پایین مرزبال – بابل – مازندران

سایتها و وبلاگهای روستای پایین مرزبال

شهرستان بابل – استان مازندران

http://marzbal.blogfa.com

marzbalname.blogfa.com

aliebn-mosarreza.blogfa.com/

 

 

 مرزبال ۱۰۰ سال پیش از دیدگاه فرهنگ دهخدا

در باره نام مرزبال فرهنگ لغات دهخدا این طور صحبت کرده است:

 دهی است از دهستان مشهد گنج افروز بخش مرکزی شهرستان بابل که در ۱۷هزار و پانصدگزی جنوب بابل در دشت واقع است . ناحیه ایست دارای آب و هوای معتدل و مرطوب و ۹۰ تن سکنه ، آب آن از سجادرود تامین میشود. محصول عمده آن برنج وپنبه و نیشکر و غلات و کنف و صیفی و شغل مردمش زراعت و راهش مالرو است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۳).

**********

روستای مرزبال یکی از روستا های زیبای شهرستان بابل وبخش لاله اباد ودهستان کاری پی می باشد که از نظر جغرافیایی در فاصله ۸ کیلومتری مرکز شهرستان بابل واق شده است .

روستای مرزبال از شمال با روستای پیچا کلا واز جنوب با روستای کارون و از غرب با روستای آردکلا واز شرق با روستای بالا بصرا همسایه می باشد .

طبق آخرین سرشماری در سال ۹۰ روستای مرزبال از نظر جمعیت دارای ۷۵۰ نفر سکنه و حدود ۱۷۰ خانوار می باشد.

از مناظر زیبای طبیعی در این روستا وجود زمین های سرسبز کشاورزی و آب بندان های منحصر به فرد حوالی آن که همه ساله در فصل شکار وتابستان علاقه مندان بسیاری را بسوی خود می کشاند.

روستای مرزبال به سه بخش کوچک بالا-پایین و میان مرزبال تقسسیم میشود که دهیاری این روستا در بخش بالامرزبال وتوسط جناب آقای وحید نجاری اداره میشود که مهمترین دغدغه این دهیار زحمتکش در این روزها طرح تعریض خیابان های اصلی وفرعی روستا می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *