روستای نوایگان / داراب / فارس

سایتها و وبلاگهای روستای نوایگان

شهرستان داراب – استان فارس

http://navaygan.blogfa.com/

http://navaygan.pib.ir/

http://www.navaygantanz.blogsky.com/

navayegan1393.persianblog.ir/

این روستا از لحاظ قدمت به حدود ۱۴۰۰ سال پیش یعنی دوران پیامبراسلام(ص)میرسد.درآن دوران چون هنوز روستا دیندار نبود همه آنها(که البته تعداد آنها کم بوده)گبر بودند(یعنی بی دین)ولی با گذشت روزگار کم کم دین که به کشور ایران آمد در این روستا مردم زرتشتی بودند. در آن زمانه چونکه وسیله ایی برای رفتن به شهر نبودمردم مجبور بودند با الاغ و قاطر به شهر روند تا اگر پشمی چیزی داشتند بفروشند و به جای آن اجناسی که لازم داشتند مثل چای و برنج را تهیه کنندالبته آنها اجناس دیگری چون ماست و دوغ و . . . را میفروختند.

پس از گذشت چندین سال حدود ۱۰۰ سال پیش که روستا به صورت رعیتی بود تعدادی از شیرمردان این روستا از قبیل آقا شیخ زکریا و یارانش برای اینکه ظلم را از این روستا برانند به مقابله با آنها ایستادند.و پس از جنگ و کشتار بسیار بلاخره توانستند آنها را از روستا برانند.یکی از نکات مهم این روستا این است که تا حالا هنوز غریبه ایی از قبیل مهاجران افغانی را در این روستا راه ندادند. این روستا دارای شرکت آبخیزداری و شرکت تعاونی و همچنین به تازگی آسفالت نیز شده است همچنین دارای امتیاز آب و برق و تلفن نیز است.

 روستای نوایگان یکی از روستاهای گردشگری فارس شناخته شده است و از جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار قشنگی برخورد دار است . لذا در اطراف این دهکده زیبایی های چشمه و قناتهایی هم وجود دارد که از لطافت و قشنگی خاص خودش برخورد دار است در اطراف نوایگان مکانهایی وجود دارد به عبارت :

میک ( میکان(

مزرعه آب

جایورد

حشمت

آب بادام

آب انار

آب گردو

میک (میکان )

منطقه میک در ۴ کیلومتری روستای نوایگان قرار دارد که تا فاصله ۲ کیلومتری ان با موتور سیکلت می توان رفت ولی ادامه راه را باید به خود زحمت داد و پیاده رفت ولی ارزش پیاده رفتن هم دارد .

میک یکی از مناطق بسیار قدیمی که به پیش از اسلام بر میخورد از جاذبه های طبیعی و تاریخی و از اب بسیار گوارایی برخوردار است که در سالیان دور افراد مهم ان منطقه برای چای و اب شرب از اب این منطقه استفاده میکرده اند .

این منطقه با در ختان گردو و بادام و اناری و دیگر میوه ها را که در خود جای داده است یکی از مناطق بسیار قشنگ این منطقه شهرت خاص و عام است . در این منطقه استخری وجود دارد که اب چشمه در ان جمع شده سپس به سوی درختان سرازیر شده .در این منطقه سالانه بیش از ۴۰ تن انار و بیش از ۵۰ هزار عدد گردو تولید شده و میوه جات دیگر .

بهروییه

یکی از مکانهای تفریحی در روستای نوایگان مکانی است به نام بهروییه این جای تفریحی حدودا" ۴۰ کیلومتر ازخود روستا فاصله دارد.و از محصولات این قسمت میتوان انجیر و بادام و انگور آن را نام برد یکی از منبع اصلی درامد مردم روستا همین منطقه است.در قدیم راه این منطقه به روستا بسیار مشکل بود و به سختی میتوانستند تردد کنند اما با کمک مردم و مسئولین توانستند راه این منطقه ارزشمند را مرمت و باز سازی کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *