نجم آباد – گناباد – خراسان رضوی

سایتها و وبلاگهای نجم آباد

شهرستان گناباد – استان خراسان رضوی

www.najmabad.ir/

http://www.toroskoo.blogfa.com/

http://najmava.blogfa.com/

نجم آباد یک روستای خیلی باحال و زیبا در ۲۰ کیلومتری شهرستان گناباد و در ۳۰۰ کیلومتری جنوب مشهد ، در کنار کویر قرار دارد. آب و هوای گرم و خشک داره و مردمونش مثل تموم مردم کویر خونگرم و مهربان هستند. دارای جاذبه های دیدنی زیادی است

نجم‌آباد یکی از روستاهای شهرستان گناباد در استان خراسان رضوی است که در کیلومتر ۲۰ جاده گنابادقائن و در کنار جاده آسفالته اصلی (سنتو) قرار دارد.

جمعیت

این روستا در دهستان کاخک قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۱۱۲نفر (۳۹خانوار) بوده‌است.

آب و هوا

نجم آباد دارای آب و هوای کویری است. خشکسالی‌های اخیر مشکلاتی ایجاد کرده‌است. آب این روستا از قنات تامین می‌شود که علی رغم خشکسالی‌های اخیر از آب آن کاسته نشده‌است فقط شور است.

 

دیدنی‌ها

  • آب انبار قدیمی که آب آن در قدیم از آب باران تامین می‌شده‌است و در حال حاضر با کمک تانکر و باز هم از آب باران تامین می‌شود. برای رسیدن به شیر آب باید ۴۲ پله را به طرف پایین طی کنید.در حیبن رسیدن به سمت شیر و حرکت در دالان سرازیر احساس خنکی می‌کنید و بوی رطوبت و نم را به طور کامل حس می‌کنید.
  • مخزن آب انبار ( نمای کناری ): این سرپوش مخروطی مخزن در تابستان به خنک نگه داشتن آب کمک زیادی می‌کند. قسمت اصلی مخزن در دل زمین قرار دارد و بسیار بزرگ است به طوریکه ظرفیت آب آن در حدود ۷۲ تانکر ۱۸ هزار لیتری است. به علی پوشیده بودن و تاریکی حاصل از آن و فشار آب این آب به شدت خوش طعم و گوارا و عاری از هرگونه آلودگی است.
  • سردر ورودی گذاشته شده توسط واقف
  • مسجد جامع قدیمی روستا که مردم روستا خیلی به آن اعتقاد دارند.این مسجد سابقه طولانی دارد و مردم روستا به آن اعتقاد خاصی دارند و احترام خاصی به آن می‌گزارند.
  • برج قدیمی روستا که در حال حاضر جز خرابه‌ای از آن باقی نیست. از این برجدر قدیم برای نگهبانی از روستا استفاده می‌شده‌است ولی با گذشت زمان و منسوخ شدن شیوه‌های قدیمی این برج به این صورت در آمده‌است. در گویش محلی روستائیان به در قلعه معروف است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *