روستای دارباغ / فومن / گیلان

سایتها و وبلاگهای روستای دارباغ

شهرستان فومن – استان گیلان

darbagh.tk/

http://darbaghnader.persianblog.ir/

http://darbagh.blogfa.com/

 

 روستای دارباغ از روستا های دهستا ن گشت بخش مر کزی شهرستان فومن و استان گیلان می باشد.این روستا با کد ۰۱۳۰۲۹ در عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۹ دقیقه و طول جغرافیایی ۴۹درجه و ۱۵ دقیقه و ارتفاع ۱۱۷ متر از سطح دریا واقع شده است.

 این روستا از شمال به روستای امام زاده تقی از جنوب سید سرا از شرق به روستای کیش رودبار و از طرف غرب به روستای شولم (دیلم بیجار)متصل است.

روستای دارباغ در جنوب غربی دهستان گشت و در غرب شهرستان فومن واقع شده است و فاصله ی روستا تا مرکز دهستان ۵ کیلو متر و تا مرکز شهرستان ۱۰ کیلو متر می باشد.

این روستا از نظر موقعیت طبیعی جزء روستا های کوهپایه ای می باشد.

-چگونگی پیدایش روستای دارباغ 

در پیدایش روستای دارباغ معیشت مطر ح است. راجع به معیشت دو نکته را میتوان مد نظر قرار داد.

-نکته ی اول :کشاورزی با وجود آب چه آب رودخانه و چه آب چشمه ها زندگی در روستا پا گرفت و ساکنین به زراعت و کشت انواع گیاهان خوراکی پرداختند.

نکته ی دوم:دامداری وجود جنگل و مرتع در روستا را می توان به عنوان یک عامل پیدا یش روستا در نظر گرفت چرا که اگر در تاریخ اقوام ایران پژوهش صورت بگیرد مخصو صا اقوامی که وارد گیلان شده بخصوص قوم کادوسیان (تالش فعلی)که اولین  قوم مهاجر به گیلان به شمار میروند اقتصاد ی مبتنی بردامداری داشتنه اند و هر جا که جنگل و مر تعی کافی برای نگهداری دام پیدا می شده در همان جا ساکن میشدند وبه دامداری می پرداختنه اند.

وجود مراتع و جنگل در روستا و در حاشیه ی غربی آن باعث جذب مردم و اشتغال به دامداری را میسر کرده است . در نتیجه می توان گفت دو پدیده ی طبیعی رود خا نه گشت رودخان و جنگل حا شیه ی غربی روستا باعث پیدایش روستا و امکان معیشت را فراهم آورده است.      

شناخت مراکز توریستی

از آنجایی که استان گیلان دارای طبیعتی نشات آور وهوای سالم برخوردار است.

۱.رودخانه ی روستا که یکی در جنوب روستا می گذرد و رود خانه ی دیگر از مر کز روستا عبور می کند .

جنگل غرب و جنوب غرب روستا  را میتوان نام بردکه تفریگاه خوبی تلقی میشود.

۲. باغات چای روستا ی دارباغ که یک فضای دل انگییز ی  را بوجود می آورد و از جمله باغ چای مرکز و دیگری در جنوب غربی روستا را می توان نام برد.

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    درود بر شما
    وبسایت دارباغ هم در آدرس http://darbagh.tk در دسترسه :}

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *