سوته کلا – آمل – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای سوته کلا

شهرستان آمل – استان مازندران

http://emamzadeabbas.blogfa.com/

 

جای جای خطه سرسبز شمال خصوصا طبرستان قدیم یعنی استانهای مازندران و گلستان فعلی بدلایل مختلف که بعدا به آن می پردازیم مرقد بسیاری از امامزادگان و نوادگادن ایمه اطهار وذراری پیامبر گرامی اسلام می باشد و از این جهت موجب متبرک شدن این خطه ولایتمدار گردیده است و در این میان شهرستان آمل هم از لحاظ تعداد امامزاده ها و هم از لحاظ شخصیتهای بزرگواری که در آغوش گرفته جایگاه ویژه ای پیدا نموده است .

امامزاده هاشم در جاده هراز امامزاده ابراهیم  واقع در شهر آمل و امامزاده عبدالله در اسکو محله ،امامزاده عبد مناف وامامزاده شاه زید و سید حسن ولی(نیاک) آقا شیخ نیکه وپیر بزگوار (تیرستاق) و…. همگی از دیربازبر تارک این منطقه تلألؤ می نماید ،  امامزاده عباس (ع) روستای سوته کلا  یکی از این اماکن مقدس می باشد.

روستای سوته کلا از روستاهای بخش مرکزی و جزء منطقه بالا خیابان لیتکوه می باشد که در فاصله تقریبی ۴ کیلومتری جنوب غرب شهر آمل قرار دارد و درحال حاضر دارای جاده آسفالته می باشد که پس طی نمودن ۲ کیلومتر ازمسیرجاده چمستان وارد یک جاده فرعی آسفالته شده و پس از ۲ کیلومتر طی طریق به روستای سوته کلا می رسیم که دارای ۲۰۰ خانوار و تقریبا ۱۰۰۰نفر جمعیت میباشد.

پس از ورود به روستا که بلحاظ نزدیکی به شهر و سرایت فرهنگ شهرنشینی این روزها از خانه های قدیمی خبری نیست بعد از طی نمودن عرض روستا در ضلع جنوب شرقی روستا قبل از رسیدن به روستای میانرود به بارگاه ملکوتی امامزاده عباس(ع) می رسیم که زیارتگاه ارادتمندان و شیفتگان میباشد.    

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *