روستای شیرکلا / آمل / مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای شیرکلا

شهرستان آمل – استان مازندران

http://www.shirkola.ir/

http://shirkola.blogsky.com/

http://shirkala.blogsky.com

nanijon.miyanali.com

روستای شیرکلا روستایی است در دل طبیعت و جنگل های سرسبز و شالیزار.

این روستا در استان مازندران- جاده آمل به چمستان با ۳ کیلومتر جاده فرعی اختصاصی قرار دارد و ار شهر آمل ۱۸ کیلومتر و از شهر چمستان ۱۲ کیلومتر و از شهر نور ۳۳ کیلومتر فاصله دارد.همچنین از راه فرعی داخل جنگل ۱۳ کیلومتر ی دریا و شهر محمود آباد می باشد. 

این روستا از نظر محدوده جغرافیایی و تقسیمات کشوری جزو شهرستان نور می باشد.  

شیرکلا بیش از ۲۵۰۰ نفر جمعیت دارد و یک حلقه بزرگ شالیزار به وسعت تقریبی۴۰۰ هکتار آنرا احاطه کرده که بعد از آن حلقه نیز یک نیم حلقه دومی با جنگل های انبوه و طبیعی  با وسعت بیش از ۵۰۰ هکتار آنرا پوشش داده است و انتهای این جنگل  به نوار ساحلی دریای خزر و پارک جنگلی نور متصل می گردد.و رودخانه آلشرود نیز از  کنار این روستا  می گذرد. 

پشت سر این روستا روستای معصوم آباد با جمعیت تقریبی ۱۵۰۰ نفر و کاملا چسبیده به شیر کلا قرار دارد به طوری که برای بیشتر مهمانان عزیز تشخیص حد مرزی بین این دو روستا مشکل به نظر می رسد.  

بعد از روستای معصوم آباد روستای کوچک دیگری به نام نرگس کتی قرار دارد . 

لازم به ذکر است که جاده اصلی دو روستای معصوم آباد و نرگس کنی به روستای شیرکلا منتهی می شود و جاده فرعی۳ کیلومتری بین سه روستای شیرکلا و معصوم آباد و نرگس کتی مشترک می باشد.   

روستای شیرکلا دارای یک مدرسه ابتدائی و یک مدرسه راهنمائی ، دو مسجد بنام مسجد امام حسین(ع) و مسجد صاحب الزمان (عج) ، دو باب نانوایی لواش و بربری ، دو باب حمام عمومی ، دو باب کارخانه شالیکوبی و بیش از دهها مغازه مختلف می باشد 

کار اصلی مردمان این روستا کشاورزی می باشد و در کنار آن یک مرغداری پرورش مرغ مادر صنعتی و دامداری های کوچک و محلی نیز به چشم می خورد. 

جوانان این روستا بیشتر به دنبال کار های صنعتی و تحصیل رفته اند و در این روستا بیش از ۱۰۰ نفر دارای تحصیلات دانشگاهی از کاردانی تا کارشناسی ارشد  به چشم می خورد . 

جنگل های طبیعی این روستا هر ساله مخصوصا در سیزده نوروز پذیرای مردمان بومی و مسافران از بیشتر نقاط کشور می باشد . 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *