حاجمیر – میانه – آذربایجان شرقی

سایتها و وبلاگهای روستای حاجمیر

شهرستان میانه – استان آذربایجان شرقی

http://hajmir.ir/

در دو کیلومتری جاده آقکند به قره بلاغ در بخش کاغذکنان جاده ای به سمت شمال شرق کاغذکنان منشعب می شود که پس از طی چهار کیلومتر به روستای سرسبز و با صفایی به نام حاجمیر می رسد.

این روستا در بین دو رودخانه محلی که با هم حاجمیر چایی ، بزرگترین رودخانه فصلی بخش کاغذکنان را تشکیل می دهد قرار دارد.

در ورودی روستا بالای تپه ، قبر امامزاده محمد از نوادگان امام صادق (ع) واقع شده که در طرح بازسازی است و در ضلع غربی روستا خانه های قدیمی قرار دارد و در ضلع شرقی خانه های ویلایی به سبک جدید در حال ساخت می باشد وسمت راست جاده روستا با همت روستائیان زمینی جهت ساخت شهرک مسکونی به سبک جدید مشخص شده و خوشبختانه چند سالی است افراد بومی روستا که برای کسب و کار به اجبار به تهران و شهرهای دیگر مهاجرت کرده بودند با ساخت منازل مسکونی و رفتن به آنجا در ایام تعطیلات و تابستان چهره ی جدیدی به این روستا داده اند .

بیشتر اهالی روستای حاجمیر به شغل دامداری و کشاورزی مخصوصا کشت گندم ، عدس ونخود و در تهران نیزدر بخش تولید و پخش پیچ و مهره در میدان قزوین و بازار آهن شادآباد مشغول به کار هستند.

روستای حاجمیر از مناطق کوهستانی خوش آب وهوای آذربایجان شرقی ، شهرستان میانه است که از شمال غربی به خلخال و از جنوب شرقی به زنجان و از جنوب غربی به میانه منتهی می شود که دارای چشمه های آب معدنی خنک و گوارا واز جاذبه های دیدنی مانند تک قارداش که از کوهی بصورت طبیعی شکل گرفته ومسجد قدیمی و چشم انداز با شکوهی مخصوصا در فصل بهار برخوردار است .

ملا کاظم حاجمیری از مشاهیر بنام منطقه کاغذکنان از شاگردان ملامحمدباقر خلخالی افتخاری از این روستا بوده که امیدواریم با همت تحصیل کرده گان و فرهنگیان حاجمیر آثار و دست نوشته های ایشان شناسایی و در دسترس عموم قرار گیرد.

پوشش تلفن ثابت و همراه و لوله کشی گاز و جاده آسفالت برخوردار است . طبق سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ جمعیت این روستا ۲۶ خانوار و ۷۶ نفر بوده که در فصل بهار و تابستان به دو یا سه برابر آمار فوق اضافه می شود. نام روستای حاجمیر از معدود نامها در بخش کاغذکنان است که تلفظ گفتاری و ترکی آن با نوشتاری آن یکسان بوده و تفاوتی با هم ندارند. با همت و اتحاد اهالی و هیئت امنای مسجد و شورای محترم روستا در راستای پیشرفت طرح چشم انداز ده ساله کاغذ کنان جهت ایجاد سد خاکی طرح هادی وشهرک مسکونی و ورزشگاه ، اقدامات اساسی صورت گرفته که در حال پیگیری مراحل اداری و اجرائی می باشد و امید است در سالهای آینده به مرحله اجرا برسد که روستا از حالت فصلی خارج و زمینه اجرای طرحهای اقتصادی ورفاهی محیا شود. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *