روستای کافتر / اقلید / فارس

سایتها و وبلاگهای روستای کافتر
شهرستان اقلید / استان فارس
www.emamzadehsidmohammad.blogfa.com/
seyedmohammad.persianblog.ir
www.kaftar-mr.blogfa.com/
kaaftar.blogfa.com/
kaftaryha.persianblog.ir/

روستای کافتر در حوزه دهستان خنجشت و زیر مجموعه بخش مرکزی شهرستان اقلید میباشد و در قسمت ۸۵ کیلو متری شهرستان اقلید قرار گرفته که این روستا از شمال به دریچه کافتر و از جنوب به امامزاده سید محمد (ع) و گردنه بزن و در قسمت شرق به منطقه کشاورزی دم دریا و قاضیان و از طرف غرب به روستای چشمه رعنا منتهی میشود

وسعت این روستا در غرب حدود ۱۰ کیلومتر و در قسمت شرق حدود ۶۰ کیلومتر و یکی از وسیعترین روستاهای سرحد چهاردانگه بوده که حدود دو سوم وسعت این روستا را دریاچه کافتر تشکسل میدهد .

روستای کافتر در منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده و دارای آب و هوای کوهستانی میباشد که در زمستانها با بارش برف و باران و تگرگ دارای آب و هوای بسیار سرد و در تابستانها آب و هوای معتدل دارد .

طبق آمار هواشناسی دمای هوا در بعضی از مواقع سرمای سال به ۲۸ درجه زیر صفر و در تابستان گرمای هوا به ۲۰ درجه بالای صفر میرسد . و میزان بارندگی در طول سال بطور میانگین به ۷۰۰ میلی متر میرسد .

روستای  کافتر دارای پوشش نباتی فراوانی است بطوریکه انواع درختان و درختچه های جنگلی و علفهای وحشی در کوههای ان دیده میشود پوشش گیاهی در طرز زندگی این روستا موثر یاست پوشش گیاهی از نوع استپ میباشد که شامل چمن – بوته – دارگینه – کنگر – جاشیر و غیره میباشد وجنگل در این روستا وجود ندارد فقط در کوههای این روستا درختانی بنام ارژن یافت میشود .

سرحد چهار دانگه را سرزمین چشمه سار ها میگویند شمار چشمه ها و رودها در این منطقه از حد خارج است و در روستای کافتر هم چشمه های متعددی وجود دارد که علاوه بر مشروب کردن زمینهای زراعی آب محزنی دریاچه کافتر را تامین میکند . 

چشمه های این روستا

– چشمه مروارید

– چشمه میشان

– چشمه گل ریز

– چشمه امامزاده سید محمد

– چشمه ولی خانی

-چشمه سفید 

– چشمه کبکی

علاوه بر منابع فوق منبع اب عظیم دیگری بنام دریاچه کافتر وجود دارد که این دریاچه فصلی میباشد . و از اب این دریاچه در امر کشاورزی استفاده میشود و علاوه بر کشاورزی این دریاچه اولین زیستگاه پرندگان مهاجر از جمله مرغابی ٰٰغاز ٰدرنا و چلچله و لک لک و اردک بوده و در این دریچه ماهی کپور نیز یافت میشود .

این دریاچه منبع درامدی برای مردم بوده اما در سالهای اخیر بعلت خشکسالی نیز خشک گردیده است .

به دریای کافتر گذر کن کزین    بود جای شاهان ایران زمین ( فارسنامه ناصری )

در بلوک سرحد چهار دانگه قرار گرفته آبش شیرین و در ازای آن گاهی از چهار فرسخ بگذرد و پهنای آن از فرسخی بیشتر است و روستای کافتر – چشمه رعنا – آب باریک و نظام اباد و خنجشت در کنار این دریاچه قرار گرفته است زمستان آب این دریاچه یخ ببندد و گاهی قافله از آن غبور کند و آب چشمه برگهدگی به دریاچه فرو ریزد و در سال ۱۲۹۹مغرب الخاقان حاجی نصرالله خان ایل بیگی قشقایی که اکنون ایلخانی است از جانب شرقی نهری از کوه و ماهور برید و اب دریاچه را از نهر به بلوک قنقری رسانید که اراضی اطراف دریاچه را زراعت نماید . دکتر منصور فسایی – فارسنامه ناصرینام روستا بر اساس اسناد و مدارک مکتوب و گفته های مردم

 

کافتر نامی است که بر اساس اسناد و مدارک مکتوب روی این روستا گذاشته شده است و شاید علت اینکه نام این روستا را کافتر میخوانند چون کلمه کافتر گرفته شده از کافور و در لغت بمعنای سفید میباشد و کافور در زمان قبل یکی از هفت قصر های بهرام گور میباشد .

بهرام گور که هفت قصر داشت یکی از قصرهای او بنام کافور میباشد که کلمه کافور کم کم به کافتر تبدیل شد .

کافتر ۶ فرسخی مشرق آسپاس است ( فارسنامه ناصری  ص ۱۳۵۷)

چونکه بهرام کیقباد کلاه                    تاج کیخسرو رساند به ماه

در چنان بی سکون هفت ستون          هفت گنبد کشید بر گردون

رنگ هر گنبدی ستاره شناس             بر مزاج ستاره کرده قیاس

گنبدی کو زقسم کیوان بود              در سیاهی چون مشک پنهان بود

آنکه از آفتاب داشت خبر                 زرد بود از چه از حمایل زر

امامزاده سیدمحمد از نوادگان حضرت ابوالفضل (ع) که در سنه ۱۲۰ هجری در تخت چمن به دست فردی بنام عثمان حیدر شهید شد و بعد از شهادت ایشان دو چشمه آب در انجا جاری شد  این از کرامات ان حضرت بوده است که باعث سرسبزی و زیبایی منطقه گردید .

گنبد و بارگاه ملکوتی این امام زاده با همت اهالی منطقه و با پیگیری های سید بزرگوار ابطحی بنا گردید وجود چشمه سارهای زیبا و پر اب که حتی در زمان خشکسالی همچنان در حال جوشش است وجاری شدن ان بر روی زمین های کشاورزی باعث خیر و برکت و روزی در این منطقه گردیده است و همچنین در کوه امامزاده یک نگ سوراخی وجود دارد که مردم برای تفریح به انجا میرود

روستای کافتر از دو طرف به کوههای زاگرس منتهی میشود و در حقیقت جز زاگرس اصلی بشمار میرود که در طرف شمال شرقی ان کوههای پست و کم ارتفاع و در قسمت جنوب کوههای بلند قرار گرفته بعبارتی این روستا که از توابع سرحد چهار دانگه میباشد کوهها در همه جا خودنمایی میکند .

و بلند ترین کوه سرحد امامزاده سید محمد میباشد که ارتفاع ان حدود ۳۵۵۰ متر است .

ناهمواریهای دیگر این روستاعبارتند از :

– کوه کاظم اقا

– کوه میشان

– تخت علمکار و کوه موسی خان

– گردنه بزن

– گردنه قشلاق

-گردنه نباتی

در میان بلندیها دشتهایی وجود دارد و هنگام بهار با روئیدن علفها و بوته ها جایگاه مناسبی برای چرای دامها میباشد .


مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. sasannasery گفت:

  جهت معرفی امامزاده سید محمد (ع) واقع در روستای کافتر؛ دهستان خنجشت ، بخش مرکزی شهرستان اقلید . مطا لبی تقدیم حضورتان می گردد. امیداست مورد قبول حق تعالی قرار بگیرد.
  این امامزاده در ۷۹ کیلومترى شهر اقلید و در ۲ کیلومتری روستاى کافتر واقع شده است.
  طبق ستگ نبشته ای که برروی آرامگاه حضرتش بود چنین نوشته است :
  امامزاده سید محمد(ع) فرزند عبیدالله فرزند حسن فرزند عبیدالله فرزند حضرت ابا الفضل العباس فرزند حضرت امیرالمومنین علیه السلام که طبق سنگ نبسته ای که موجود می باشد چنین آمده است :
  اما بعد راویان اخبار چنین روایت کرده اند که بعد از شهادت جناب ابا عبداله الحسین علیه السلام از نبیره زاده اولاد امیرالمومنین على بن ابیطالب علیه السلام از فرزندان حضرت عباس علیه السلام یکنفر سید محمد نام باقى مانده بود و بعد از واقعه کربلا عبور آن حضرت در محال سردسیر فارس ‍ افتاده بود در تحت جبل به نزدیکى قصر کافورى شربت شهادت چشید و در همان مکان دفن شد از کرامات این امامزاده وجود دو چشمه مى باشد که یکى بالاى سر و دیگرى پایین پا جارى است ، که حتى در خشکسالى نیز مقدار آب تغییر نمى کند که موجب ایجاد منطقه اى مصفا و خوش آب و هوا شده است هر کس از آن آستانه مبارکه عبور مى کند با خواندن فاتحه عرض ‍ ارادت به آن حضرت در نزد خداوند تبارک و تعالى قرب و منزلتى و در نزد جد بزرگوار ایشان روسفید خواهد بود.
  حرر من ذالک ۱۰۱۰بعد ازهجریه النبویه.
  قابل ذکر است که این دو چشمه حتی در سالهای خشک و کم آبی خشک نشده است وآب آن همیشه جاری هست.
  ۱- زائرین بقعه که بالغ بر هزاران نفرند، از شهرستانى مختلف استان فارس ‍ (لار، مرودشت ، آباده و خرمبید ؛سعادت شهر، بوانات و بیشتر روستاهای سرحد چهاردانگه و استانهای همجوار مثل (استانهاى اصفهان ، خوزستان و یزد) و دیگر نقاط کشور پهناور ایران ُ به زیارت این امامزاده عظیم الشان مى آیند.
  ۲_ در جوار امامزاده دریاچه زیبایى قرارداشت که متا سفانه چند سالی هست خشک شده وکسی هم به فکر احیای آن نیست که محل صید ماهى کپور و سیاحت زائرین امامزاده است و انواع پرندگان مهاجر هم در آن یافت مى شد، که برخى از آنها پرندگان مهاجر دریاچه های خزر و ارومیه و حتی با پرندگانی با پلاک کشورهای خارجی هم دیده می شد.
  ۳_ ضریح قدیمى امامزاده که از جنس چوب بسیار خوب وعالی ساخته وپارچه ای سبز زنگ همیشه به روی آن کشیده شده بود به یکى از بقاع متبرکه دیگر (امامزاده عباسعلى کوشک زر روستای شهرمیان از توابع شهرستان اقلید) اهدا شده و به جاى آن یک ضریح فلزى که قسمتهایى از ان آب طلا و نقره مى باشد از راه درآمد امامزاده که عمدتا از نذورات وهدایای مردم وزائرین محترم امام زاده می باشد با حضور باشکوه ومعنوی مردم اقلید وسرحد چهاردانگه در سال ۷۲ ساخته شده است.
  ۴_ تاکنون به علت سرد بودن منطقه ونبود امکانات گرمایشی، تنها در ۶ ماهه اول سال ، زائرین زیادى به محل امامزاده عزیمت مى کنند.
  ۵- طرح آن (به طور جامع ) که بسیار وسیع مى باشد در دست ساخت بوده که متاسفانه چند سا لی است که بعلت کمبود در آمد وامکانات مالی کمتر به توسعه وامکانت رفاهی وزیبا ئی آن اقدام شده که اقدام عاجل ومستمر مسئولین وهمت آنان را می طلبد.
  ۶_ این محل (بقعه ) یکى از محلهاى بسیار مناسب جهت برگزارى سمینارها و اردوهاى سیاحتى و زیارتى است .
  ۷- بقعه داراى دو سنگ نوشته مربوط به سال ۱۲۰ قمرى مى باشد که بعضا آن را به نمایشگاههاى تهران هم برده و در معرض تماشا گذارده اند
  زمانی هست که شخصی بنام نصراله خان آن را ساخته وروی سنگ سفیدی به صورت اشعار این گونه نوشته بود:
  مهین حاج نصر الله خان راد
  که در رتبه سرتیپ خواندش خطیب
  محمد علیخان ایلخامنیش
  پدر بود و او آن پدر را عقیب
  پدر بر پدر ایلخان و بزرگ
  زقشقائى و دودمان نجیب
  شکستى ز سر پنجه چنگ پلنگ
  دریدى جگر، شیر را از نهیب
  چو روشن روان بود و آزاده مرد
  جوان بخت و دانا، ادیب و اریب
  همى کرد آباد جاى خراب
  بسى داد شوریده دل را شکیب
  چو سید محمد علیه السلام ز آل على
  کزو یافت این بار گه زین و زیب
  زماه بنى هاشم این پور پاک
  جدا از نیاکان ، بد اینجا غریب
  بر او ساخت این دلنشین بقعه را
  که ماند از او این بناى عجیب
  بنایش به تاریخ مشکل گشود
  بنصر من الله و فتح قریب
  تصویرى از سنگ نوشته آرامگاه
  و به نستعین کل نفسه ذائقه الموت و یبقى وجهه لایدوم الا ملکه کل شى هالک الا وجهه الحکم له والیه ترجعون
  وتا اینکه در سالهای ۱۳۴۲ ه. ش به بعد با اهتمام و پیگیری های شبانه روزی و با توجه به مخالفت خوانین منطقه ونیروهای ژاندارمری و راهنمائی وپیگیری حضرت آیت الله سید محمد باقر ابطحی رضوان الله تعالی با کمک ویاری اهالی روستا ومساعدت مومنینی از اصفهان ,اقلید وعشایر و روستاهای اطراف با بضاعت اندکی که داشتند شروع به ساخت بقعه وساختمان نمودند و بصورت زیارتگاه متبرکه فعلی در آمد که با همت عالی واراده واعتقاد قلبی وایمانی مردم منطقه بدین صورت در آمد
  قابل ذکر است که : شاید در نوشته ها در ارتباط در اسم پدر این امامزاده کمی اختلاف باشد چون منابع ومواخذ متفاوت وروایات هم متفاوت می باشند ولی هدف همه شناسائی این امامزاده واجب التکریم هست . (وبلاگ کافتر در یک نگاه)-بهرام میرزائی
  برچسب‌ها: امامزاده سید محمد, ع, _ کافتر

 2. fare253 گفت:

  بیتی از فردوسی شاعر پر آوازه کشورمان:
  به دریاچه کافتر گذر کن گزین که باشد جای
  شاهان ایران زمین
  اگر شما قصد سفر دارید و به دنبال جای دنج میگردید من به شما روستای زیبای
  کافتر را پیشنهاد میدهم.این روستا در فاصله ۷۵ کیلومتری جنوب شهرستان اقلید واقع شده
  است.اساس سفر ببندید و ازجاده اقلید سرحد ۷۵ کیلومتر به کافتر یک مسیر خوب برای شمال
  فارس . از مسیر صفاشهر به سمت سرحد مسیری به طول ۶۵ کیلومتر مسیری برای مسافران جنوب
  فارس بعد از طی مسیر ابتدا به آستان مقدس امامزاده سید محمد(ع)بروید وجود سه چشمه پر
  آب و گوارا در فاصله نزدیک در صحن امامزاده طراوت و زیبایی خاصی به صحن بخشیده. وجود
  درختان بید چند صد ساله با چتری از سایه دلنشین بر صلابت این مکان مقدس افزوده .در
  بیرون صحن امامزاده وجود جنگلی از درختان سر سبز این مکان را به بهشتی بر روی زمین
  تبدیل کرده است بعد از پیاده نمودن اسباب سفر در صحن مرکزی بر روی سکوهای سیمانی میتوانید
  چادری از هیات امناء اجاره نمایید هم حکم سایبان مصنوعی دارد هم سدی در برابر سرما
  به هنگام شب است بعداز صرف ناهار در این مکان بهشتی دمی استراحت و به هنگام عصر به
  همراه اعضای خانواده صورت پیادروی به گلریز که در فاصله یک کیلومتری در امتداد جنگل
  شرقی امامزاده حرکت کنید وجود چشمه گلریز که به چشمه مراد معروف میباشد. خواستگاه افرادی
  شده که نذر و نیازی دارند بعد از رسیدن به این چشمه آبی بر سر و صورت خود بزنید و خنکای
  این آب بهشتی را در وجود خود احساس کنید .حال نیت کنید و نذر و نیاز خود را در دل مرور
  و تکه سنگی از کف چشمه بردارید و همراه خود ببرید. و در سفر بعد به این مکان برگردانید
  امیدواریم که به مراد دل برسید. گشت گذار در منطقه گلریز خصوصأ در ایام بهار و تابستان
  که به مانند نامش پر میشود از گل و گیاه .هر انسان عاشقی را به وجد میاورد .بعد از
  گزراندن یک عصر دلنشین در منطقه گلریز به امامزاده برگردید و به هنگام شب بعداز خوردن
  شام جیبهای خود را پر از پول کنید و به بازارچه امامزاده سری بزنید و سوغات سفر اعم
  از صنایع دستی پوشاک و اسباب بازی بدلیجات و …تهیه وبعد از خرید. آتشی کوچک در کنار
  منزلگاه خود روشن و در کنار آن حلقه بزنید و به صحبت باهم بپردازید.(گل بگید و گل بشنوید)شب
  را به سپیده برسانید و خیلی زود از خواب بیدار شوید. فبل از اذان صبح به محل سرچشمه
  پایین دستی رفته و در آّب سرد وضو کنید و نماز صبح را به جماعت در جوار امامزاده به
  جای اورید و تا طلوع افتاب به نیایش در کنار ضریح مطهر بپردازید.بعد از صرف صبحانه
  ای دلچسب اماده شوید به دریاچه کافتر که در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال امامزاده قرار دارد
  بروید البته این روزها به دلیل خشکسالیهای پی در پی خشکیده است و به مانند یک پیست
  اتوموبیل رانی صحرا با عرض ۸ کیلومتر و طول بیش ز ۵۰ کیلومتر بدل گشته که البته دیدنش
  خالی از لطف نیست . به قول دوستان جون میده برای آموزش رانندگی البته کمربند ایمنی
  را ببندید و با سرعت مطئنه برانید و از گودالها غافل نشوید. سپس به قلعه باستانی کافتر(کافوری)
  که به مانند تل بزرگی از خاک در کنار ساحل جنوبی دریاچه خودنمایی میکند .سری بزنید
  این قلعه در حدود چند صد سال پیش به دستور بهرام گور ساخته شد و به کاخ کافوری که کلمه
  عربی است و به معنی سفید میباشد نام گزارده شد که بعدها به کافتر تغییر اسم داده. این
  کاخ تفرجگاه تابستانی بهرام گور بوده.و اگر وقت دارید سوار بر خودرو به گردنه بزن در
  شرق روستای کافتر سفری کنید و از نزدیک شاهد چشمه سارهای بیشماری در طول این گردنه
  باشید که این چشمه سارها به مانند شاخه های درختی به هم میرسد و در فصل بهار و تابستان
  تشکیل رودخانه ای بنام رودخانه بزن میدهد ازجمله این چشمه ها میتوان به چشمه مروارید
  و چشمه کبکی و اوتری و… نام برد. حرکت آب در طول مسیری کوهستانی و برخورد با سنگهای
  کف بستر رودخانه صدای گوش نواز تولید که بهتر از هر دارویی میتواند آرامبخش اعصاب و
  دشمن افسردگی باشد.البته در مسیر گردنه بزن اشگفت(غار) اکبرخان یکی از جاذبه های این
  گردنه به حساب می آید.و مکانهای دیگری در این منطقه بهشتی وجود دارد که خود به تنهایی
  تفرجگاهی است که زیر سایه مناطق مذکور آرمیده از جمله دم دریاو تنگ میشان, تنگ ده,
  تنگ باغ و…این مناطق بکر همه ساله پذیرای هزاران نفر از استانهای فارس و اصفهان,کهکلویه
  بویر احمد,یزد و دیگر مناطق کشور پهناور ایران میباشد .حال نوبت شماست که دیدن کنید

 3. sasannasery گفت:

  جهت معرفی امامزاده سید محمد (ع) واقع در روستای کافتر؛ دهستان خنجشت ، بخش مرکزی شهرستان اقلید . مطا لبی تقدیم حضورتان می گردد. امیداست مورد قبول حق تعالی قرار بگیرد.
  این امامزاده در ۷۹ کیلومترى شهر اقلید و در ۲ کیلومتری روستاى کافتر واقع شده است.
  طبق ستگ نبشته ای که برروی آرامگاه حضرتش بود چنین نوشته است :
  امامزاده سید محمد(ع) فرزند عبیدالله فرزند حسن فرزند عبیدالله فرزند حضرت ابا الفضل العباس فرزند حضرت امیرالمومنین علیه السلام که طبق سنگ نبسته ای که موجود می باشد چنین آمده است :
  اما بعد راویان اخبار چنین روایت کرده اند که بعد از شهادت جناب ابا عبداله الحسین علیه السلام از نبیره زاده اولاد امیرالمومنین على بن ابیطالب علیه السلام از فرزندان حضرت عباس علیه السلام یکنفر سید محمد نام باقى مانده بود و بعد از واقعه کربلا عبور آن حضرت در محال سردسیر فارس ‍ افتاده بود در تحت جبل به نزدیکى قصر کافورى شربت شهادت چشید و در همان مکان دفن شد از کرامات این امامزاده وجود دو چشمه مى باشد که یکى بالاى سر و دیگرى پایین پا جارى است ، که حتى در خشکسالى نیز مقدار آب تغییر نمى کند که موجب ایجاد منطقه اى مصفا و خوش آب و هوا شده است هر کس از آن آستانه مبارکه عبور مى کند با خواندن فاتحه عرض ‍ ارادت به آن حضرت در نزد خداوند تبارک و تعالى قرب و منزلتى و در نزد جد بزرگوار ایشان روسفید خواهد بود.
  حرر من ذالک ۱۰۱۰بعد ازهجریه النبویه.
  قابل ذکر است که این دو چشمه حتی در سالهای خشک و کم آبی خشک نشده است وآب آن همیشه جاری هست.
  ۱- زائرین بقعه که بالغ بر هزاران نفرند، از شهرستانى مختلف استان فارس ‍ (لار، مرودشت ، آباده و خرمبید ؛سعادت شهر، بوانات و بیشتر روستاهای سرحد چهاردانگه و استانهای همجوار مثل (استانهاى اصفهان ، خوزستان و یزد) و دیگر نقاط کشور پهناور ایران ُ به زیارت این امامزاده عظیم الشان مى آیند.
  ۲_ در جوار امامزاده دریاچه زیبایى قرارداشت که متا سفانه چند سالی هست خشک شده وکسی هم به فکر احیای آن نیست که محل صید ماهى کپور و سیاحت زائرین امامزاده است و انواع پرندگان مهاجر هم در آن یافت مى شد، که برخى از آنها پرندگان مهاجر دریاچه های خزر و ارومیه و حتی با پرندگانی با پلاک کشورهای خارجی هم دیده می شد.
  ۳_ ضریح قدیمى امامزاده که از جنس چوب بسیار خوب وعالی ساخته وپارچه ای سبز زنگ همیشه به روی آن کشیده شده بود به یکى از بقاع متبرکه دیگر (امامزاده عباسعلى کوشک زر روستای شهرمیان از توابع شهرستان اقلید) اهدا شده و به جاى آن یک ضریح فلزى که قسمتهایى از ان آب طلا و نقره مى باشد از راه درآمد امامزاده که عمدتا از نذورات وهدایای مردم وزائرین محترم امام زاده می باشد با حضور باشکوه ومعنوی مردم اقلید وسرحد چهاردانگه در سال ۷۲ ساخته شده است.
  _ تاکنون به علت سرد بودن منطقه ونبود امکانات گرمایشی، تنها در ۶ ماهه اول سال ، زائرین زیادى به محل امامزاده عزیمت مى کنند.
  ۵- طرح آن (به طور جامع ) که بسیار وسیع مى باشد در دست ساخت بوده که متاسفانه چند سا لی است که بعلت کمبود در آمد وامکانات مالی کمتر به توسعه وامکانت رفاهی وزیبا ئی آن اقدام شده که اقدام عاجل ومستمر مسئولین وهمت آنان را می طلبد.
  ۶_ این محل (بقعه ) یکى از محلهاى بسیار مناسب جهت برگزارى سمینارها و اردوهاى سیاحتى و زیارتى است .
  ۷- بقعه داراى دو سنگ نوشته مربوط به سال ۱۲۰ قمرى مى باشد که بعضا آن را به نمایشگاههاى تهران هم برده و در معرض تماشا گذارده اند
  تصویر امازاده سید محمد (ع) که مربوط به پیش از سالهای ۱۳۴۳ می باشد
  عکس بالا مربوط به زمانی هست که شخصی بنام نصراله خان آن را ساخته وروی سنگ سفیدی به صورت اشعار این گونه نوشته بود:
  مهین حاج نصر الله خان راد
  که در رتبه سرتیپ خواندش خطیب
  محمد علیخان ایلخامنیش
  پدر بود و او آن پدر را عقیب
  پدر بر پدر ایلخان و بزرگ
  زقشقائى و دودمان نجیب
  شکستى ز سر پنجه چنگ پلنگ
  دریدى جگر، شیر را از نهیب
  چو روشن روان بود و آزاده مرد
  جوان بخت و دانا، ادیب و اریب
  همى کرد آباد جاى خراب
  بسى داد شوریده دل را شکیب
  چو سید محمد علیه السلام ز آل على
  کزو یافت این بار گه زین و زیب
  زماه بنى هاشم این پور پاک
  جدا از نیاکان ، بد اینجا غریب
  بر او ساخت این دلنشین بقعه را
  که ماند از او این بناى عجیب
  بنایش به تاریخ مشکل گشود
  بنصر من الله و فتح قریب
  تصویرى از سنگ نوشته آرامگاه
  و به نستعین کل نفسه ذائقه الموت و یبقى وجهه لایدوم الا ملکه کل شى هالک الا وجهه الحکم له والیه ترجعون
  وتا اینکه در سالهای ۱۳۴۲ ه. ش به بعد با اهتمام و پیگیری های شبانه روزی و با توجه به مخالفت خوانین منطقه ونیروهای ژاندارمری و راهنمائی وپیگیری حضرت آیت الله سید محمد باقر ابطحی رضوان الله تعالی با کمک ویاری اهالی روستا ومساعدت مومنینی از اصفهان ,اقلید وعشایر و روستاهای اطراف با بضاعت اندکی که داشتند شروع به ساخت بقعه وساختمان نمودند و بصورت زیارتگاه متبرکه فعلی در آمد که با همت عالی واراده واعتقاد قلبی وایمانی مردم منطقه بدین صورت در آمد._ تاکنون به علت سرد بودن منطقه ونبود امکانات گرمایشی، تنها در ۶ ماهه اول سال ، زائرین زیادى به محل امامزاده عزیمت مى کنند.
  ۵- طرح آن (به طور جامع ) که بسیار وسیع مى باشد در دست ساخت بوده که متاسفانه چند سا لی است که بعلت کمبود در آمد وامکانات مالی کمتر به توسعه وامکانت رفاهی وزیبا ئی آن اقدام شده که اقدام عاجل ومستمر مسئولین وهمت آنان را می طلبد.
  ۶_ این محل (بقعه ) یکى از محلهاى بسیار مناسب جهت برگزارى سمینارها و اردوهاى سیاحتى و زیارتى است .
  ۷- بقعه داراى دو سنگ نوشته مربوط به سال ۱۲۰ قمرى مى باشد که بعضا آن را به نمایشگاههاى تهران هم برده و در معرض تماشا گذارده اند
  تصویر امازاده سید محمد (ع) که مربوط به پیش از سالهای ۱۳۴۳ می باشد
  عکس بالا مربوط به زمانی هست که شخصی بنام نصراله خان آن را ساخته وروی سنگ سفیدی به صورت اشعار این گونه نوشته بود:
  مهین حاج نصر الله خان راد
  که در رتبه سرتیپ خواندش خطیب
  محمد علیخان ایلخامنیش
  پدر بود و او آن پدر را عقیب
  پدر بر پدر ایلخان و بزرگ
  زقشقائى و دودمان نجیب
  شکستى ز سر پنجه چنگ پلنگ
  دریدى جگر، شیر را از نهیب
  چو روشن روان بود و آزاده مرد
  جوان بخت و دانا، ادیب و اریب
  همى کرد آباد جاى خراب
  بسى داد شوریده دل را شکیب
  چو سید محمد علیه السلام ز آل على
  کزو یافت این بار گه زین و زیب
  زماه بنى هاشم این پور پاک
  جدا از نیاکان ، بد اینجا غریب
  بر او ساخت این دلنشین بقعه را
  که ماند از او این بناى عجیب
  بنایش به تاریخ مشکل گشود
  بنصر من الله و فتح قریب
  تصویرى از سنگ نوشته آرامگاه
  و به نستعین کل نفسه ذائقه الموت و یبقى وجهه لایدوم الا ملکه کل شى هالک الا وجهه الحکم له والیه ترجعون
  وتا اینکه در سالهای ۱۳۴۲ ه. ش به بعد با اهتمام و پیگیری های شبانه روزی و با توجه به مخالفت خوانین منطقه ونیروهای ژاندارمری و راهنمائی وپیگیری حضرت آیت الله سید محمد باقر ابطحی رضوان الله تعالی با کمک ویاری اهالی روستا ومساعدت مومنینی از اصفهان ,اقلید وعشایر و روستاهای اطراف با بضاعت اندکی که داشتند شروع به ساخت بقعه وساختمان نمودند و بصورت زیارتگاه متبرکه فعلی در آمد که با همت عالی واراده واعتقاد قلبی وایمانی مردم منطقه بدین صورت در آمد. بهرام میرزائی -وبلاگ کافتر در یک نگاه

 4. bmzaei40 گفت:

  وقتی از اقلید بطرف سرحد چهاردانگه حرکت می کنیم و از گردنه تیمارجان (تیمارگون ) سرازیر می شویم که حالا به همت مسئولین نظام و زحمات بی شائبه وپیگیری های مستمـــر حضرت آیت الله ابطحی (رضوان الله تعالی علیه ) تونل اباصالح المهدی مسیر را راحت تر وکوتاه تر کرده به سه راهی علی آباد ؛آب باریک ، آسپاس می رسیم . به طرف امامزاده سید محمد (ع) برای زیارت تغییر مسیر می دهیم مطمئنا یکی از مقصدهای گردشی و تفریحی ما تالاب زیبائی بود که بنام دریاچه کافتر مشهور شده. بعد از عبور از روستاهای علی آباد ، نظام آباد ، خنجشت ، چشمه رعنا و کافتــــــــر و دیدن عشایر کردشولی که از تیره های مختلفی تشکیل شده و اطراف دریاچه به دامداری و کشاورزی مشغول هستند به امامزاده سید محمد (ع) می رسیم . قبلا بعد از استراحت و تجدید قوا به اولین جائی که می رفتیم دریاچه کافتر بود ؛ حالا داریم در خاطره هایمان جستحویش می کنیم . کجا رفتند پرندگان زیبائی که با حرکت هفتی خود و صدای پیش قراولانشان به ما شادی و نشاط می بخشیدند؟ چرا صداهای شبانه آنها با حرکتهای دسته جمعی شان که بعلت حمله مهاجمی بود دیگر نمی آید.
  این دریاچه در محدوده طول‌ جغرافیایی‌ ۵۲ درجه‌ و ۳۰ دقیقه‌ تا ۵۴ درجه‌ و عرض‌ جغرافیایی‌ ۳۰ تا ۳۱ درجه‌ قرار داشت‌ که‌ به‌ آن‌ آبگیر کافتر نیز می‌گویند. در شرق‌ روستای‌ کافتر و جنوب‌ کوه‌ بل‌ در دشتی‌ که‌ میان‌ کوههاست‌ از آبهایی‌ که‌ از دامنه‌ کوهها سرازیر می‌شد و همچنین‌ از آب‌ رودخانه‌ شادکام‌ این‌ دریاچه‌ درست‌ شده‌ بود‌. پیرامون‌ این‌ آبگیر پهناور چمنزارهای‌ وسیعی‌ وجود داشت که‌ تابستان‌ و بهار، چراگاه‌ دامهای‌ تیره‌های‌ کردشولی می‌باشد. عمق‌ دریاچه‌ کم‌ و اطراف آن از گیاهان‌ باتلاقی‌ و نی‌ پوشیده‌ شده‌ بود‌. وجود چشمه‌های ‌ فراوان‌ با آبهای‌ گوارا که‌ سرچشمه‌ بیشتر آنها دامنه‌های کوههای اطراف می‌باشد از دیگر ویژگیهای‌ طبیعی‌ این منطقه‌ بود.
  این دریاچه مساحتی درحدود ۴۸ کیلومترمربع دارد ، این دریاچه در ۷۰کیلومتری جنوب اقلید فارس و در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و طول آن در حدود ۲۴ کیلومتر و عرض آن ۶ کیلو متر می باشد و یکی از دریاچه های آب شیرین استان فارس می بود و از زیستگاه های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می شد . .
  این دریاچه درکنار روستای کافتر واقع شده و دومین دریاچه آب شیرین بعدازدریاچه پریشان بود که زیستگاه طبیعی پرندگان مهاجر و محل پرورش ماهی های کپور و آمور می بود. وجودچشمه سارها ی متعدد علاوه برایجاد مناظر زیباودیدنی زمینه مساعدی برای پرورش ماهی قزل آلا فراهم نموده بود.
  درحال حاضر، برداشت بی رویه از رستنی های محدوده ی این دریاچه وآب آن ، حیات آن را به مخاطره انداخته است وسبب خشکی آن شده .این دریاچه یکی اززیباترین چشم اندازهای طبیعی استان بود .که حال کویری خشک وسوت کور راتداعی می کند.
  از پر آب بودن دریاچه کافتر کشاورزان روستاهای ؛کافتر؛امیر آباد کافتر ؛ چشمه رعنا ؛خنجشت ؛سه قلات ونظام آباد اطراف این روستاها که بطور کلی کردشولی می باشند وزمینهای دم دریا وعشایر آنجا متنفع می شوند . وبه گفته دوستان ابرقوئی (ابرکوئی ) سالهائی که این دریاجه آب دارد برای آنها وسفره های زیر زمینی آنحا هم خیلی خوب وپر آب وبا خیر وبرکت هست .
  به امید روزی که صدای پرندگان ودرناهای خاکستری که مردمان منطقه ودیگران میزبانهای خوبی برای آنا ن نبودیم صدایشان را بشنویم وپرواز با بهت وسحر انگیزشان را بشنویم ودوباره بفهمیم که حداوند لک لک ها را دوست دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *