روستای گل افشان / قائمشهر / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای گل افشان

شهرستان قائمشهر – استان مازندران

http://www.golafshaan.blogfa.com/

golafshaneman.blogfa.com

گل افشان در لغتنامه دهخدا:

گل افشان دهی است از دهستان بیشه سر ، بخش مرکزی شهرستان شاهی واقع در ۸ هزار گزی شمال خاوری شاهی ، منطقه ایست کوهستانی و جنگلی ، هوای آن معتدل و مرطوب و دارای ۷۰۰ تن سکنه است ، آب آنجا از چشمه و رودخانه درکا تامین میشود و محصول آن برنج ، نیشکر ، ابریشم ، غلات ، کنف ، صیفی و شغل اهالی ، زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان شمد ابریشم و چادر شب و کرباس بافی است ، راه آن مالرو است ، از گله داران دهستان راستو بی سیان حدود این آبادی میآیند. 

گل افشان در لغت بمعنای : افشاننده گل، گل ریزنده ، گل بسیار پراکنده کننده ، پراکنده کننده گل و شکوفه

چنان بد که در پارس یکروز تخت                                            نهادند زیر گل افشان درخت( فردوسی )

گل افشان را بیشتر بشناسیم

مازندران یکی از ۳ استان سرسبز و با طراوت شمالی کشور که آب و هوای معتدل و مرطوب آن زبان زد تمام هم میهنان کشورمان است ؛ این آب و هوای معتدل  طبیعت اطراف آبگیر و روستا را آن چنان جلوه داد که با تلفیق خانه های روستایی و باغ های کشاورزی ؛ مناطق دیدنی و منحصر به فردی را رقم زده است.

روستای زیبای گل افشان در منطقه ای کوهستانی و جنگلی در شمال شرقی شهرستان قائم شهر  و حدود ۱۰ کیلو متری مرکز شهرستان ، در ۳۶ درجه ۲۵ دقیقه عرض جغرافیایی  و  ۵۲  درجه  و ۵۶  دقیقه طول جغرافیایی واقع است و ارتفاع آن از سطح دریای ازاد  ۱۲۰  متر می باشد. ( نقل از کتاب فرهنگ آبادی ها )

براساس سرشماری مرکز آمار ایران سال ۱۳۸۵با جمعیتی بالغ بر۳۰۲ نفر و ۹۳ خانوار ساکن در محل واقع شده است که از شمال به روستای چپی از جنوب و شرق به جنگلهای سرسبز و انبوه طبیعی و بکر (که آنرا یکی از زیباترین و دلرباترین و خوش‌منظره ‌ترین روستای های این منطقه کرده است ) و از غرب به روستای آهنگرکلا و قادیکلابزرگ متصل است و از روستاهای قدیمی و با سابقه تاریخی که در روستا و جنگل آن آثار باستانی زیادی یافت میشود و رودخانه زیبای درکا از وسط روستا میگذرد که روستا را به بالا محله و پایین محله تقسیم می کند ، که به آن زیبایی خاصی می بخشد و آبیاری روستا را تامین می کند.

 در کوهها و تپه های این روستا که می روی روستاهای مجاور از جمله چپی ، ریکنده، کوتنا ، آهنگرکلا ، قادیکلا بزرگ، آبمال ، فولاد کلا و جمنان ، پل سه تیر و شهرستان قائم شهر به وضوح دیده میشود. و شبها این روستاها و مناطق فوق زیبایی فرح بخشی دارد . در اول روستا شالیزار های پهناور دهها هکتاری روستا قرار دارد که آب زراعی آن با کانالی از رودخانه درکا و آبندان تامین می شود که در فصل بهار و تابستان  جلوه و زیبایی خاصی دارد که با عطر دل انگیز شالی ِ شالیزار های روستا همراه است جنب و جوش و کوشش مردم در فصل آماده سازی زمین ، نشاء ، وجین ، درو ، خرمن کوبی همگی نشان از شور و نشاطی است که در مردم خونگرم این روستا وجود دارد. دیگر محصولات این فصل آلوچه ، هلو ، شلیل با اون شکوفه های زیبا ، انواع مختلف انگور و انجیر و مزرعه های زیبای گندم و جو و عطر زیبای آن تمام روستا را معطر میکند ،

در فصل زیبای پاییز و زمستان با باغهای انواع مرکبات زیبایی ویژه ای به روستا می بخشد با توجه به کوهستانی بودن روستا و جاری بودن رودخانه درکا از وسط روستا از بلایای طبییعی از جمله سیل در امان می باشد و گیاه ونوشه (بنفشه) از گیاهان زیبایی هست که در اواخر زمستان در بیشه زارها  و باغها و کنار خیابانها و اطراف محله میروید که زبانزد اهالی محل هست و نوید بهار را به مردمان این منطقه زیبا به ارمغان می آورد. اهالی این روستا را سه عده تشکیل میدهند یک عده کسانی هستند که همان جا ساکن هستند و به کشاورزی و دامداری و زراعت و باغداری مشغول هستند و روزگار خوبی دارند و برای خرید  هفته ای یکبار به بازار میروند و عده دوم  بخاطر عدم امکانات در سالهای گذشته و برای پیشرفت فرزندانشان از روستا هجرت نموده و در شهرستان قائم شهر ساکن شدند و با توجه به اینکه محل کسب و کار این افراد در گل افشان بوده، روزها را از سر صبح قبل از طلوع آفتاب برای کشاورزی و دامداری و باغداری و زراعت به روستا می آیند و شبها به شهر محل زندگی شون بر میگردند و فقط شبها رو در شهر میگذرونند . عده سوم آنهایی هستند که محل زندگی شون در قائمشهر و به اقتضای کاریشون در دیگر شهرها زندگی میکنند و آخر هفته رو برای دیدار از بستگان و تفریح و یا زیارت اهل قبور به روستا می آیند . تا آخر هفته رو به خوبی و خوشی بگذرونند و هفته خوبی را شروع بکنند. و به این خاطر پنج شنبه و جمعه های هر هفته گل افشان رفت و آمد های زیادی به چشم میخورد و طراوت خاصی به این محل می بخشد.

در روستای گل افشان یک مسجد و یک تکیه  و یک سقاتالار، پنج امامزاده به نامهای درویش زکریا ، درویش محمد ، امامزاده سید ابراهیم ، آقا سید جعفر، آقا میراسماعیل ، همینطور آقا سید حسین ( که هر ساله یک هفته قبل از محرم یعنی آخرین شب جمعه قبل از ماه محرم اهالی نذورات خودشون را به اهالی و میهمانان دیگر شام می دهند که نزد اهالی خیلی متبرک هست و همچنین در تمام شبهای محرم مداحی و سینه زنی و زنجیرزنی انجام میشود و هر شب به عزاداران امام حسین(ع) شام میدهند.) و مزار شهدا که مدفن پنج شهید والامقام و بزرگوار که جانشان را برای دفاع از میهن اسلامی و ارزشها نثار کرده اند وجود دارد. البته در گل افشان شهدای زیادی جانشان نثار کرده اند ولی مزارشان در محله  نیست ، در فرصتهای دیگر بیشتر از همه شهدای گل افشان این آزاد مردان مینویسم. انشاالله.

روستای گل افشان با دارابودن تعداد کثیری
فرهنگی و فنی و اداری با تحصیلات عالیه در سطح کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ،
استادان دانشگاه فنی و علوم پایه و علوم پزشکی و پزشک و دانشجوی رشته پزشکی و تعداد کثیری افسر و افسران نظامی
و بالای صدها دانشجو در رشته‌های مختلف در دانشگاههای سراسر کشور و مغز هایی که در
جای جای کشور و دنیا درحال خدمت میباشند.

آداب و رسوم اجتماعی روستای گل افشان

همانند همه روستاهای مازندران است. امّا
برخی ویژگی‌ها و خصلتهای بارز این روستا قابل توجه و زبانزد خاص و عام در منطقه
است. مردم پرشور
گل افشان در مشکلات و مرگ و میر همدم و شریک یکدیگرند و تا روز چهلم
خانواده سوگوار و غمدیده را تنها نمی‌گذارند و در عمران و آبادی مشارکت، شب‌نشینی‌ها
و صله‌رحم یکی از اخلاق پسندیده مردم این روستا است . احترام  به بزرگان و ریش‌سفیدان یکی از صفات برجسته
جوانان و نوجوانان
گل افشان است. اکثر مردم از گل افشانی بودن خود افتخار می‌کنند حتی
کسانی که چندین سال به شهر و یا جایی دیگر هجرت کردند، وصیّت می کنند که او را در
گل افشان دفن کنند. زنان
گل افشانی تا آخرین لحظه عمر دوشادوش مردان در شالیزاری ، دامداری . باغداری ، زراعت تلاش می کنند و در خانه ،
آشپزی و خانه‌داری کدبانوی تمام عیارهستند.

بیایید همه تلاش کنیم  تا برعظمت و افتخار روستای گل افشان بیافزاییم

راه رسیدن به این هدف استفاده از تمامی
اقشار اعم از زن و مرد با هر سن و سالی میباشد – خصوصا جوانان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *