پهنایی – قاینات – خراسان جنوبی

سایتها و وبلاگهای روستای پهنایی

شهرستان قاینات – استان خراسان جنوبی 

http://rostaypahnaey.parsiblog.com/

http://alicoda.blogfa.com/

http://dehyariepahnaei.blogfa.com/

http://usp.blogfa.com/

http://pahnaye.blogfa.com/

http://pahnaey.persianblog.ir/

http://www.uspstudents.blogfa.com/

 

 

روستای پهنایی با ۵۵۰خانوارجمعیت و بافت جمعیتی غالب کشاورز  و دامدار در تقسیمات کشوری جزء دهستانها قرار گرفته است . و دارای مشخصات جغرافیایی  به شرح ذیل  می باشد.

این روستا در خراسان جنوبی قرار داشته و جزء روستاهای بخش مرکزی شهرستان قائنات می باشد. که در جنوب شهر قاین و در فاصله ۱۰ کیلیومتری از این شهر قرار دارد.

این روستا دارای جاده ای آسفالته  و برق ، آب لوله کشی، تلفن،  و  گاز می باشد.

 روستای پهنایی از طرف جنوب به روستاهای زول و گوشیک—از طرف شرق به روستای تندیل وکارخانه سیمان قاین—از غرب به روستا های علی آباد سفلی و علی آباد اولیا و در نهایت از شمال به شهرستان قاین  و روستای اکبریه محدود می باشد.

وجه تسمیه نام پهنایی بخاطر قرار گرفتن این روستا در وسط پهنای دشت بوده و دارای قناتها و چاه های زیادی جهت کشاورزی می باشد.

بافت جمعیتی روستا از لحاظ حد نصاب علمی  سطح بسیار خوبی را دارا می باشد. و اکثر جوانان این روستا  تحصیل کرده و دانشگاهی می باشند- در این روستا حدوداً ۷۵ نفر فرهنگی و تعداد زیادی کارمند و شاغل در مناصب  دولتی مشغول به کار می باشند.

از لحاظ ورزشی :

تیمهای والیبال-فوتبال-فوتسال-وکشتی  این روستا دارای مقامهای زیادی در سطح شهرستان  و استان می باشند.

این روستا در ۸ سال جنگ تحمیلی  خدمات زیادی انجام داده و فرزندان رشیدی را تقدیم   اسلام  و انقلاب نموده است.که از آن نمونه می توان به تقدیم۱۶  شهید و تعدادی ایثار گر و جانباز جبهه های جنگ اشاره کرد.

که  از جمله این شهداء می توان امیرسرلشگر خلبان غفار رامین فر  فرمانده پایگاه شکاری نوژه همدان و امیر سرلشگر خلبان مختار غفوری را نام برد.

در بعد کشاورزی  مهمترین محصولات این روستا گندم ، جو ، چغندر قند ، واز محصولات صادراتی به  زرشک و زعفران  اشاره کرد.

از لحاظ آب و هوایی تقریبا هوایی  معتدل و سردی را داشته . وهمچنین دارای تفریح گاه هایی – بادمک-جواریک-کوساچ-و چشمه ریگی می باشد که در منطقه معروف میباشند.

 

از لحاظ اماکن مذهبی  نیز این روستا دارای ۲ مسجد ، یک حسینیه ، و یک مهدیه می باشد.

و از لحاظ مکانهای آموزشی  دارای یک مدرسه دبستان ، ویک مدرسه راهنمایی می باشد. که دانش آموزان بعد اتمام این دوره ها برای ادامه تحصیل در دبیرستان  وارد مدارس  شهرستان قاین می شوند.

و همچنین از لحاظ امکانات ورزشی : این روستا دارای یک سالن ورزشی سر پوشیده  و یک زمین فوتبال خاکی  می باشد. و همچنین به صورت پراکنده باشگاه های بدن سازی و کشتی  نیز فعال می باشند.

و در تمامی مناسبتها  مسابقاتی با حضور تیمهایی از روستا های مجاور برگزار می شود.از جمله مسابقاتی به مناسبت دهه مبارک فجر، مسابقات جام رمضان، مسابقات جام نوروز ، و همچنین مسابقاتی به مناسب یادواره شهدای پهنایی.

قدمت این روستا تقریبا به ۵۰۰سال می رسد و اکثر پیر مردها و ریش سفیدان این روستا

اجداد خود را ۷تا ۸ نسل قبل از خود را به نام می شناسند و شجره نامه خود را سینه به سینه منتقل می کنند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *