاد استقاده می‌شده‌است.

رودخانه‌ها

رودخانه هتکه بزرگترین و پر آب‌ترین رودخانه روستا می‌باشد که از رودخانه بزرگ تلار سرچشمه می‌گیرد.این رودخانه قسمت عظیمی از آب شالیکاران روستای صنم حاجیکلا را فراهم می‌نماید.در ادامه این رودخانه قسمتی از آن در آب بندان بزرگ روستا می‌ریزد و بخش اعظم آن دوباره پس از طی مسیر و آبیاری دیگر روستاها دوباره به رودخانه تلار می‌پیوندد و به دریا می‌ریزد.

جمعیت

جمعیت این روستا بر اساس آخرین سرشماری در سال ۸۵ در حدود ۲۰۰۰ نفر بوده‌است که اخیراً مهاجرت به شهر نیز مخصوصاً در جوانان زیاد شده‌است.البته ناگفته نماند که در جنگ جهانی دوم روسها مدتی در این منطقه ساکن بوده‌اند و آثار برج و دکل‌هایی که در جنگل‌ها ساخته بودند کم و بیش دیده می‌شود.ولی کوچکترین خللی در ترکیب جمعیتی این روستا بوجود نیامده‌است.از خانوده‌های معروف این روستا می‌شود به -حاجی – لاله آبادی – تقی نیاء – تاری یا طاهری – مرادی – حبیبی – یحیی زاده – و … اشاره کرد.

منابع طبیعی و جنگلها

با توجه به اوضاع طبیعی روستای صنم حاجیکلا، بارش و رطوبت جهت ایجاد پوشش گیاهی فراهم است. جنگل صنم حاجیکلا از انواع درختان مانند راش، ممرز، توسکا و کلهر ملج انجیلی و… پوشیده شده‌است. مساحت آن بالغ بر صدهاهکتار است. فرآورده‌های جنگلی عبارت است از: ذغال، چوب، هیزم، چوب آلات تبدیلی.متاسفانه امروزه به دلیل برخی اهمال کاری‌ها جنگلی با آن انبوه درختان یاد شده را کمتر می‌توانید ببینید.البته مردم روستا از قدیم الایام از چوب درختان جنگلی برای گرم کردن بخاری‌های چوبی استفاده می‌کردند ولی امروزه با وجود گاز و نفت تقریباً استفاده از ان دیگر منسوخ شده‌است.

اماکن و بناهای تاریخی

  • تپه باستانی صنم : گفته‌اند از قدیم الایام پادشاهی به نام بی بی صنم در این منطقه حکومت می‌کرده‌است و هنوز نیز تپه‌هایی از آن آثار باستانی دیده می‌شود.
  • جاده سنگ فرش : از زیباترین و هنرمندانه‌ترین مکان‌های روستا همین جاده سنگ فرش آن است که با استفاده از سنگ‌های متنوع بطریقی هنرمندانه و با یک شیب خاص از وسط جاده چیده شده‌اند.می گویند از این جاده سنگ فرش که از شهرستان بارفروش(بابل امروزی) تا سوادکوه و از ان طرف به سمت تهران کشیده شده بود برای رفت و آمد استفاده می‌شده‌است.
  • نارنج بن : منطقه‌است قدیمی که دارای تپه‌های بسیار زیبا و درختان نارنج است.
  • پل سنگ فرش : دارای ساختاری شبیه جاده سنگ فرشی است و متاسفانه سریعاً در حال تخریب است.
  • حمام خزانه قدیمی : این حمام قدیمی درست در کنار پل سنگ فرش بنا نهاده شده و از آب رودخانه کنار آن برای پر کردن مخزن آب یا همان خزانه استفاده می‌شده‌است.البته امروزه تقریباً اثری از آن حمام قدیمی نیست.

وضعیت کشاورزی

  • باغداری

شغل بیشتر مردم روستای صنم حاجیکلا کشاورزی ( باغداری و شالیکاری ) است.البته باغداری از میان این دو مهمتر و به قولی با صرفه تر است.این روستا داران باغداران نمونه در سطح شهرستان استان می‌باشد. بیشتر محصول آنها مرکبات (تامسون-تامسون خونی-نارنگی و پرتقال و لیمو … ) می‌باشد.البته برخی نیز از زمین‌های خود انواع کیوی، توت فرنگی، نخود لوبیا، گوجه فرنگی و حتی گیلاس و آلبالو و سیتی نیز برداشت می‌کنند ولی در مقایسه با مرکبات بسیار اندک است.بسیاری از مردمان روستا با تره بار سر و کار دارند و می‌شود گفت که شغل اصلی و حیاتی آنها به حساب می‌آید.

  • شالیکاری

شالیکاری نیز در روستا رواج دارد ولی اخیراًبه نسبت باغداری خیلی کمتر شده‌است و دلیل آن نیز باصرفه بودن باغداری است.روستاییان انواع برنج‌های مرغوب از قبیل طارم، صدری را زیر کشت می‌برند.البته ناگفته نماند که مردم روستا از انواع وسائل مکانیزه کشاورزی از قبیل تیلر، تراکتور و سم پاش و… نیز بهره مند می‌باشند.

موقعیت فرهنگی

ترکیب جمعیتی و ادغام قومیت‌های مختلف، در کنار سایر عوامل تاریخی، ارتباطی، و غیره، موقعیت و خصوصیات فرهنگی ویژه‌ای را در روستای صنم حاجیکلا به‌وجود آورده‌است. این روستااز نظر درصد با سوادی مردم دارای رتبه اول در سطح منطقه بالاتجن است . جمعیت افراد با سواد در روستا صنم حاجیکلا بیش از۸۰درصد است.اکثر جوانان روستا دارای تحصیلات عالیه دانشگاهی می‌باشند و این مطلب در مورد جوانان قدیم روستا نیز به طور نسبی صادق است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *