روستای ساروکلا / قائمشهر / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای ساروکلا

شهرستان قائمشهر – استان مازندران

http://www.sarokola1.blogfa.com/

 ساروکلا، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان قائم‌شهر در استان مازندران ایران. این روستا در بین روستاهای کوتنا؛ افراکتی؛ لرم تلوک؛ جمنان, جوکی محله و چاله زمین محصور است

جمعیت این روستا در کوهساران قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۴۷۰نفر (۷۰۹خانوار) بوده‌است.

نگاهی به روستای ساروکلا

روستای زیبای ساروکلا در منطقه ای جلگه ای در جنوب شهرستان قائم شهر ، در ۳۶ درجه ۲۷ دقیقه عرض جغرافیایی  و  52  درجه  و ۵۳  دقیقه طول جغرافیایی واقع است و ارتفاع آن از سطح دریای ازاد  38  متر 

می باشد. ( نقل از کتاب فرهنگ آبادی ها ) با جمعیتی بالغ بر ۷۰۰ خانوار ساکن در محل واقع شده است که از شمال به منطقه گونی بافی از جنوب روستای قادیکلا از شرق به روستای کوتنا و از غرب به روستای آبمال متصل است و از روستا های قدیمی و با سابقه تاریخی که تپه باستانی گرد کوه و رودخانه زیبای سیاهرود گرداگرد آن را فرا گرفته ، که به آن زیبایی خاصی می بخشد و زمانی بخشی از پروتئین روستا را تامین می کرده است در بخش شرقی روستا شالیزار های پهناور ۳۰۰ هکتاری روستا قرار دارد که آب زراعی آن با کانالی از رودخانه سیاهرود تامین می شود که در فصل بهار و تابستان  جلوه و زیبایی خاصی دارد که با عطر دل انگیز شالی ِ شالیزار های روستا همراه است جنب و جوش و کوشش مردم در فصل آماده سازی زمین ، نشاء ، وجین ، درو ، خرمن کوبی همگی نشان از شور و نشاطی است که در مردم خونگرم این روستا وجود دارد.

حدود ۴۵۰ هکتار زمین که شامل باغات و انواع مرکبات و محصولات دیم کاشته می شود در بخشی از این روستا ( چفته سر ) عشایر کوچ رونده ای زندگی میکند که درفصل پاییز و زمستان صدای گوسفندان وبره هایشان در زمین های آیش ، بعد از برداشت محصول  هم منظره زیبایی را جلوه گر می سازد تپه های یورسی ، قٌلک و آببندان ۸ هکتاری در هر فصل منظره زیبا و دل انگیزی دارد البته روستای میانرود، چاله زمین با خانوارهای محدود هم جزء این روستا محسو ب می شود و در خود روستا نیز بخش هایی مانند بالامحله(چمازتپه) نو بنیاد(خان تپه) و پایین محله بین خود روستائیان تقسیم می شود .شغل اهالی مردم روستا کارگری در کارخانه های گونی بافی و نساجی مازندران در سابق بوده است و تعدادی هم به کشاورزی و دامداری مشغول میباشند.

گلزار شهدای ساروکلا

گلزار شهدا متبرک است به نام یکی از معصوم زاگان(ع) امام زاده اسماعیل ومدفن پاک۷۲ دلاورمرد ۸سال دفاع مقدس که به درجه رفیع شهادت رسیده اند.لذا قداست خاصی برای مردمی دارد که عزیزان خود رادر آن به خاک سپرده اند.و در روزهای پنج شنبه وجمعه واعیاد مردم فراوانی جهت زیارت قبور شهداو اموات خود به این مکان می آیند.به خصوص در ایام تاسوعا وعاشورای حسینی (ع)هیئت های عزاداری زیادی به طرف گلزار همچو سیل خروشان به حرکت در میَ آیند.

آببندان ساروکلا-میانرود

آببندان منطقه ای سر سبز و دیدنی واقع در روستای ساروکلا یکی از جاذبه ها ومناطق طبیعی و گردشگری روستای ۷۰۰ خانواری ساروکلا به شمار می اید که با وسعت ۱۰هزار متری در ضلع شرقی روستا قرار دارد .

در کنار آبگیر مزارع شالیزار و چمنزارها به اضافه ی باغ های مرکبات که از میوه های بومی استان به شمار می آید  به وفور مشاهده می شود . این آببندان  به منظور پرورش ماهی های سازگار با محیط (کپور-فیتی فات و…) و آبیاری چندین هکتار از شالیزار های پایین دست خود و همچنین برای ایجاد فضای طبیعی زیبا ساخته شده است که با عمقی حدود ۱.۵ متری در وسط  آن و ۱متری در کناره ها می باشد که فضا را به گونه ای جلوه داده که به نوعی دریاچه ای مصنوعی در دل روستا پرورانده است و بازدید کنندگان و دوست داران طبیعت را به خود جلب کرده .

طراحان آبگیر برای فرح بخشی بیشتر بازدید کنندگان محلی را به عنوان قهوه خانه سنتی مبدل کرده اند تا با ارائه ی انواع  دسرها ؛ غذاها ؛ نوشیدنی و قلیان پذیرایی مناسب و در خورشاءنی را از علاقه مندان طبیعت به عمل می آورد .

آببندان ساروکلا مکانی معتبر برای همشهریان و نامی ناآشنا برای مسافران و گردشگران خارج از استان می باشد که این امر تلاش بیشتر دست اندرکاران امر گردشگری و توریستی شهر و را می طلبد تا با این کار ضعف های گردشگری این شهرستان تا حدودی بر طرف شود.

فصل های بهار و تابستان هر کدام جلوه گاه زیبایی را نمایان می کند و فصل های پاییز و زمستان با تفاوت و تقارن با نیمه ی اول سال حس تنوع دوستی را در ملاحظه کنندگان ایجاد می نماید.

مازندران یکی از ۳ استان سرسبز و با طراوت شمالی کشور که آب و هوای معتدل و مرطوب آن زبان زد تمام هم میهنان کشورمان است ؛ این آب و هوای معتدل  طبیعت اطراف آبگیر و روستا را آن چنان جلوه داد که با تلفیق خانه های روستایی و باغ های کشاورزی ؛ مناطق دیدنی و منحصر به فردی را رقم زده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *