شلگهی علیا – دزفول – خوزستان

سایتها و وبلاگهای روستای شلگهی علیا

شهرستان دزفول – استان خوزستان

http://shalgahi.blogfa.com/

http://shalgahi.mihanblog.com/

 

روستای شهید کریمی (شلگهی)

روستای شهید کریمی (شلگهی) در بخش چغامیش و در ۱۵ کیلو متری خاوری دزفول در استان خوزستان قرار دارد .

نام وپیشینه

 نام روستا در گذشته شلگهی بوده و از ترکیب دو واژه" شل" بعنی کیسه بزرگی که در گذشته محصول درو شده را درون ان به خرمن منتقل می کردنند و واژه"گهی" به معنی زود و سریع تشکیل شده است که معنی این واژه مرکب یعنی جایی که شل سریع پر از محصول می شود که تاکیدی بر حاصلخیزی زمینهای کشاورزی روستا است البته به روایتی دیگر شلگهی ترکیب دو واژه "شل"و "گاهی" بوده که به مرور گاهی به گهی تغیر یافته است  که به معنی جای قرار دادن شل ها است. در هر صورت اکنون سالهاست که نام شلگهی علیا بر پلاک ثبتی"1699" نهاده شده است و در لغت نامه دهخدا هم با نام شلگهی بالا نام آن ذکر شده است.

نام شهید کریمی  از نام خانوادگی معلم شهید ابراهیم مهدی کریمی گرفته شده است که قبل از شهادت در زمان دفاع مقدس در روستا تدریس می کرده است گرفته شده است و از لحاظ اداری نام روستا شهید کریمی است.

روستا در گذشته در فاصله ۳کیلومتری جای امروزی بوده که پس از انقلاب جا به جا شده و به جای امروزی آورده شده است . و شوند (دلیل) این جا به جای نزدیک شدن به راه اصلی و در نتیجه رسیدن امکانات بیشتر به روستا بوده است که پس از زدن پل بر روی گلال شلگهی به جاده اصلی و آسفالته وصل شده است

وضعیت طبیعی شلگهی

شلگهی در بخش جلگه ای دزفول قرار دارد . روستا دارای گستردگی ی نزدیک به ۹۵۰هکتار می باشد و از سمت شمال به شاه آباد از سمت نیمروز(جنوب) به زمین های شلگهی صفلی و قلعه خلیل  از سمت خاور به فضیلی و قلعه سردار و از سمت باختر به گلال (رودخانه) و چغاسرخ محدود می باشد

شلگهی دارای پوشش گیاهی پراکنده (استپ) می باشد و بیشترین درختی که در شلگهی وجود دارد درخت کنار است که بیشتر به صورت خودرو در این سرزمین می روید ولی در باغچه های اهالی درختان پرتقال و نارنج و زیتون وخرما به چشم می خورد چون بیشتر زمین های روستا زیر کشت محصولات کشاورزی است در بیشتر زمان های سال روستا سرسبز است.

شلگهی از دید جغرافیایی در درازای جغرافیایی ** درجه و ** دقیقه خاوری و پهنای جغرافیایی** درجه و ** دقیقه شمالی گسترده شده‌است و بلندای آن از روی دریا ** متر می‌باشد. شلگهی مانند بیشتر جاهای خوزستان دارای آب و هوای گرم و شرجی می‌باشد و تابستانی گرم و زمستانی مدیترانه‌ای دارد. میانگین بارش سالانه باران ۲۵۰ میلی متر و میانگین دما ۳ درجه سانتی‌گراد در زمستان و ۴۹ درجه سانتی‌گراد در تابستان می‌باشد.

راه های دسترسی

راه های دست رسی به این روستا شامل  دو راه آسفاته یکی از سمت سیاه منصور و دیگری از سمت چهار راه صفی آباد می باشد. و همچنین راه شامل  چهار  جاده ی شنی یکی از سمت امامزاده علی شلگهی یکی از سمت قلعه خلیل یکی از سمت قلعه سردار و یکی از سمت شاه آباد می باشد .

داشته های شلگهی

این روستا دارای نقشه مهندسی دقیق از لحاظ خیابان کشی و ساخت و ساز می باشد و دارای امکاناتی از مانند آب و برق وتلفن‍ و نانوای و شعبه نفت و گاز و مسجد و پایگاه مقاومت بسیج و دو مدرسه وخانه بهداشت و دهیاری و شورای حل اختلاف زمین ورزشی چمن  و پارک و دفتر خدمات ارتباطی و پست بانک می باشد.

آب  آشامیدنی روستا از یک حلقه چاه عمیق تامین می شود و بعد از کلرزنی در اختیار مردم قرار میگیرد

برق روستا زیر نظر اداره برق  صفی آباد و  از خط فشار متوسط سیاه منصور صفی آباد تامین می گردد

تلفن روستا زیر نظر مرکز تلفن مستقر در روستا  اداره می گردد و ولی با دزفول دارای یک کد می باشد کد تلفن( ****۰۶۴۱۲۲۹۵)

شعبه نفت و گاز فروشندگی شهید کریمی نام دارد.

مسجد روستا امیرالمومنین نام دارد و توسط هیعت امنا اداره می شود

بسیج روستا پایگاه مقاومت شهید کریمی نام دارد زیر نظر حوزه مقاومت انصارالحیسن(ع) اداره می گردد

دیستان روستا شاهد نام دارو و مدرسه راهنمای آن مدرسه عطار نامیده می شود

خانه بهداشت و دهیاری هم شهید کریمی نام دارند.

شورای حل اختلاف روستا واحد ۱۷۸ نام دارد و در مجتمع شماره ۸ عدالت مستقر است.

خیابان های روستا به ترتیب از جاده ورودی : خیابان های اصلی شمال جنوبی خیابان صاحب زمان(عج) خیابان امیرالمومنین و خیابان بسیج نام دارد و خیابان های فرعی بهاران "1" تا بهاران "8" نام دارند.

مردم و فرهنگ

روستای شلگهی دارای حدود ۱۴۵۰ تن سکنه می باشد که بیشتر از طوایف مختلف بختیاری می باشند. وبیشتر آنها در شلگهی علیای قدیم سکونت داشته اند .

زبان رسمی مردم روستا پارسی است ولی زبان اصلی اهالی روستا زبان دزفولی است که با اندکی تغیر صحبت می شود آنهم باقی مانده ای از زبان پارسی میانه(پهلوی) است

آداب و رسوم

مراسم عروسی در شلگهی شامل دو شب است شب نخست حنابندون و شب دوم بهی برون که معمولان  هر دوشب با رقص های محلی  مانند دسمال بازی و چوب بازی و همچنین صرف شام همراه است به خصوص شب دوم .

نوروز در شلگهی از اهمیت زیادی برخوردار است  و در روزهای نوروز به دید و باز دید از همدیگر و همچنین گردش در طبیعت و زیارت امامزاده های می پردازند .

در شلگهی ماه محرم از ارزش و اهمیت زیادی برخوردار است  و در دهه نخست محرم  در مرکز روستا در خیابان امیرالمومنین اقدام به بر پایی تکیه عزاداری می کنند و برای نهار و شام  به مناسبت ایام عاشورا در منزل اکثر اهالی  مراسم روضه خوانی برگذار می شود در پسین روز تاسوعا هیعت عزاداری  روستا به سوی امامزاده علی شلگهی  حرکت می کنند و در طول مسیر خوانندگان به مداحی و گروه مارش به به نوازندگی تبل و دهل و نقاره میپردازند و مردم هم یا زنجیر می زنند با که سینه کسانی هم که علم دارند علم های خود را به امامزاده می برند بعد از رسیدن به محل امامزاده روحانی بر بالایی مبر رفته و در باره عاشورا سخن می گوید در بازگشت هیعت در حرکت در خیابان های روستا می پردازد و به درب منزل شهدا و افرادی که در سال گذشته فوت شده اند می پردازددر طول مسیر هم افرادی که نذری دارند  با شربت و شیر و چیز های دیگر از مردم پزیرایی می کنند این مراسم  معمولان تا غروب ادامه دارد و بعد ازمراسم مردم به خانه ی کسانی که آن شب روضه دارند برای صرف شام و پذیرایی می روند و بعد از شام همه در تکیه جمع می شوند و به عزاداری می پردازند و عزاداری تا نیمه های شب ادامه دارد

بامداد روز عاشورا به سوی امامزاده حرکت میکنند و چون شلگهی میزبان مراسم روز عاشورا است  قبل از سایر روستا های دیگر به امامزاده می رسد و بعد سایر دسته های عزاداری از روستاهای عدالت و چغاسرخ و شلگهی صفلی به امامزاده می آیند رسم در اینجا به این صورت است که دسته های عزاداری در محل امانزاده همه به یک دسته بزرگ تبدیل می شوند و هر هیعتی بعد از رسیدن به امامزاده توسط هیعت شلگهی مورد استقبال و خوش آمد گویی قرار می گیرد و بعد تمام هیعت ها با هیهت تازه رسیده هماهنگ می شوند و در نهایت بعد از رسیدن همه یکی از روحانی های موجود برای همه سخنرانی می کند و باد از سخنرانی هر دسته ای به محل خود باز می گردد. البته اول علم ها به روستاها باز می گردنند و بعد مردم به سمت روستا باز می گرددند یکی ازنکات جالب در مورد عاشورا در شلگهی این است که کسانی که از روستا سالهاست که مهاجرت کرده اند هم در عاشورا خود را به شلگهی می رسانند

 وضعیت ارتباطات

نخستین خط تلفن شلگهی در سال ۱۳۷۳ خورشیدی توسط یک خط تلفن که از شهرک عدالت تا دفنر مخابراتی روستا کشیده شده بود برقرار گردید ودر شهریور سال ۱۳۷۹ خورشیدی نیز به اهالی تلفن ثابت با کد ****۰۶۴۲۲۵۴  داده شد اکنون نفوذ تلفن ثابت حدود ۹۹درصد است و نفوذ تلفن همراه حدود ۹۰درصد می باشد و درصد نفود اینترنت پرسرعت هم به دلیل عدم امکان  واگذاری این سیستم توسط مخابرات صفر است و اهالی از اینترنت کم سرعت استفاده می کنند  (سال۱۳۸۹)

وضعیت اشتغال

شغل بیشتراهالی کشاورزی است و حدود ۹۰۰ هکتار از زمین های روستا به بخش کشاورزی اختصاص دارد  

عده ای کمی هم در روستا به دامداری مشغول می باشند

بعضی از اهالی هم به کارهای مانند مغازه داری و کار در شرکت های اطراف روستا مشغول هستند. البته در چند سال گذشته عده ای از جوانان روستا وارد شغل های  نظامی و انتظامی شده اند

کشاورزی در شلگهی

آب بخش کشاورزی از رودخانه دز و از راه کانال  اصلی شماره"3" خاوری و کانال شماره"16" فرعی شبکه آبیاری شمال خوزستان تامین و از دریچه" 2آ " تا "12" معروف به کانال شلگهی تامین می شود البته مقدار ۲۴ هکتار از زمین های روستا از دریچه "9" کانال شاه آباد آبیاری می شوند این کانال در سال ۱۳۵۶ خورشیدی احداث شده است. بخش کشاورزی روستا تا فصل زراعی پاییز سال ۱۳۸۹  زیر نظر مرکز خدمات جهاد کشاورزی شهید کریمی مستقر در روستای فضیلی اداره می شد ولی از فصل زمستانه ۱۳۸۹ به مرکز خدمات شمس آباد مستقر در روستای عدالت منتقل گردیده است .

زمین های روستا همه تصطیح شده می باشند و کشاورزی در این روستا به صورت ماشینی انجام می گردد.و عملیات کاشت و برداشت عمدتا توسط ماشین انجام می شود

بیشترین محصولی که در شلگهی کشت می شود درفصل تابستان ذرت است و در رتبه بعدی گوجه و کلم و

در فصل زمستان هم بیشتر زمین ها زیر کشت گندم است کشت گندم در شلگهی در نیمه آذر شروع می شوند و برداشت گندم هم  در اواخر اردیبشت  شروع می شود و میانگین برداشت گندم چهار و نیم تن در هکتار است.

وضعیت صنعت در شلگهی

در شلگهی هیچ صنعتی وجود ندارد گرچه با وجود کشاورزی توسعه یافته خود می بایست دست کم از صنایع پایین دستی کشاورزی مانند بیسته بندی محصولات و همچنین صنایع تبدیلی کشاورزی برخودار می بود ولی هنوز هیچ گونه صنعتی حتی صنعتی مربوط به کشاورزی که پیشه تمام مردم روستا است برخودار نیست .ولی ضمینه های صنعت در شلگهی وجود دارد و می توان در شلگهی صنایع وابسته به کشاورزی را ایجاد نمود.همچنین با توجه به وجود اماکن گردشگری  تاریخی و زیارتی اطراف روستا صنعت گردشگری هم در روستا می تواند وجود داشته باشد که این صنعت تا کنون فعال نشده است و زیرساخت های آن فراهم نشده است.

ورزش در شلگهی

بیشترین ورزشی که در روستا انجام می گیرد فوتبال است آنهم به لطف زمین چمن خوب و عالی که در ورودی روستا وجود دارد

که این زمین توسط بنیاد مسکن و شورای اسلامی روستا در محل زمین خاکی روستا با سرمایه گزاری ۴۵۰۰۰۰۰۰۰ریالی  درست شده است

جاهای مهم روستا

مهمترین جای گردشگری روستا امامزاده علی اصغر ابن امام زین العابدین (ع) است که به ساختمان های بزرگ و زیبا و با باغی با صفا هر گردشگری را درسطح منطقه و شهرستان به سوی خود جلب می کند . از دیگر جاهای دیدنی روستا ساختمان خاندان صمصام در فاصله ۳ کیلومتری روستا است که این ساختمان آجری در روزگاری مکان خان نشین روستای شلگهی بوده است .جنب روستا و در ضلع شمالی آن هم محوطه باستانی جندی شاهپور وجود دارد که این منطقه در اواخر زمستان و اوایل بهار بسیار زیبا و چشم نواز است 

سطح تحصیلات

سطح تحصیلات در روستا دربیشتر در حد متوسطه است که البته طی چند سال گذشته شمار زیادی از جوانان روستا به تحصیلات دانشگاهی  روی آورده اند و بالاترین مدرک تحصیلی گرفته شده توسط اهالی کارشناسی ارشد است.

شلگهی در انقلاب و دفاع مقدس

 بیشتر جوانان روستا در دوران انقلاب اسلامی  در تظاهرات های مردمی که در دزفول برگزار می شد شرکت می کردنند و در راه انقلاب یک شهید و یک جانباز پیشکش انقلاب نموده اند که نام شهید دوران انقلاب روستا شهید فریدون فرهاد شلگهی و نام جانباز دوران انقلاب آقای محمدشاه کیانیان می باشد

در دوران جنگ تحمیلی نیز مردم روستا مانند سایر هموطنان به جبهه ها شتافتند چه به نام سرباز چه به عنوان داوطلب و بیسجی و در مجموع در دفاع از میهن سه شهید پیشکش کشور عزیزمان ایران نموده اند که نام شهیدان جاوید روستا شهید عبدالامیر یوسفی شهید عبدالعلی بابامندنی و شهید عظیم پورمیرزا می باشد.

توجه

با توجه به اینکه زبان پارسی با تازی بسیار درهم‌آمیخته شده، جداسازی واِژه‌های تازی(عربی) از زبان پارسی، شاید ناممکن باشد ولی چنانچه در زبان مادری خود، واژه‌های برابرِ تازی داشته‌باشیم و بهره‌برداری نکنیم، ستمی است که بر زبان پارسی روا می داریم.  در این نبشته تلاش شده است تا از واژگان پارسی استفاده شود . و تا جایی که می شده از واژه ها بیگانه و تازی استفاده نشده است.

شلگهی د لغت نامه دهخدا

شلگهی بالا. [ش َ گ َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان بلوک شرقی بخش مرکزی شهرستان  

دزفول . سکنه ٔ آن ۱۰۰ تن . آب آن از رودخانه ٔ دز. محصول عمده ٔ آنجا غلات و برنج و

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *