روستای رومه / نهبندان / خراسان جنوبی

سایتها و وبلاگهای روستای رومه

شهرستان نهبندان – استان خراسان جنوبی

http://www.rahimiroomeh.blogfa.com/

روستای رومه دراستان خراسان جنوبی وبخش مرکزی شهرستان نهبندان ٬درفاصله۱۸۰کیلومتری مرکز استان و۹۰کیلومتری مرکزشهرستان قراردارد.  روستاهای میغان٬دهنو٬سیدال٬زهری٬حاجی آباد ودهن رود همسایگان خوب رومه می باشند.رومه ازامکاناتی مانندخانه بهداشت٬مرکزسلامت٬دفتر ای سی تی روستائی٬مدارس ابتدائی وراهنمائی ،پایگاه مقاومت بسیج  و شورای حل اختلاف برخوردار می باشد.حرفه اکثر اهالی کشاورزی ودامداری است وبانوان روستاهم اغلب به کارقالیبافی مشغول می باشند.

بسیجی شهیدمحمدحسین قاسمی وپاسدارشهیدمحمدعلی عبدالهی ٬شهدای رومه و مایه افتخاراهالی روستا می باشند.

 

آب انبارهای رومه

درروستای رومه واطراف آن حدود۲۵آب انباروجود دارد.که قدیمی ترین این آب انبارهادرکنارمزارع کشاورزی روستا قراردارند.ازمیان آب انبارهای موجود دونمونه آن نسبت به بقیه ازلحاظ نوع معماری وعناصرتزئینی به کاررفته برتری دارند.ورودی این آب انبارهادارای طاق جناغی می باشند.بلافاصله پس ازورودی یک رشته پلکان به مخزن آب انبارمنتهی می شودکه برداشت آب ازمخزن را مستقیما"امکان پذیر می سازد.

پوشش قسمت ورودی باآجروبه شیوه چهارترک است.درطرفین ورودی طاقنماهایی باطاق جناغی وبافرورفتگی کمی تعبیه شده است که به تناسب فضای ورودی وخروجی آن ازیکنواختی کمک می کند.

دردیوارانتهای قسمت ورودی روزنه ای تعبیه شده که علاوه برزیبائی باعث می شودمحیط قسمت ورودی باوزش بادازاین قسمت مطبوع تر شود.مخزن آب انبار به شکل مستطیل وبه ابعاد۴*۵/۷ مترساخته شده است.

پوشش مخزن به صورت ضربی وباآجرکارشده است.نوع طاقهای استفاده شده درقسمت ورودی وآجرهای به کاررفته نشان دهنده ساخت آن دراوایل قاجار یادوران قبل از آن است. درحال حاضر مردم از آب تعدادی از این آب انبارهااستفاده می کنند ولی متاسفانه بیش از نیمی از این آب انبارهابه دلیل نداشتن متولی وتعدادی هم به دلیل واقع شدن درقسمت مسکونی روستا روبه تخریب گذاشته وبلا استفاده مانده است.

آسبادهای رومه

درروستای رومه۴ آسیاب بادی وجوددارد که در زمانهای گذشته که امکانات امروزی نبوده مردم روستا وحتی بسیاری روستاهای اطراف جهت تهیه آرد موردنیاز خود به این آسیابها مراجعه می کرده اند.آسبادهای رومه اگر چه در فهرست آثارملی کشور ثبت شده ولی متاسفانه امروز نه ازجانب مردم روستاونه ازناحیه مسوولین میراث فرهنگی هیچ توجهی به این آسبادها نمی شود وتبدیل به زباله دان روستا گردیده و رو به تخریب کامل گذاشته است.آسبادهای رومه  ۴ آسباد ومتعلق به چهارنفرازاهالی به نامهای(کربلائی محمد رحیم رحیمی،کربلائی عبدالعلی قاسمی،حاج علی اکبر محمدی،کربلائی محمدرفیع کدخدازاده) بوده ودردونقطه روستا واقع شده است.

مطلب زیر از سایت میراث فرهنگی خراسان جنوبی

بخشی از آسبادهای شهرستان نهبندان در روستای رومه واقع در ۶۲ کیلومتری شمال باختری شوسف و ۸ کیلومتری شمال روستای میغان واقع است. آسبادهای رومه نیز مانند بقیه آبادهای شهرستان از دو اشکوب تشکیل شده است. شباهت بسیار زیاد این بناها با نمونه‌های موجود دیگر در روستاهای همند و چهارفرسخ نهبندان و نیز طبس مسینا در بیرجند و نیز مقارن بودن زمان ساخت آنها در یک دوره تأثیر معماری این نمونه‌ها را در یکدیگر آشکار می‌سازد. مالکیت بناها خصوصی است. نظر به ویژگیهای معماری و مشابهت با سایر آسبادهای شهرستان نهبندان می‌توان این ابنیه را به دوره قاجار نسبت داد. این آثار تاریخی تحت شماره ۳۴۵۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید‌ه‌اند.

عید قربان در رومه

 در روزعید قربان تمام کسانی که برای خود و یا امواتشان گوسفند قربانی کرده اند گوشت آن رابه محل حسینیه روستا آورده وپس از اینکه همه گوشت قربانی جمع آوری شد ،وزن گردیده و برتعداد کل ساکنان روستا تقسیم می شود تا مشخص گردد که به هر نفر از اهالی چه میزانی از این گوشت قربانی می رسد وسپس توسط چند نفر از بچه های روستا این گوشت به درب خانه اهالی برده شده و توزیع میگردد و درپایان اگر چیزی باقی مانده باشد بین توزیع کنندگان و صاحبان خیرات تقسیم می گردد. وهیچ کس از اهالی روستا از گوشت قربانی بی نصیب نمی ماند و به نسبت عادلانه بین همه ساکنین رومه تقسیم می گردد. مثلا" امسال  کل گوشت قربانی ۲۶۰ کیلو گرم بود که بین ۶۵۰ نفر تقسیم گردید وبه هرنفر ۴۰۰ گرم گوشت داده شد .

مطالب مرتبط

۶ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    سلام اقا جواد رحیمی من کریم کدخداذاده هستم|):#:**:#

  2. ناشناس گفت:

    با تشکر از تمام اهالی روستای رومه به ویژه دست اندر کاران بخش وبلاگ ، اینحانب از همرزمان شهید محمد عبدالهی هستم و سالهاست که در پی آدرسی از این شهید بزرگوار هستم تا اینکه جناب آقای حمیدزاده همرزم خودم و این شهید بزرگوار را در مشهد ملاقات کردم ایشان گفتند من به روستای رومه رفتم و بر سر مزار شهید عبدالهی و با خانواده نامبرده هم دیدار داشتم خیلی خوشحال شدم که ایشان آدرس وبلاگ روستای رومه را به من دادند گفتم حداقل یادی از همرزم شهیدم و عرض سلامی به همه اهالی روستا و خانواده شهید ابراهیمی از راه دورداشته باشم. چنانچه خاطره ای از شهید خواسته باشید در خدمت خانواده بزرگوار هستم ضمنا عکس یاد گاری هم از شهید دارم. آدر سalirezagolamzadh@mailfa.com

  3. ناشناس گفت:

    سلام اقا جواد از زحمات جنابعالی تشکر میکنم خدا خیرت بده خیلی خوشحالم. ممنون….. محمد حسین کدخدازاده. ف,,آقا رحیم:**:**:**

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *