روستای الباجی / اهواز / خوزستان

سایتها و وبلاگهای روستای الباجی

شهرستان اهواز – استان خوزستان

albaji.ir/

www.d-albaji.ir/

http://alibaji.blogfa.com/

yahyaalbaji.blogfa.com

albaji-net6722.blogfa.com/

d-albaji.loxblog.com/


روستای الباجی با جمعیتی بالغ بر ۳ هزار نفر  در حاشیه شرقی جاده اهواز – اندیمشک در ۱۵ کیلومتری شهرستان اهواز واقع است.

***********

روستای الباجی از روستاهای پرجمعیت بخش مرکزی اهواز دارای{۲۸۰۰}نفربه فاصله۱۵کیلومتری اهوازدرمسیراندیمشک قرار دارد.

این روستا در مجاورت بزرگراه اهواز-اندیمشک ودر شرق  آن واقع است.شغل اهالی روستای الباجی کشاورزی فصلی -دامپروری وکارهای خدماتی است.ودیگر جوانان دارای مدارک عالی دانشگاهی در ادارات اموزش وپروش-مخابرات-بهداشت-نوردولوله-شرکت فولاد-شرکت نفت-دانشگاه ها و بانک ها مشغول بکار هستند بافت جمعیت روستا اغلب جوان است ودارای نشاط وپویایی زائد الوصفی است.

این روستادارای امکانات آب-برق-گازوتلفن است  و  بیش از نیمی ازخیابانهاومعابرروستای بهسازی شده است.این روستا از جمله روستاهای مهاجرت پذیراست که سالیانه پذیرای  چندین خانواراز شهرهاوروستاهای اطراف است در قست غرب روستاجنگل طبیعی بامناظربسیارزیباقرار داردکه همه ساله درماه های آذرتااردیبهشت پذیرای خیل عظیمی ازدوستداران طبیعت است وازاقصی نقاط شهرستان واستان جهت تماشای مناظر بکر وطبیعی خصوصاً در ایام تعطیل رهسپار این منطقه میشوند اهالی این روستا بطور کل دارای مذهب تشییع بوده وارادت خاصی به اهل بیت پیامبر و ولایت دارندوهر ساله مراسمات مذهبی وملی در این روستادرمسجد جامع آن مسجدصاحب الزمان (عج)برگزار میگردد.


مسئولین به داد الباجی ها برسند :

۱- روستای الباجــی  واقع در کیلومتر ۱۵ جـاده اهواز اند یمشک ،  شمال غربــی اهواز با جمعیتــی بالـغ بر سه هـزار نفر ، نزدیک ترین روستا به کلان شهر اهـواز، چند سالی است که با مشکل بی آبــی یا قطع مـداوم آب مواجه شده است (بخصوص در فصل تابستان و شروع گرما).  خط لوله ی آب روستا از آب کرخه پس از گذر از چند روستا به روستای الباجی منتهی می شود که این مساله باعث افت فشار یا قطع آب روستا می شود.

با مراجعات متعدد به اداره آب و فضلاب روستایی اهواز متاسفانه تابحال هیچ اقدام موثری انجام نگرفته است با نصب پمپ آب در عمـق ۲ متری زمین و مکیدن لوله آب  ( تابحال باعث برق گرفتگــی و مرگ  2 نفر از اهالی روستا شده است) بازهم بی حاصل بوده و آبی به اهالی این روستا نمی رسد.

شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز با اینکه در فاصله ی ۵ کیلومتری روستای الباجی واقع است  آب آن از اهواز تامین می شود از مسئولین محترم آب و فاضلاب تقاضا داریم نسبت به وصل لوله ی شهرک صنعتی به شبکه اصلی روستا مشکل بی آبی این روستا را حل نمایند .  در حال حاضر مشکل آب روستا از مشکلات موجود دیگر مهم تر است .

۲-  مشکل دوم :  بیشتر خیابان های اصلـی و کـمربندی روستا آسفالت نشده اند. در تابستان بلند شدن گـرد و خاک  و در زمستان وهنگام بارندگـی به وجود آمدن گل و لای در خیابان ها مشکلات زیادی را برای اهالـی روستا بوجـود می آورد. نصب جدول و آسفالت و همچنین باز کردن و ترمیم راه های خروجــی فاضلاب به بیرون از روستا می تواند تا حدودی  این مشکلات را کاهش دهد.

۳- مشکل سوم : با جمع کردن سیم های قبلی برق و جایگزینی کابل به جای آن شبکه ی برق روستا ضعیف شده و جوابگـوی مشترکین نیست. بخصوص در فصل تابستان و گـرما نوسانات زیادی به وجـود آورده است که نیاز به نصب ترانس برق در چند قسمت روستا جهت تقویت شبکه وجود دارد.

۴- مشکل چهارم: پرورش و نگهـداری دام  به ویژه گوسفند در مـحدوده ی روستا  مشکلات بهداشتـی زیادی را برای اهالی به وجود آورده است.ریختن فضولات این دام ها درخیابان ها و بوی بد حاصل از آن باعث آسیب رساندن به اهالی روستا بخصوص به کودکان گردیده است . لذا از مراکز بهداشتی و درمانی مربوطه ومحیط زیست تقاضای رسیدگی و انتقال این دام ها به بیرون از روستا را داریم.

۵- مشکل پنجم: راه اندازی یک بانک در روستا ی الباجی می تواند از رفت و آمدهای اهالـی روستا به اهواز برای انجام کارهای بانکی  بکاهد .چرا که برای کوچکترین کار بانکی باید به اهواز رفته و کار خود را انجام دهند. با این کار از اتلاف وقت و همچنین از خطرات احتمالی مسیررفت و برگشت به اهواز جلوگیری کــرده  و رفاه حال اهالی روستا را تامین نمود.

۶- مشکل ششم: وجود کشتارگاه در ۲ یا ۳ کیلومتری جنوب روستاست که بوی بد و متعفن آن بخصوص در روزهایی که هوا شرجی است تمام روستا را فرا گرفته و مشکلات زیادی را به وجود اورده است. فضولات این کشتارگاه در محیط اطراف یا در جنگل نزدیک روستا ریخته می شود که این هم باعث آلودگی محیط زیست گردیده است.

در پایان از مسئولین محترم تقاضای رسیدگی و رفع مشکلات موجود روستا  را داریم .                    خداوند یار و نگهدار شما باشد.  

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    باسلام ضمن عرض تشکر از شما به خاطر انعکاس اخبار روستای الباجی خواهشند است وبلاگ رسمی روستا به نام دهیاری الباجی را در سایت خود ثبت نمایید ضمنا یادآوری میگردد که وبلاگ دهیاری الباجی وبلاگ رسمی روستا واخبار آن کاملا موثق وصحیح میباشد آدرس وبلاگ
    dehyarealbagi.loxblog.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *