رمنت – بابل – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای رمنت

شهرستان بابل – استان مازندران

http://ramenet.blogfa.com/

http://hsaelin.blogfa.com/

http://ramnet2000.blogfa.com/

http://ramnat.mihanblog.com/

 

 موقعیت جغرافیایی :

  * روستای رمنت درشرق شهرستان بابل و به فاصله ۵ کیلو متری از مرکز شهر واقع شده است . رمنت طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ با وسعتی بیش از  1500  هکتار و تعداد خانوار   932   و   3100  نفر جمعیت  یکی از بزرگترین روستاهای این شهرستان میباشد . رمنت از شمال به روستاهای لنگور و بیشه سر، از جنوب به روستای سلطان محمد طاهر و منصورکنده ، ازشرق به روستاهای موزیگله ، سلیمان کلا، و ملاکلا و از غرب به روستاهای آغوزبن ، محمود آباد و حیدر کلا منتهی میگردد.

تاریخچه :

   * ازلحاظ تاریخی این روستا دارای سوابق نسبتاَ طولانی بوده که تنها در کتاب ایران واسترآباد اثر  (رابینو) از این روستا به نام " رامنت  "نام برده شده است .

به گفته بزرگان محل زمانیکه منصوریان در منطقه بابل حکومت میکردند از آنجایی که این منطقه بسیار زیبا بود آن را رامنت یا ( گلزار ) نامیدند. به گفته ریش سفیدان محل تاریخ بوجود آمدن این محل به حدود سال ۱۰۰۰ هجری شمسی و قبل از آن برمیگردد.

  * نام اولیه این روستا " اِفرا اِنّون" بوده که "افرا " نوعی درخت است و " انون " به معنی آبندان میباشد.در ان زمان همه جای روستا از جنگل وآب بوده به همین دلیل نام اولیه روستا نیز از طبیعت گرفته شد.

  * جمعیت این روستا در ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال پیش حدود ۵۷ نفر بوده که بعلت شیوع بیماری وبا به مکان بهتری " رمنت کنونی "  نقل مکان کردند . در سرشماری سال ۱۳۳۵ از این روستا به عنوان منطقه استراتژیک نام برده شد.

معرفی :

   * روستای رمنت در دوران جنگ تحمیلی  31 شهید ، ۸۱  جانباز و ۴۰۰  ایثارگر به انقلاب اسلامی ایران هدیه کرده و درحال حاظر ۸۳۶  بسیجی فعال در این روستا حضور دارند .مجاهدت وایثارگری مردم این روستا در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی هنوز وهنوز دراذهان مردم شهرستان بابل تداعی کننده رشادت های مردم این خطّه میباشد.

   * امروزه رمنت با ۸۰۰ هکتار زمین کشاورزی از نظر تولید برنج مقام بسیار بالایی دارد وبیش از ۳۲۰ هکتار آبندان در آن وجود دارد که علاوه بر آبیاری زمینهای کشاورزی هرساله از آن مقدار بسیار زیادی ماهی صید میشود.

 -تیر آبندان با وسعت     120 هکتار  (برای دیدن تصاویر زیبایی از این آبندان اینجا را کلیک کنید)

 -آبندان للار               100 هکتا ر  (برای دیدن تصاویر زیبایی از این آبندان اینجا را کلیک کنید)

 -آبندان ارزچال            80   هکتا ر (برای دیدن تصاویر زیبایی از این آبندان اینجا را کلیک کنید) 

 -آبندان اکبر شاه            15  هکتار (برای دیدن تصاویر زیبایی از این آبندان اینجا را کلیک کنید)

  * آثار تاریخی روستای رمنت نیز شامل دو تپه باستانی که زمانی پادشاهان و خانها برای گردش و تفریح به آنجا میرفتند .

  * { پروژه های عمرانی بسیار زیادی از جمله طرح هادی، برق ، آب ، گاز ، تلفن  و ساخت مدرسه ، مزار شهدا . ورزشگاه ، ساختمان بسیج و … در روستای رمنت اجرایی شد که در بخش های دیگر وبلاگ به نحوه اجرای آنها خواهیم پرداخت }.

اماکن مذهبی و تفریحی :

  * چهار مکان مقدس به نامهای " بی بی ساره خانم" ، "سید خدیجه "، " گاله سر تکیه (تکیه ای که سقفش با حصیر ونی درست شده است)" و "پیر تکیه امام حسین (ع) " در روستای رمنت وجود دارد که باوجود شش مسجد {۱- امام موسی کاظم (ع) ، ۲- امام حسین (ع) ، ۳- امام خمینی (ره) ، ۴- امیرالمومنین (ع) ، ۵- امام رضا (ع) ، ۶- ولی عصر (عج) } وشش تکیه این روستا نشانی از یایه های دینی ومذهبی مردم این روستا میباشند.

  * دیگر مناطق دیدنی روستای رمنت " درویش کَش "(درختان دوقلو) میباشد که به گفته ریش سفیدان محل دفن یک درویش میباشد. تصویر این مکان به همراه مزارع برنج واقعاً دیدنی وچشم نواز است .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *