آزارکی – رودسر – گیلان

سایتها و وبلاگهای روستای آزارکی

شهرستان رودسر – استان گیلان

http://azarki.blogfa.com/

روستای آزارکی به عنوان یکی از روستاهای زیبای استان گیلان در بخش رحیم آباد شهرستان رودسر  و در دامنه زیبای سلسله جبال البرز واقع می باشد. روستاهای هم جوار آزارکی عبارتند از طول لات، طاهر سرا، لورودبن و امیر گوابر. قرار گرفتن در منطقه آب و هوایی معتدل خزری موجب ایجاد پوشش جنگلی زیبایی در این روستا شده است و وجود قله زیبای سماموس با ارتفاع تقریبی۳۴۰۰متر بر این زیبایی افزوده است. در این آبادی حدود یکصد و پنجاه خانوار ساکن بوده که عمدتا از راه کشاورزی و دامداری امرار معاش می نمایند. مهمترین محصول کشاورزی در روستای مذکور پرتقال و چای می باشد.همچنین گوجه سبز، به، انبه، انجیر، به وفور در منطقه یاد شده وجود دارد.  

 

شغل اصلی ساکنین آزارکی کشاورزی می باشد. نوع رایج کشاورزی در این روستا چایکاری، پرورش پرتقال، برنج کاری بوده و در کنار آن اقسام دیگری از کشاورزی نیز رواج دارد. همچنین دامداری، زنبورداری و پرورش ماکیان نیز از منابع مهم درآمد اهالی این روستا است.

کشت چای: سالیان نه چندان دور مهمترین ممر اعاشه اهالی آزارکی کشت چای بوده است. لیکن امروزه مشکلات کشت چای(از قبیل فروش محصول و قیمت پایین برگ سبز چای) سبب گردیده که اقبال چندانی برای تداوم چایکاری در بین اهالی وجود نداشته باشد. بوته چای از گیاهان همیشه سبز بوده و این امر سبب شده که روستای آزارکی همیشه حتی در زمستان سرسبز باشد.

پرورش پرتقال: امروزه مهمترین منبع در آمد ساکنین آزارکی محصول پرتقال است. گونه های مختلف پرتقال در باغ های در این روستا کشت می گردد. درخت پرتقال نیز مانند بوته چای همیشه سبز است. مشکل عمده در این شاخه از کشاورزی دور بودن روستای مذکور از بازار مصرف و نیز نبود کارخانجات تبدیلی در منطقه می باشد. این موضوع سبب افزایش واسطه گری و دلالی برای فروش محصول پرتقال شده که تبعات ناخوشایندی برای کشاورزان به همراه دارد.

برنج کاری: غالب ساکنین آزارکی به امر برنج کاری اشتغال دارند. لیکن توجها به وقوع روستا روی تپه امکان کشت برنج در داخل این روستا وجود نداشته و برنج کاری در نواحی جلگه ای صورت می گیرد.

اقسام دیگر کشاورزی: علاوه موارد ذکر شده اقسام دیگری از محصولات کشاورزی نیز در این روستای حاصل خیز برداشت می گردد. مهمترین آن ها عبارتند از گردو، فندوق، کیوی، به (که در اصطلاح محلی به توج مشهور است)، سیب، انواع صیفی جات و سبزی جات، انگور، انار و….

دامداری: دامداری از مشاغل اصلی ساکنین آزارکی محسوب نمی شود ولی عمده اهالی در کنار کشاورزی معمولا دارای چند ر‌اس گاو و یا احیانا گوسفند می باشند. لیکن اخیرا گرایش زیادی جهت احداث گاوداریهایی مطابق با فناوری های روز در بین اهالی به وجود آمده و تعدادی گاوداری در مقیاس کوچک احداث گردیده است.

پرورش ماکیان: همه خانوارهای ساکن در آزارکی مالک تعدادی مرغ جهت تامین نیاز خانه بوده و به ندرت به فروش مرغ یا تخم مرغ در بازار اقدام می کنند.

زنبورداری: در گذشته یکی از مهم ترین فعالیت های مردم آزارکی پرورش زنبور بود. امروزه نیز پرورش زنبور بین اهالی رایج می باشد.

مشکل اصلی در این روستا کم بودن اراضی کشاورزی و نیز تقسیم شدن اراضی موجود به قطعات کوچک می باشد که این امر زمینه ساز بی کاری جوانان و نیز مهاجرت آن ها به شهر های مختلف شده است.

شهدای آزارکی

یکی از جلوه های بارز جغرافیای انسانی آزارکی مذهبی بودن اهالی می باشد. وجود انگیزه های مذهبی قوی در میان ساکنین موجب شده که مردم آزارکی در مبارزات انقلابی و نیز هشت سال دفاع مقدس حضوری بی بدیل داشته باشند و در این راه نسبتا شهدای زیادی تقدیم کشور نمایند به طوری که گلزار شهدای آزارکی هم اکنون با میزبانی۱۵ شهید سرفرازبه خود می بالد. حضور این شهدا موجب تقویت روحیات مذهبی و معنوی ساکنین شده و تأثیر آن در رفتار و طرز زندگی افراد مشهود می باشد. ذکر این نکته ضروری است که حضور و فعالیت های روحانی آگاه حضرت حجت الاسلام  والمسلمین حاج آقا رحمت قائمی که خود پدر دو شهید می باشند موجب تشدید روحیات دینی و انقلابی اهالی شده است.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    از دهیار محل وشورای محل که فامیل همند بپرسید چکار عمرانی کردند پول ملی عمرانی را کجا بردن.ما ناراحتیم شورای جدید انتخاب وتحصیل کرده باشند با دهیار جدید

  2. ناشناس گفت:

    از دهیار محل وشورای محل که فامیل همند بپرسید چکار عمرانی کردند پول ملی عمرانی را کجا بردن.ما ناراحتیم شورای جدید انتخاب وتحصیل کرده باشند با دهیار جدید روستای جانباز وشهید داده اوضاع عمران ضعیف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *